12.12.2018, 23:12 CET

KOSMICKÝ DALEKOHLED HST HLEDÁ NA MĚSÍCI VYUŽITELNÉ ZDROJE

Erica Hupp/Dwayne Brown, Headquarters, Washington
Susan Hendrix, Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md.
Ray Villard, Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md.

Kráter Aristarchus s blízkým údolím Schroter Valley vyfotografovaný 21. srpna 2005. Foto: HST, NASA.NASA využila unikátních schopností kosmického dalekohledu HST ke zcela nové třídě vědeckých pozorování našeho Měsíce.

Rozlišovací schopnost a citlivost HST v ultrafialovém oboru nám umožňuje hledat na Měsíci i minerály obsahující kyslík. Přestože Měsíc nemá atmosféru mohou se na jeho povrchu vyskytovat materiály jako ilmenit (oxid titanu a železa), které by mohly být důležité pro přežití budoucí výpravy člověka na Měsíc. Ilmenit je možný zdroj kyslíku pro dýchání i jako raketové palivo.

Nedávné pozorování HST jsou prvními snímky Měsíce s vysokým rozlišením v ultrafialovém světle, které kdy byly pořízeny. Snímky vědcům poskytují nový nástroj ke studiu různorodých minerálů nacházejících se v lunární krustě. NASA plánuje v budoucnu další expedice k Měsíci a taková data společně s dalšími měřeními nám pomohou najít nejvýhodnější místa robotických a lidských misí.

„Tyto pozorování Měsíce byly průkopnické a velkým technickým vítězstvím NASA a týmu HST, protože kosmický dalekohled HST původně nebyl k pozorování lunárního povrchu navržen,“ řekla Jennifer Wiseman, vědecká pracovnice projektu HST z vedení NASA. „Tyto snímky budou užitečné pro lunární geology i pro budoucí rozhodnutí o dalším lunárním výzkumu,“ dodává.

Přístroj na HST, Hubble Advanced Camera for Surveys, získal snímky geologicky různorodých oblastí na Měsíci v ultrafialovém a viditelném světle. Jedná se o místa v okolí impaktního kráteru Aristarchus a starodávného údolí Schroter Valley. Kosmický dalekohled také vyfotografoval místa přistání expedic Apollo 15 a 17, kde astronauté sbírali vzorky hornin v letech 1971 a 1972.

Vědci nyní srovnávají vlastnosti hornin a vzorků z oblastí přistání Apolla s novými snímky z HST, stejně jako záběry oblastí kráteru Aristarchus, jež nenavštívila žádná robotická sonda ani člověk. Pozorování kráteru Aristarchus z HST a Schroter Valley nám pomůže lépe pochopit různorodosti, získat data o vědecky zajímavých materiálech v této oblasti a najít jejich potenciální zdroje.

„Naše první zjištění naznačují na možnou existenci určitých jedinečných hornin s obsahem kyslíku v oblastech kráteru Aristarchus a oblasti Apolla 17. Mohou to být vhodné lokality pro další návštěvníky a to jak roboty, tak lidské posádky. Přítomnost těchto hornin by jim usnadnila osídlování Měsíce,“ říká Jim Garvin, vědecký pracovník z NASA Goddard Space Flight Center, Greenbelt. Md. Garvin je hlavním výzkumníkem projektu.

„Přestože to bude obnášet ještě mnoho měsíců, než budeme schopni udělat plně kvantitativní měření, můžeme již dnes provádět nová pozorování, která nám pomohou poznat materiály jako je ilmenite a výrazně pomoci v rozhodování o dalším výzkumu,“ řekl Garvin .

Tým analytiků, kteří prováděli lunární pozorování pomocí HST reprezentuje pracovníky z Goddardu a Cornell University, Ithaca, N.Y.; Brown University, Providence, R.I.; Northwestern University, Evanston, Ill.; University of Pittsburgh.; a University of Hawaii, Manoa.

Hubble Space Telescope je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA a ESA (European Space Agency). Vědecké operace řídí Space Telescope Science Institute, Baltimore. Pracuje pro NASA prostřednictvím Association of Universities for Research in Astronomy, Inc., Washington pod kontraktem z Goddardu.

(podle pr05-29 z 19. 10. 2005 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 21. 10. 2005, 14:43