Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

23.02.2020, 08:52 CET
Juliánské datum: 2458902.83
Brno - soumrak (9° ↓): 17h 18m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 55m UT
Max.délka pozorování: 11.6 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 06:11) Měsíc (↓ 16:07)

Stáří (dny): 29.4

(↑ 05:51) Slunce (↓ 16:22)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÁ SONDA NEW HORIZONS ODSTARTOVALA K PLANETĚ PLUTO


Noasná raketa Atlas 5 s kosmickou sondou New Horizons startuje. Foto: NASA TV.Ve čtvrtek ve 20h00m SEČ odstartovala historicky první kosmická sonda NASA, která se dostane až k samotným hranicím naší sluneční soustavy. Na oběžnou dráhu ji vynesla raketa Atlas 5 z dílny Lockheed Martin.

Ve 20h45m se New Horizons oddělela od třetího stupně nosné rakety a vydala se na téměř 5 miliard kilometrů dlouhou pou? ke vzdálené planetě. Zázanm startu zde (Windows Media 300kbps stream). K dispozici je i přibližně 20min DIVX záznam dění několika minut před startem, startu a následně okamžiků až do oddělení prvního stupně. Ke stažení zde (POZOR! velikost 176 MB) a objeví se také v naší videogalerii.

Start původně plánovaný na 17. ledna byl několikrát odkládán kvůli nepříznivému počasí a technickým potížím. K dalšímu odkladu došlo ve středu, kdy Johns Hopkins University's Applied Physics Laboratory prodělala ranní výpadek elekřiny v řídícím centru.

Na čtvrteční start byla sonda připravena na startovacím komplexu 41 na Cape Canaveral Air Force Station. Téměř dvouhodinové startovací okno se otevřelo v 18h08m UT (19h08m SEČ). Start byl však dodatečně několikrát posunut z důvodu oblačnosti, které by ve větší výšce clonily pohled na startující raketu.
Detail nosné rakety Atlas 5 s kosmickou sondou New Horizons na startovací rampě během úterního pokusu o start. Foto: NASA TV.
Na start dohlížela společnost McLean, International Launch Services z Virginie. V pondělí byla kosmická sonda New Horizons společně s nosnou raketou dopravena na odpalovací rampu.

„Rád bych řekl, že tato mise je mezníkem v planetárním výzkumu,“ řekl v neděli na tiskové konferenci (konané v NASA Kennedy Space Center, Cape Canaveral, Florida) vedoucí projektu New Horizons Alan Stern, Southwest Research Institute (SwRI).

„Je to nejrychlejší kosmická sonda, která kdy byla vypuštěna,“ říká Colleen Hartman z NASA. „U Měsíce bude za devět hodin… a během přibližně jednoho roku u Jupitera.“

Astronautům projektu Apollo v letech 1960 až 1970 trvala cesta k Měsíci tři dny a například sonda Cassini cestovala k Jupiteru čtyři roky, dodává Hartman.Noasná raketa Atlas 5 s kosmickou sondou New Horizons na startovací rampě během úterního pokusu o start. Foto: NASA TV.

New Horizons má ale mnohem důležitější úkol než jen obrovskou rychlostí prolétnout sluneční soustavou.

Stane se první kosmickou sondou, která dosáhne planety Pluto a jejího měsíce Charona spolu s dalšími dvěma satelity. Vědci doufají, že po průletu kolem planetárního systému Pluta rychlostí 49889 km/h bude sonda ještě schopna navštívit nejméně jedno těleso v sousedství Pluta, v oblasti tzv. Kuiperova pásu. To však závisí na tom, zda mise za 700 milionů USD bude prodloužena, dodávají vědci.

„V současné době je Pluto nejjasnějším objektem z mnoha těles v Kuiperově pásu,“ řekl Stern. „Je to pozůstatek z dob formování sluneční soustavy.“

Díky svým malým rozměrům a excentrické dráze již vědci diskutovali o možnosti, že Pluto nebude ani za planetu naší sluneční považováno. Nicméně objev několika dalších objektů za drahou Pluta, včetně možné desáté planety diskuse opětovně vyvolalo, dodává astronom.

