12.12.2018, 21:50 CET

Dolores Beasley, NASA Headquarters, Washington
Susan Hendrix, Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md
Donna Weaver, Space Telescope Science Institute, Baltimore

Nekolik snímků planetky Ceres pořízených během nedávného pozorování. Foto: HST,NASA.Pozorování největší známé planetky 1 Ceres ukázalo, že tento objekt může být „miniplanetou“ a na jeho povrchu se může nacházet velké množství čistého vodního ledu.

Pozorování Cerery, které prováděl kosmický teleskop NASA, Hubble Space Telescope, u tělesa odhalilo určité shodné charakteristiky, jaké mají hornatá tělesa pozemského typu a naše Země. Tvar Cerese je téměř kruhový, podobně jaký má Země, což naznačuje že asteroid může mít jádro s odlišným složením od povrchu. Může se jednat o hornaté jádro, přičemž jeho povrch je pokrytý vnější prachovou krustou.

„Ceres je planeta v zárodečném stadiu,“ říká Lucy A. McFadden z Department of Astronomy, University of Maryland, College Park a také členka týmu, který prováděl pozorování. „Gravitační poruchy od Jupitera po miliardy let Ceres chránily před akrečním materiálem, který by z tohoto asteroidu udělal plně hodnotnou planetu.“

Tento objev byl publikovaný v časopise Nature z 8. září. Hlavním autorem článku je Peter C. Thomas z Center for Radiophysics a Space Research, Cornell University, Ithaca, N.Y. Autorský tým dále tvoří vedoucí projektu Joel William Parker z Department of Space Studies, Southwest Research Institute, Boulder, Colo.

Ceres má průměr přibližně 930 km, což je srovnatelné se státem Texas. Nachází se v pásu desítek tisíc jiných asteroidů, tzv. hlavním pásu planetek. Pás leží v oblasti mezi Marsem a Jupiterem a pravděpodobně představuje zárodečné kusy sluneční soustavy, které nikdy nestačily vytvořit jednu velkou skutečnou planetu. Ceres pojímá 25 procent veškeré hmoty planetkového pásu. Pro srovnání Pluto, nejmenší planeta naší sluneční soustavy, je 14 krát hmotnější než Ceres.

Astronomové použili ke studiu Cerese přístroj na HST Advanced Camera for Surveys. Pozorování trvalo devět hodin a během této doby byla zmapována celá jeho rotace. Kosmický dalekohled získal 267 snímků. Z těchto samostatných snímků bylo určeno, že asteroid je téměř kulovité těleso. Rovníkový průměr je o málo větší než průměr přes póly. Počítačové modely ukázaly, že Ceres má rozdílné složení na povrchu a v jádře. V jádře se nachází hustší materiál, zatímco lehčí minerály jsou u povrchu. Všechny planety pozemského typu mají takové rozdílné složení. U asteroidů mnohem menších než Ceres nebyl takový rozdíl mezi nitrem a povrchem zjištěn.

Astronomové předpokládají, že pod povrchovou krustou se může skrývat vodní led, protože hustota Cerese je menší než hustota Zemské krusty. Stopy minerálů s obsahem vody byly na povrchu Cerese zaznamenány i spektrální analýzou.

Astronomové odhadují, že Ceres tvoří až 25 procent vody, tedy planetka může obsahovat více vody než objem veškeré tekuté vody na Zemi. Voda na Ceresu může být na rozdíl od Země ve formě vodního ledu a ukrytá pod pláštěm, který obaluje celé pevné jádro planetky.

Mimo to, že se jedná o největší asteroid, Ceres byl také jako první asteroid objeven. V roce 1801 jej objevil Sicilský astronom Giuseppe Piazzi . Piazzi pátral po předpokládané planetě, nacházející se ve velké mezeře mezi drahami Marse a Jupitera. Postupem času bylo v této oblasti objeveno mnohem více objektů a později dostaly označení asteroidy či planetky.

(podle STScI 2005-27 z 7. 9. 2005 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 09. 09. 2005, 10:06