Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

12.12.2018, 10:21 CET
Juliánské datum: 2458464.89
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 39m UT
Max.délka pozorování: 13.7 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 10:16) Měsíc (↓ 19:46)

Stáří (dny): 4.9

(↑ 06:43) Slunce (↓ 14:50)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

NEUTRONOVÁ HVĚZDA ZDROJEM KRÁTKÝCH ZÁBLESKŮ GAMA ZÁŘENÍ


Mechanismus vzniku záblesků záření gama v centru kulových hvězdokup. Kredit: Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.Záblesky gama záření (GRB) jsou důsledkem nejničivějších explozí ve vesmíru, které emitují vysokoenergetické záření. Přitom rozpad jejich původců je obestřen tajemstvím. Vědci nyní věří, že porozuměli procesu tvorby těchto záblesků. Nicméně, nová studie astronoma Jonathana Grindlaye (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics) a jeho kolegů Simona Portegiese Zwarta (Astronomical Institude, Netherland) a Stephena McMillana (Drexel University), naznačuje předběžný pohled na příčinu některých GRB: hvězdné srážky uvnitř kulových hvězdokup.

„Více než třetina všech krátkých GRB, které jsme schopni detekovat, může přicházet od splývání neutronových hvězd v kulových hvězdokupách,“ říká Grindlay.

GRB přicházejí ve dvou formách. Jedny trvající jednu minutu a déle. Astronomové věří, že tyto záblesky jsou generovány, když masivní hvězda exploduje jako hypernova. Druhé záblesky trvají jen zlomky sekundy. Astronomové přišli s teorií, že tyto záblesky vznikají při srážkách dvou neutronových hvězd (tzv. binární systém), nebo jedné neutronové hvězdy a černé díry.

Většina binárních systémů neutronových hvězd vznikla ze dvou masivních hvězd, které mají podobné oběžné dráhy. Přirozeným vývojem dojde k tomu, že se obě tyto hvězdy, při spirálovitém obíhání kolem sebe, k sobě přibližují a po milionech let dojde k jejich splynutí, které vyvolá záblesk gama záření.

Grindlayho zájmem je zkoumat další potenciální zdroje těchto záblesků - kulové hvězdokupy. Tyto hvězdokupy se skládají z nejstarších hvězd v našem vesmíru, které jsou napěchovány v těsném prostoru, s rozměry jen několik světelných let. Taková těsná místa vyvolávají mnoho takových srážek, které vyvolávají vznik binárních systémů. Když si neutronová hvězda se svým hvězdným společníkem (například bílým trpaslíkem nebo hvězdou hlavní posloupnosti) vymění svého partnera s jinou neutronovou hvězdou, výsledný pár neutronových hvězd se může k sobě přibližovat po spirálovité dráze až dojde ke kolizi, která má za následek explozi a záblesk gama záření.

„Kdekoli uvnitř kulové hvězdokupy můžeme vidět předchůdce těchto systémů, obsahující jednu neutronovou hvězdu s pulsarem,“ uvedl Grindlay. „Navíc, kulové hvězdokupy jsou velmi uzavřeným objektem, kde dochází k mnoha interakcím. Je to přirozená cesta ke vzniku dvojitých systémů neutronových hvězd.

Astronomové provedli asi 3 miliony počítačových simulací pro výpočet frekvence, s jakou se mohou v kulových hvězdokupách tyto binární systémy formovat. Znalost toho, jak často docházelo k formování těchto systémů v průběhu vývoje galaxie a jaká průměrná doba byla potřeba ke splynutí těchto hvězd, umožňuje určit frekvenci s jakou lze očekávat záblesky gama záření z těchto systémů. Odhadují, že 10-30% všech krátkých GRB, které jsme schopni detekovat, přichází právě odtud.

Odhad míří k vysvětlení podivného vývoje, odhaleného nedávným pozorováním GRB. Splynutí a tudíž záblesky gama záření tzv. diskových binárních systémů – ty jsou tvořeny dvěma masivními hvězdami, které se společně formují i společně zanikají – jsou odhadovány více než 100 krát častější, než záblesky z binárních systémů uvnitř kulových hvězdokup. Nyní lze předpokládat, že část krátkých GRB, které jsou přesně lokalizovány pochází z galaktických haló a od velmi starých hvězd.

Jako vysvětlení nesrovnalostí, Grindlay naznačuje, že záblesky z diskových systémů jsou pravděpodobně větším oříškem, protože mají sklon emitovat záření v užších explozích, které jsou viditelné v méně směrech. Užší „zářivá“ energie plyne ze srážejících se hvězd, jejichž spiny jsou ve stejném poměru jako jejich oběžná dráhy, jak lze očekávat od binárních systémů, které společně existují od svého vzniku. Nově spojené hvězdy, s náhodnými orientacemi, vyzařují energii v širších záblescích než při jejich splynutí.

„Nejvíce GRB pravděpodobně přichází z diskových systémů – ještě jsme je však neviděli,“ vysvětluje Grindlay.

Jen asi půl tuctu krátkých GRB bylo v poslední době přesně lokalizováno družicemi pro detekci gama záření. To činí důkladné studium toho záření obtížným. Jakmile bude shromážděno více příkladů záblesků tohoto záření, budeme moci více porozumět jejich zdrojům.

(Podle tiskového prohlášení Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, http://cfa-www.harvard.edu/press/pr0612.html z 31. 1. 2006 přeložil Michal Vodička)


Dalibor Hanžl, 07. 02. 2006, 06:42
Další články v kategorii Stelarni :
 •   OSUDNÉ SETKÁNÍ KOMETY ISON SE SLUNCEM
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST NABÍDL OSLNIVÝ POHLED NA MLHOVINU "NÁHRDELNÍK"
 •   SUPERNOVA 2011dh V GALAXII M51 CVn
 •   POZOROVÁNÍ ZÁKRYTU EPSILON AURIGAE 2009-2011
 •   POHLED NA PROBOUZEJÍCÍ SE SLUNCE NABÍZÍ VELKÉ SKVRNY
 •   HORKÉ SKVRNY NA POVRCHU SLUNCE MOHOU POMOCI ODHALIT TAJEMSTVÍ TEPLOTY KORÓNY
 •   11. 8. 1999: VÝROČÍ “NAŠEHO” ZATMĚNÍ SLUNCE ANEB POČASÍ BYLO STEJNĚ NEJISTÉ I PO DESETI LETECH
 •   EPSILON AURIGAE : ZAČAL ZÁKRYT DESETILETÍ
 •   22. ČERVENCE 2009 NASTANE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ SLUNCE V TOMTO STOLETÍ
 •   SLEDUJTE PRSTENCOVÉ ZATMĚNÍ SLUNCE PO INTERNETU
 •   V ZÁŘÍ MŮŽEME SPATŘIT DVA TRANZITY EXOPLANETY S NEJDELŠÍ ZNÁMOU PERIODOU

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS