13.12.2017, 06:43 CET

K VENUŠI ÚSPĚŠNĚ ODSTARTOVALA EVROPSKÁ MISE VENUS EXPRESS

Start rakety Sojuz z kosmodromu Bajkonur. Foto: ESA.Sonda Venus Express odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu v plánovaném čase 9. listopadu ve 4h33m SEČ. Více než jednotunovou sondu Evropské kosmické agentury (ESA) vynesla do kosmu ruská nosná raketa Sojuz. Přímý přenos startu jsme vysílali ve vysokorychlostním proudu formátu Windows Media prostřednictvím našich dvou serverů. Záznam je k dispozici ve videogalerii.

Podle pracovníků v řídícím středisku ESA v německém Darmstadtu se kosmická sonda úspěšně odpoutala od rakety a vydala se na pětiměsíční let k planetě Venuši. Venus Express dorazí k Venuši za 155 dní, tedy zhruba za pět měsíců. Počátkem příštího června by měla zahájit vědecké experimenty.

Venuše je náš nejbližší planetární soused, podobá se Zemi pouze velikostí (95%) a hmotností (81%). Povrch je rozžhavený tak, že zde může tát i kov (téměř 500°C). Mnoho vědců ukazuje Venuši jako klasický případ skleníkového efektu, i když zatím ještě nemohou vysvětlit, proč se tam vytvořil.

Další hádankou je, proč planeta navzdory své blízkosti u Slunce pohlcuje méně slunečného tepla než Země. Také povrchy obou planet se vyvíjely zcela odlišně. Venuše má rozlehlé pláně, které na Zemi nenajdeme.

Podle Freda Taylora z Oxfordské university systém počasí a podnebí na planetě nepochopíme, budeme-li pouze extrapolovat pozemské modely.

„Venus Express znamená počátek nové série výzkumu Venuše. Těchto výzkumů se zúčastní také Japonci a pravděpodobně i NASA, kteří budou zkoumat prostředí této tajemné planety,“ řekl Taylor.

Rozsáhlá sopečná aktivita produkuje husté vrstvy mraků (96% tvoří oxid uhličitý), které obsahují i sloučeniny síry (např. sirouhlík, sirovodík, oxid siřičitý). Nejzáhadnější je atmosférická cirkulace podobná hurikánu, kdy silný vítr ve vysokých vrstvách atmosféry "oběhne" Venuši za pouhé 4 dny, i když planeta se kolem své osy otočí jednou za 243 pozemských dnů.

NASA zatím neplánuje misi na Venuši, ale už uvažovali o vyslání robota po roce 2007, který by přivezl vzorky na Zem.

Dalibor Hanžl, 09. 11. 2005, 04:41