20.10.2019, 15:35 CEST

KOSMICKÝ DALEKOHLED HST OBJEVIL DVA NOVÉ MĚSÍCE U PLUTA

Dolores Beasley/Erica Hupp, Headquarters, Washington
Donna Weaver, Space Telescope Science Institute, Baltimore

Dvojice nových satelitů obíhá kolem planety Pluto. Foto: HSTAstronomové pomocí kosmického dalekohledu NASA, Hubble Space Telescope, zjistili, že devátá planeta sluneční soustavy nemusí mít jeden měsíc, ale možná má tři.

Jestliže tento objev dvou nových měsíců bude potvrzen, může nám poskytnout nové pohledy na původ a vývoj planetárního systému Pluta, objektů Kuiperova pásu se satelity i na rannou historii Kuiperova pásu. Kuiperův pás je rozsáhlá oblast ledových a hornatých těles, která se nachází za drahou planety Neptun.

"Pokud Pluto nemá jeden ale dva a nebo tři měsíce, což naše snímky z HST naznačují, potom se stane prvním známým tělesem Kuiperova pásu, které má více než jeden satelit," řekl Hal Weaver z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory, Laurel, Md. Weaver je zástupce vedoucího týmu, který nové satelity objevil.

Planeta Pluto byla objevena v roce 1930. Dosud jediný potvrzený měsíc Pluta, Charon, byl objeven pozemskými teleskopy v roce 1978. Planeta se nachází asi 5 miliard kilometrů od Slunce v srdci Kuiperova pásu.

"Naše výsledky naznačují, že také jiná tělesa Kuiperova pásu mohou mít více než jeden měsíc. To také znamená, že planetární vědci budou muset vzít v úvahu tyto nové měsíce v modelech vzniku Plutova systému," řekl Alan Stern z Southwest Research Institute, Boulder, Colo. Stern byl zástupcem vědeckého týmů.

Nové měsíce dostaly předběžná označení S/2005 P1 a S/2005 P2 a byly pozorovány ve vzdálenosti přibližně 43 000 kilometrů od Pluta. Objekty se nachází v přibližně trojnásobné vzdálenosti od Pluta jako je vzdálenost Pluto - Charon.

Tým plánuje ještě další pozorování s HST v únoru. Tyto pozorování by měly existenci nově objevených měsíců potvrdit. Teprve až po tomto potvrzení navrhne Mezinárodní astronomická unie (IAU) jména pro nové satelity S/2005 P1 a S/2005 P2.

Přístroj na HST, Advanced Camera for Surveys, nové kandidáty na satelity pozoroval 15. května 2005. Satelity byly přibližně 5000 krát slabší než Pluto. O tři dny se HST zaměřil na Pluto opět. Dva objekty se nacházely stále na stejném místě a zdálo se, že kolem Pluta obíhají.

Tým astronomů potenciální měsíce kolem Pluta hledal dlouho a nesnadno. "Tyto snímky z HST představují nejdůkladnější vyhledávání nových objektů kolem Pluta," řekl člen vědeckého týmu Andrew Steffl z Southwest Research Institute. "Je velmi nepravděpodobné, že se kolem Pluta nachází nějaké měsíce, které by byly větší než 16 km," dodává.

Hubble Space Telescope je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA a European Space Agency. Vědecké operace provádí Space Telescope Science Institute v Baltimore. Institut pracuje pro NASA s Association of Universities for Research in Astronomy, Inc., Washington.

Nové snímky jsou k dispozici na webu NASA na: http://www.nasa.gov/vision/universe/solarsystem/hubble_pluto.html.

Detailní informace a snímky z tohoto výzkumu jsou na webu: http://hubblesite.org/news/2005/19. Pro informace o NASA a agenturních programech můžete navštívit web: http://www.nasa.gov/home.

(podle informací 05-331 z 31. 10. 2005 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 31. 10. 2005, 22:33