12.12.2018, 22:38 CET

BLÍZKÁ PRACHOVÁ MRAČNA V MLÉČNÉ DRÁZE

Keith Noll, Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md.,
Peter McCullough, Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md.,

Globule v mlhovině NGC 281. Foto: HST.Každý velmi dobře zná každoroční rituál jarního úklidu domu, kdy vymetáme chomáče prachu pod postelí a za nábytkem. Podobně husté uzly prachu a plynu vyfotografoval i kosmický dalekohled NASA, Hubble Space Telescope v naší Galaxii. Tento kosmický prach však není nebezpečný. Obsahuje prvky, které zbyly ještě z doby tvorby hvězd v naší Galaxii i celém vesmíru.

Tyto neprůhledné tmavé uzly plynu a prachu nazýváme „Bokovi globule“. Globule absorbují světlo z centra blízké emisní mlhoviny a oblasti zrodu nových hvězd s označením NGC 281. Bokovi se globule nazývají po astronomu Bartu Bokovi, který poprvé zmínil jejich existenci v roce 1940.

Bok se domníval, že mohutná molekulová mračna o velikosti řádově stovek světelných let mohou být rozrušeny, což spustí tvorbu malých útvarů, kde je prach a plyn vysoce koncentrován. Tyto malé útvary se stávají gravitačně ohraničené a dále hromadí okolní prach a plyn. Jestliže nashromáždí dostatečné množství hmoty, existuje zde možnost, že v jejich jádrech vznikne nová hvězda. Hvězdy však nevzniknou ze všech globulí. Některé z globulí se ještě před kolapsem do hvězdy rozptýlí. To může být případ i globulí v NGC 281, které vidíme na tomto obrázku.

V blízkosti globulí se nachází jasné modré hvězdy, náležící do mladé otevřené hvězdokupy IC 1590. Hvězdokupu tvoří několik stovek hvězd. Jádro hvězdokupy je mimo snímek. Nachází se za horním okrajem. Je to těsná skupina velmi horkých a hmotných hvězd s velmi intenzívním hvězdným větrem. Hvězdy září ve viditelné a ultrafialové části spektra, což zvyšuje energii okolního vodíkového plynu v NGC 281. Tento plyn se stává velmi žhavým, probíhá ionizace a na snímku ho vidíme jako růžovou zář.

Globule jsou v NGC 281 rozmístěny velmi těsně u centra hvězdokupy IC 1590. Znamenitá rozlišovací schopnost HST zobrazila i zoubkovanou strukturu prachových mračen, která vypovídá o tom, jak jsou mračna z vnější strany postupně roztrhávána. Může se zdát, že roztrhané globule se nachází v poměrně klidném prostředí, ale ve skutečnosti naopak, nachází se v bouřlivém prostředí, které tam vytváří blízké hmotné hvězdy.

Globule v NGC 281 jsou na pohled nápadně stejné. Ostrý vizuální kontrast vytváří to, že je pozorujeme vůči svítivému růžovému vodíkovému plynu v emisní mlhovině. Prachové uzly jsou pro viditelné světlo neprůhledné. Naopak mlhovinový plyn, který obklopuje globule je průhledný a světlo hvězd v pozadí (a dokonce i galaxií v pozadí) přes něj dobře pronikne.

Tyto snímky získal přístroj umístěný na kosmickém dalekohledu HST, Advanced Camera for Surveys v říjnu 2005. Snímek pořízený na vodíkové emisní čáře, který velmi zřetelně ukazuje obrysy globulí byl složen se snímky pořízenými v červené, modré a zelené části spektra, protože se tak lépe podařila nastavit skutečná barva hvězd. NGC 281 se nachází ve vzdálenosti 9500 sv. let ve směru souhvězdí Cassiopeia.

(podle prc-2006-13 z 4. 4. 2006 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 18. 04. 2006, 10:57