12.12.2018, 21:54 CET

KOSMICKÝ DALEKOHLED SLEDUJE DYNAMIKU V NEPTUNOVĚ ATMOSFÉŘE

Snímky planety Neptun ve viditelném a metanovém světle. Foto: HST, NASA.Nové snímky planety Neptun z kosmického dalekohledu NASA, Hubble Space Telescope zachycují dynamickou atmosféru planety i její satelity. Snímky byly složeny do animace, která ukázala orbitální pohyb satelitů.

Snímkování probíhalo přes 14 různých filtrů, pomocí nichž bylo možné studovat různé výšky v atmosféře Neptunu a vědci tak mohli detailně nahlédnout na atmosférickou páru i mračna.

Na snímku vlevo vidíme Neptun v přírodních barvách, tedy tak jak bychom jej mohli spatřit okem v amatérském dalekohledu. Kotouček je zabarven do azurova. Metan v Neptunově atmosféře totiž absorbuje většinu červené části slunečního záření, které dopadá a ohřívá planetu a my potom můžeme pozorovat zeleno-modrý kotouček Neptunu. Tento snímek byl vytvořen složením záběrů ze snímků přes červený, zelený a modrý filtr.

Velmi jemné detaily v atmosféře planety vyniknou až na barevně zvýrazněném snímku (vpravo nahoře). Nicméně, snímky pořízené přes speciální metanový filtr ukazují detaily, které lidské oko nemůže vůbec spatřit (vpravo dole). Útvary, které vidíme na tomto snímku se musí nacházet nad metanovou vrstvou, která absorbuje sluneční záření, a k jejich zachycení je potřeba tento speciální filtr.

Planeta je na metanových vlnových délkách tak temná, že k zachycení některých malých měsíců planety byla potřeba dlouhá expozice. Ve směru pohybu hodinových ručiček se (od shora) nacházejí (na kompozitním snímku vlevo) měsíce Proteus (nejjasnější), Larissa, Despina a Galatea. U Neptunu bylo dosud objeveno 13 měsíců.

Neptun je nejvzdálenější obří planeta naší Sluneční soustavy. Slunce oběhne jednou za 165 let. Je tak obrovská, že by se do ní naskládalo téměř 60 Zemí. Den na Neptunu trvá mezi 14 hod a 19 hod. Dvě třetiny nitra planety tvoří směs roztavených hornin, vody, tekutého čpavku a metanu. Vnější jednu třetinu potom směs horkých plynů na bázi vodíku, helia, vody a metanu.

HST Neptuna snímkoval dne 29. a 30. dubna 2005 každých 4-5 hodin. Interval byl asi čtvrtina rotační periody planety. Snímky byly později složeny do časové sekvence, čímž vytvořili animaci zobrazující dynamiku planety.

Kredit: NASA, ESA, E. Karkoschka (University of Arizona) a H.B. Hammel (Space Science Institute, Boulder, CO).

Elektronické snímky a další informace jsou k dispozici na http://hubblesite.org/news/22. Další informace získáte na adresách: Ray Villard, Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md. 21218, (telefon) 410-338-4514, (e-mail) villard@stsci.edu a Lori Stiles, University Communications, University of Arizona, Tucson, Az. 85721, (telefon) 520-626-4402, (e-mail) lstiles@u.arizona.edu.

Kredit: NASA, ESA, E. Karkoschka (University of Arizona), and H.B. Hammel (Space Science Institute, Boulder, Colorado).

(podle STScI-PRC 2005-22 z 1. 9. 2005 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 13. 09. 2005, 09:01