12.12.2018, 12:03 CET

Stáří (dny): 5

NA OBĚZNOU DRÁHU KOLEM ZEMĚ BYL VYPUŠTĚN STUDENTSKÝ SATELIT SSETI EXPRESS

Start rakety Kosmos 3M s družicí SSETI Express. Foto: ESA TV.Dnes v 8h52m SELČ byl z kosmodromu Plesetsk vypuštěn satelit SSETI Express. Na oběžnou dráhu jej vynesla raketa Kosmos 3M. Záznam startu a nejzajímavějších okamžiků je zde na videozáznamu (Windows Media 300 kbps). V 10h29m SELČ přijalo pozemní řídící středisko na University of Aalborg (DK) první signály satelitu.

Projekt SSETI Express je první studentský satelit ESA. Jedná se o miniaturní satelit (náležící k tzv. pikosatelitům), jehož úkolem bude snímkovat povrch Země a současně otestovat nové technologie a ESEO hardware. Satelit bude také sloužit jako rádiový transpondér pro radioamatéry po celém světě.

Mikrosatlit o rozměrech 560 x 560 x 900 mm a hmotnosti 62 kg bude umístěn na nízkou oběžnou dráhu. Předpokládá se, že bude fungovat nejméně dva měsíce s možností následného prodloužení mise. Společně s ním budou na oběžnou dráhu vyneseny ještě další tři piko satelity s přibližnými rozměry kolem 10 cm3.

Na stavbě satelitu se podíleli studenti a radioamatéři z celé Evropy a je sponzorován Education Department of the European Space Agency (ESA). Na řízení se bude podílet asi 100 profesorů a studentů z deseti univerzit v devíti zemích. Studenti jsou rozděleni do 15 týmů a každá ze skupin je odpovědná za určitou část systému sondy.

Výzva radioamatérům na celém světě
Satelit SSETI Expres v pozemské laboratoři. Foto: ESA.
Radioamatéři po celém světě se mohou v době startu, ráno 27. října 2005, podílet na úspěšnosti projektu i vlastními přístroji. Veškerá telemetrická a palubní data ze satelitu jsou veřejná a každý je může s potřebným vybavením přijímat. Velmi cenné budou informace o příjmu těchto údajů zejména v prvních minutách po startu. Telemetrické údaje satelit vysílá v UHF a S pásmu protokolem AX 25. Na frekvenci 437.250 MHz budou vysílána data rychlostí 9600 baudů a 2401.835 MHz o rychlosti 38400 baudů. Potřebný software pro downlink a vysílání telemetrie je k dispozici na web stránce projektu SSETI Express na http://sseti.gte.tuwien.ac.at/express/mop.

Jako ocenění pro nejlepšího radioamatéra, který od prvních okamžiků startů mise až do 1. 2. 2006 zachytí nejvíce telemetrických paketů sondy SSETI Express je účast na konferenci STEC06 a pozvání na prohlídku řídícího centra ESA Spacecraft Operations Centre (ESOC) v blízkosti Darmstadtu.

Ostatní uživatelé se mohou virtuálně přenést do řídícího centra pomocí web rozhraní nazývaného telemetrický interface, který bude on-line zobrazovat a vypisovat údaje o stavu a poloze satelitu. Interface se nachází na http://debian.gte.tuwien.ac.at:8080/MCC_SiteWeb/main.

(podle informací ESA z 25. 10. 2005 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 27. 10. 2005, 13:12