„Známe 17 objektů, které by bylo možné nazývat planetami, většina z nich jsou zmrzlé trpasličí světy,“ říká Stern. Upřesňuje, že toto číslo je založeno na objektech, u kterých bylo zjištěno, že jsou dostatečně velké na to, aby vlastní gravitací došlo ke shluku a propojení materiálu do kulovitého tělesa. „Pluto je tedy typickým představitelem asi nejpočetnějšího typu planet v naší sluneční soustavě. Domníváme se, že je velmi podobné ostatním objektům v Kuiperově pásu.“

Vědci se domnívají, že sonda New Horizons vnese nové světlo do otázky existence nepatrné atmosféry Pluta, které se planeta stále zbavuje, téměř jako kometa letící vesmírem. Dále se očekává, že během průletu kosmické sondy získáme detailní snímky pro vytvoření povrchové mapy planety, fotografie Charona a doufejme že i nedávno nově objevených dvou měsíců (objevil je kosmický teleskop HST a nyní mají jen označení P1 a P2).

„V podstatě budeme schopni zmapovat povrch celé planety,“ říká Dále Cruikshak, člen vědeckého týmu New Horizons z NASA Ames Research Center, Moffet Field, Ca.

Samotná kosmická sonda New Horizons má rozměry srovnatelné s piánem a váží jen 478 kg. Na palubě nese sedm základních přístrojů, včetně několika kamer, plasmových detektorů a přístrojů ke studiu Pluta.

New Horizons je také první sonda, která na palubě nese přístroj, který vyrobili studenti. Studenti inženýrství z University of Colorado vyrobili palubní Student Dust Counter, přístroj pro detekci drobných prachových částic, které bude sonda sbírat během devítileté cesty sluneční soustavu k Plutu.

Představitelé NASA prohlásili, že Pluto je jediná planeta objevená ve 20 století, ve kterém později američtí vědci učinili objev prvního z těles Kuiperova pásu.

Pluto objevil astronom Clyde Tombaugh v roce 1930 teleskopem Lowell Observatory ve Flagstaffu, Arizona. Přestože objevitel Pluta v roce 1997 zemřel, nadcházejícího startu se zúčastní členové jeho rodiny – jeho žena Petsy a dvě dospělé děti. „Jsme velmi rádi, že tu budou s námi,“ říká Stern.

Během více než devítileté doby, kdy New Horizons bude letět k Plutu, mohou vědci diskutovat o tom, co kamery kosmické sondy u cíle uvidí. Podle Cruikshanka nám mohou být inspirací snímky Neptunova měsíce Tritonu ze sondy NASA Voyager 2 a Saturnova měsíce Enceladus, které získala sonda Cassini. Na Plutu by mohla probíhat podobná geologická aktivita.

„Na povrchu může být mnoho gejzírů a výtrysků materiálu,“ říká Cruikshank. „Patrně uvidíme rozpraskaný povrch.“ Stern dále dodává, že je možné, že by i Pluto mohlo mít vlastní prstenec vytvořený z materiálů vymrštěných od předcházejících impaktů na jeho povrch.

„Máme pouze hrubou představu, jak by mohla tělesa z vnějších oblastí sluneční soustavy vypadat,“ říká Cruikshank. „Jsme však připraveni i na možná překvapení“

(podle informací space.com z 15. 1. 2006 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 19. 01. 2006, 20:48
Další články v kategorii Kosmonautika :
 •   K MEZINÁRODNÍ KOSMICKÉ STANICI ZAMÍŘÍ PRVNÍ SOUKROMÁ LOĎ
 •   JURIJ GAGARIN NÁS VŠECHNY PŘED PADESÁTI ROKY POZVAL DO VESMÍRU
 •   14. DUBNA 2010 UPLYNE 40 LET OD KATASTROFY NA PALUBĚ KOSMICKÉ LODI APOLLO 13
 •   ATLANTIS SE VYDAL K HUBBLEOVU TELESKOPU
 •   VIDEO: SOJUZ S AMERICKÝM TURISTOU ZPĚT NA ZEMI
 •   KAMERA NA SONDĚ MARS ORBITER ZACHYTILA PHOENIX BĚHEM SESTUPU
 •   KOSMICKÁ SONDA PHOENIX PŘISTÁLA U PÓLU PLANETY MARS
 •   KOSMICKÁ SONDA PHOENIX PŘISTÁVÁ NA MARSU
 •   PŘED ČTYŘICETI ROKY ZAHYNUL PRVNÍ KOSMONAUT SVĚTA JURIJ GAGARIN
 •   UNIKÁTNÍ EVROPSKÁ LOĎ JULES VERNE SE VYDALA DO VESMÍRU
 •   PŘED PĚTI ROKY HAVAROVAL RAKETOPLÁN COLUMBIA

 • Hlavní zprávy:
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa 2I/Borisov. Fotografovano: 1. 10. 2019 2h 54m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS