19.11.2018, 01:34 CET

NA POVRCHOCHU KOMETY TEMPEL 1 BYL PROKÁZÁN VODNÍ LED

Impaktor sondy Deep Impact dopadl loni v červenci na povrch komety Tempel 1. Foto: NASA.Vědci byli dlouhou dobu přesvědčeni, že vodní led tvoří podstatnou část komet. Nebyli si však jisti, zda se led nachází zejména uvnitř komet a nebo se nachází také na jejich povrchu.

Nová analýza dat z loňského projektu NASA Deep Impact přinesla první důkazy o tom, že vodní led může existovat i na kometárním povrchu.

Podle nové studie, která byla zpřístupněna 2. února v on-line časopise Science vědci zjistili, že zkoumaný vzorek povrchu komety Tempel 1 (kometa byla cílem mise Deep Impact) obsahoval přibližně tři malé sáčky vodního ledu.

Povrch komety Tempel 1 má asi 70 km2. Z toho vodní led zabírá plochu asi 90000 m2. Zbytek kometárního povrchu je prach. „Můžeme si to představit tak, jakoby na kometě bylo sedmi akrové kluziště ze špinavého sněhu“, říká spoluautor článku Peter Schultz z Brown University.

Dne 4. července 2005 dopadl těžký měděný impaktor na povrch komety Tempel 1. Celá událost se odehrála ve vzdálenosti 133 milionů kilometrů od Země. Výsledkem srážky byl vznik nového kráteru na povrchu komety o velikosti fotbalového stadionu a vyvržení okolního materiálu do kosmického prostoru. Impaktor byla jedna ze dvou částí sondy Deep Impact. Mateřská část obstarávala záznam dat a jejich analýzu.

Podle vědců led na povrchu komety Tempel 1 se původně nacházel pod povrchem, ale během času byl obnažen. Podle jejich představ dochází na povrchu komety k občasným výtryskům prachu a par, nazývaných jety. Tyto mechanismy také přispívají k přeskupování ledu k povrchu. Během výtrysků se krystalky ledu dostávají do svítivé kómy - mračna materiálu, který obklopuje hlavní kometární těleso, a nebo také tvoří součásti kometárních ohonů.

Stejný vědecký tým již před časem oznámil, že nitro komety Tempel 1 také obsahuje organický materiál a kometa pochází z oblasti sluneční soustavy, kde se v současné době nachází Uran a Neptun.

(podle space.com z 2. 2. 2006 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 04. 02. 2006, 21:59