Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

19.11.2018, 09:59 CET
Juliánské datum: 2458441.87
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 4m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 13m UT
Max.délka pozorování: 13.2 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 13:49) Měsíc (↓ 01:15)

Stáří (dny): 11.5

(↑ 06:14) Slunce (↓ 15:03)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

OBJEVY KOSMICKÉ SONDY STARDUST MOHOU ZMĚNIT POHLED NA VZNIK KOMET

Erica Hupp/ Merrilee Fellows, Headquarters, Washington
William Jeffs, Johnson Space Center, Houston

Částice silikátového materiálu o velikosti asi 2 mikrometry zachycená v rámci projektu Stardust. Foto: NASA.Vědci jsou překvapeni výzkumem vzorků komety Wild 2. Výsledky naznačují, že některé komety mohou obsahovat materiál pocházející z pradávného Slunce, který se dostal až do vzdálených koutů sluneční soustavy.

Vědci ve vzorcích, které na Zemi v lednu dopravila kosmická sonda NASA Stardust, objevili minerály, které vznikaly v blízkosti Slunce nebo jiných hvězd. Objev naznačuje, že materiál z centra sluneční soustavy se dostal až do vnějších částí sluneční soustavy, kde vznikaly komety. Toto může změnit pohled vědců na vznik a složení komet.

Zajímavá věc je, že jsme objevili vysokoteplotní minerály v materiálech, pocházejících z nejchladnějších částí sluneční soustavy,“ říká Donald Brownlee, vedoucí vědeckého týmu Stardust z University of Washington, Seattle.
Vědci se dlouho dobu domnívali, že komety, jako chladná křehká mračna ledu, prachu a plynu vznikaly na okraji sluneční soustavy. Komety ale nemusí být tak jednoduché a nemusí být všechny stejné. Mohou být různorodými tělesy se složitými historiemi. Zdá se, že kometa Wild 2 náleží ke kometám se složitější historií než jsme si mysleli.

„V kometárních vzorcích jsme objevili vysokoteplotní minerály, které podporují specifický model, který předpokládá, že silné bipolární jety ranného Slunce hnaly zárodečný materiál z okolí Slunce do vzdálených částí sluneční soustavy,“ říká Michael Zolensky, ředitel projektu Stardust a výzkumník z NASA Johnson Space Center, Houston. Zdá se, že komety nejsou složeny výlučně z prchavých materiálů, ale spíše se jedná o směs materiálů vzniklých při různých teplotách a v místech velmi blízkých Slunci a velmi vzdálených od Slunce.“

Jeden z minerálů, který ve vzorcích dopravila zpět na Zemi sonda Stardust je olivin. Jedná se o základní složku zeleného písku, jaký můžeme najít na některých plážích na Hawaii. Patří mezi nejrozšířenější minerály ve vesmíru, ale vědci byli velmi překvapeni když jej objevili v kometárním prachu.

Olivin je směs železa, horčíku a dalších prvků. Ve vzorcích sondy Stardust je primární složkou hořčík. Vedle olivínu kometární prach z Wild 2 obsahuje vysokoteplotní minerály bohaté na draslík, hliník a titan.

Sonda Stardust prolétla kolem komety Wild 2 v lednu 2004 ve vzdálenosti 240 km. Během tohoto průletu lapala kometární částice do gelovité hmoty. Letos 15. ledna pouzdro se vzorky přistálo v poušti v Utahu. Schránka s vědeckými vzorky byla 17. ledna dopravena do Johnsonova institutu. Potom byly vzorky rozděleny přibližně pro 150 vědců ke studiu.

„Sběr kosmického prachu dopadl lépe, než jsme očekávali,“ říká hlavní výzkumník projektu Stardust Peter Tsou z NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif. "Vzorky obsahují asi dva tucty velkých stop po částicích viditelných pouhým okem.“

Zrna kosmického prachu jsou drobná, mnohem menší než polovina tlouš?ky vlasu. Ve speciální látce zvané aerogel se takových zrn zachytily tisíce. Jedno zrnko měří 10 mikrometrů a může být nakrájeno na stovky vzorků pro vědecké zkoumání.
Kromě kometárních částic kosmická sonda Stardust shromažďovala interstelární prach i během celé sedmileté pouti vesmírem. Tým z Johnsons laboratoře doufá, že skenování interstelárních částic začne během příštího měsíce. Tím začne i webový projekt Stardust. Dobrovolníci z řad veřejnosti po celém světě pak budou moci pomáhat s vyhledáváním částic pomocí svých počítačů přes internet.

Po registraci na domovské stránce Stardust si budou moci pomocníci nahrát obraz z virtuálního mikroskopu. Mikroskop bude připojen k serveru a bude posílat obraz v zorném poli mikroskopu. Bude se jednat o snímky z dílu sondy nazvaného Stardust Interstellar Dust Collector, umístěného v mikroskopu pracujícího v Cosmic Dust Lab, Johnson. Účastníci projektu budou prohledávat zorné pole a snažit se najít impakty interstelárního prachu.

NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif., misi Stardust řídí pro NASA Science Mission Directorate, Washington. Sondu vyvinuli a sestavili v Lockheed Martin Space Systems, Denver. Členové vědeckého týmu Stardust své první výsledky prezentovali tento týden na výročním setkání Lunar and Planetary Science Conference v League City, Texas.

Více informací o projektu Stardust najdete na webu na: http://www.nasa.gov/stardust. Informace o NASA a agenturních programech najdete na webu na: http://www.nasa.gov/home

(podle informací 06-091 z 13. 3. 2006 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 15. 03. 2006, 11:11
Další články v kategorii MPH :
 •   MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 •   V RUSKU BYL POZOROVÁN DOPAD METEORITU
 •   KOLEM ZEMĚ 15. ÚNORA 2013 PROLÉTNE PLANETKA 2012 DA14
 •   GEMINIDY MAJÍ VELMI PŘÍZNIVÉ PODMÍNKY, V NOCI NA PÁTEK SPADNE PŘES 1000 METEORŮ.
 •   NA POZOROVÁNÍ LETOŠNÍCH PERSEID BUDOU DOBRÉ PODMÍNKY - NEBUDE RUŠIT MĚSÍC
 •   METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY VRCHOLÍ VE STŘEDU RÁNO
 •   DRAKONIDY V SOBOTU SLIBUJÍ MIMOŘÁDNOU PODÍVANOU
 •   NA OBLOZE UVIDÍME „ČESKOSLOVENSKOU“ KOMETU
 •   BUDE KOMETA PAN-STARRS SLADKOU ODPLATOU?
 •   V SOBOTU RÁNO VRCHOLÍ AKTIVITA PERSEID, RUŠÍ VŠAK MĚSÍC
 •   WISE OBJEVILA PRVNÍHO TROJANA ZEMĚ

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaktická kupa kolem NGC 507. Fotografovano: 11. 10. 2018 0h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS