Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

21.08.2019, 18:25 CEST
Juliánské datum: 2458717.18
Brno - soumrak (9° ↓): 18h 56m UT
Brno - svítání (9° ↓): 2h 57m UT
Max.délka pozorování: 8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 20:39) Měsíc (↓ 09:40)

Stáří (dny): 21

(↑ 03:58) Slunce (↓ 17:55)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÝ DALEKOHLED POTVRZUJE EXISTENCI NOVÝCH MĚSÍCŮ PLANETY PLUTO


Planeta Pluto s Charonem a nově objevenými satelity P1 a P2. Foto: HST, NASA.Netrpělivě očekávané potvrzující pozorování pomocí NASA Hubble Space Teleskopu již potvrdilo existenci dvou nových měsíců obíhajících kolem vzdálené planety Pluto. Nové satelity byly poprvé objeveny Kosmickým dalekohledem v květnu 2005. Minulý týden vědecký tým pořídil ještě hlubší snímek soustavy Pluta, aby se pokusil zaznamenat ještě další satelity. Na snímku se velmi dobře zaznamenaly všechny současné satelity planety.

Přestože vědecký tým si nejprve vůbec nebyl jistý, zda nové měsíce jsou reálnými objekty, byl nyní velmi š?astný, když satelity spatřil velmi těsně u předpovězených pozic na základě jejich dřívějších pozorování. První zpráva o objevu byla uveřejněna tento týden v Britském vědeckém časopise Nature.

Nedávné potvrzení existence dvojice nových satelitů planety Pluto podporuje novou představu o charakteru Kuiperova pásu jako spousty ledových těles obíhajících ve sluneční soustavě za drahou planety Neptun, které však mohou být složitější a dynamičtější než si astronomové dosud představovali. Pluto zůstává uvnitř Kuiperova pásu a nachází se asi 5 miliard kilometrů od Slunce. Planeta byla objevena v roce 1930.

Dráhy nových měsíců jsou ve stejné rovině jako je dráha mnohem většího satelitu, Charona (byl objeven v roce 1978). To znamená, že měsíce pravděpodobně nebyly zachyceny, ale zrodily se současně s Charonem. Vědci se zatím přiklánějí k teorii, že měsíce vznikly při obrovské srážce dvou objektů o rozměrech Pluta, ke které došlo někdy před 4 miliardami let.

Nová pozorování získal 15. února 2006 tým astronomů pod vedením Hala Weavera z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, Laurel, Md. a Alana Sternao z Southwest Research Institute in Boulder, Colo. pomocí přístroje Hubble's Advanced Camera for Surveys (ACS).

Astronomové využili velmi ostré zobrazení, jaké přístroj ACS dává. Přístroj nasměrovali přibližně do oblasti předpokládané polohy dvojice nových satelitů. Kromě toho, že nové výsledky potvrdily existenci nových měsíců, pozorování také vyloučily možnost existence dalších satelitů na přibližně podobných drahách kolem Pluta jako mají dva nové měsíce. Nové satelity dostaly předběžné označení S/2005 P 1 a S/2005 P 2 a nachází se přibližně ve vzdálenostech 64000 a 48000 km od Pluta.

Astronomové se domnívají, že systém planety Pluto vznikl podobným způsobem jako systém Země – Měsíc. V obou případech došlo k tomu, že těleso srovnatelné velikosti narazilo do mateřské planety. Simulace ukazují, že zbytky z takové kolize se mohou dostat na oběžnou dráhu kolem planety a shluknout se do jednoho nebo více satelitů. Zkoumání příčin proč Pluto skončilo se třemi satelity a Země pouze s jedním, nám může dát odpověď na otázku jakým procesem vznikají satelity kolem planet.

Pro studium nových měsíců použije vědecký tým HST ještě 2. března. Astronomové doufají, že další pozorování jim poskytne informace o barvě, velikosti a tvaru nových měsíců, stejně jako může poskytnout nový pohled na vznik a vývoj systému planety Pluto.

Na titulním snímku z HST vidíme uprostřed planetu Pluto s měsícem Charon (těsně pod ní). Satelit P 1 je vpravo a těsně pod Charonem. P 2 je vpravo od Pluta a Charona.

Kredit: NASA, ESA, H. Weaver (Johns Hopkins University/Applied Physics Laboratory), A. Stern (Southwest Research Institute) a HST Pluto Companion Search Team. Další informace a obrázky jsou dostupné na webu na http://hubblesite.org/news/2006/09, http://www.jhuapl.edu/newscenter/pressreleases/2006/060222.asp, http://www.swri.org/9what/releases/2006/Pluto.htm.

Hubble Space Telescope je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA a European Space Agency. Vědecké operace vede Space Telescope Science Institute. Institute pracuje pro NASA pod záštitou Association of Universities for Research in Astronomy, Inc., Washington.

(podle STScI-PRC06-09 z 22. 2. 2006 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 02. 03. 2006, 08:52
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  C/2018 W2 (Africano). Fotografovano: 18. 8. 2019 20h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS