12.12.2018, 22:40 CET

KOSMICKÝ DALEKOHLED POTVRZUJE EXISTENCI NOVÝCH MĚSÍCŮ PLANETY PLUTO

Planeta Pluto s Charonem a nově objevenými satelity P1 a P2. Foto: HST, NASA.Netrpělivě očekávané potvrzující pozorování pomocí NASA Hubble Space Teleskopu již potvrdilo existenci dvou nových měsíců obíhajících kolem vzdálené planety Pluto. Nové satelity byly poprvé objeveny Kosmickým dalekohledem v květnu 2005. Minulý týden vědecký tým pořídil ještě hlubší snímek soustavy Pluta, aby se pokusil zaznamenat ještě další satelity. Na snímku se velmi dobře zaznamenaly všechny současné satelity planety.

Přestože vědecký tým si nejprve vůbec nebyl jistý, zda nové měsíce jsou reálnými objekty, byl nyní velmi š?astný, když satelity spatřil velmi těsně u předpovězených pozic na základě jejich dřívějších pozorování. První zpráva o objevu byla uveřejněna tento týden v Britském vědeckém časopise Nature.

Nedávné potvrzení existence dvojice nových satelitů planety Pluto podporuje novou představu o charakteru Kuiperova pásu jako spousty ledových těles obíhajících ve sluneční soustavě za drahou planety Neptun, které však mohou být složitější a dynamičtější než si astronomové dosud představovali. Pluto zůstává uvnitř Kuiperova pásu a nachází se asi 5 miliard kilometrů od Slunce. Planeta byla objevena v roce 1930.

Dráhy nových měsíců jsou ve stejné rovině jako je dráha mnohem většího satelitu, Charona (byl objeven v roce 1978). To znamená, že měsíce pravděpodobně nebyly zachyceny, ale zrodily se současně s Charonem. Vědci se zatím přiklánějí k teorii, že měsíce vznikly při obrovské srážce dvou objektů o rozměrech Pluta, ke které došlo někdy před 4 miliardami let.

Nová pozorování získal 15. února 2006 tým astronomů pod vedením Hala Weavera z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, Laurel, Md. a Alana Sternao z Southwest Research Institute in Boulder, Colo. pomocí přístroje Hubble's Advanced Camera for Surveys (ACS).

Astronomové využili velmi ostré zobrazení, jaké přístroj ACS dává. Přístroj nasměrovali přibližně do oblasti předpokládané polohy dvojice nových satelitů. Kromě toho, že nové výsledky potvrdily existenci nových měsíců, pozorování také vyloučily možnost existence dalších satelitů na přibližně podobných drahách kolem Pluta jako mají dva nové měsíce. Nové satelity dostaly předběžné označení S/2005 P 1 a S/2005 P 2 a nachází se přibližně ve vzdálenostech 64000 a 48000 km od Pluta.

Astronomové se domnívají, že systém planety Pluto vznikl podobným způsobem jako systém Země – Měsíc. V obou případech došlo k tomu, že těleso srovnatelné velikosti narazilo do mateřské planety. Simulace ukazují, že zbytky z takové kolize se mohou dostat na oběžnou dráhu kolem planety a shluknout se do jednoho nebo více satelitů. Zkoumání příčin proč Pluto skončilo se třemi satelity a Země pouze s jedním, nám může dát odpověď na otázku jakým procesem vznikají satelity kolem planet.

Pro studium nových měsíců použije vědecký tým HST ještě 2. března. Astronomové doufají, že další pozorování jim poskytne informace o barvě, velikosti a tvaru nových měsíců, stejně jako může poskytnout nový pohled na vznik a vývoj systému planety Pluto.

Na titulním snímku z HST vidíme uprostřed planetu Pluto s měsícem Charon (těsně pod ní). Satelit P 1 je vpravo a těsně pod Charonem. P 2 je vpravo od Pluta a Charona.

Kredit: NASA, ESA, H. Weaver (Johns Hopkins University/Applied Physics Laboratory), A. Stern (Southwest Research Institute) a HST Pluto Companion Search Team. Další informace a obrázky jsou dostupné na webu na http://hubblesite.org/news/2006/09, http://www.jhuapl.edu/newscenter/pressreleases/2006/060222.asp, http://www.swri.org/9what/releases/2006/Pluto.htm.

Hubble Space Telescope je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA a European Space Agency. Vědecké operace vede Space Telescope Science Institute. Institute pracuje pro NASA pod záštitou Association of Universities for Research in Astronomy, Inc., Washington.

(podle STScI-PRC06-09 z 22. 2. 2006 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 02. 03. 2006, 08:52