14.12.2017, 01:35 CET

KOSMICKÁ SONDA NASA DEEP IMPACT PŘIDÁVÁ DALŠÍ ČÁST DO VÝSLEDNÉHO OBRAZU KOMETY

Dolores Beasley, Headquarters, Washington
Lee Tune, University of Maryland, College Park, Md.

Složený snímek komety Tempel 1 s plochými a kráterovanými oblastmi. Foto: Deep Impact, NASA.K vybarvování černobílého snímku nebo skládání mozaiky se dá přirovnat činnost, jak si vědci vytvářejí obrazy všech objektů, počínajíc atomy v našem těle až po asteroidy nebo komety v naší sluneční soustavě. Právě takovou činnost vědci prováděli během mise NASA Deep Impact, která se 4. července setkala s kometou Tempel 1.

„Před naším projektem Deep Impact měli vědci spousty otázek a neověřených hypotéz týkající se struktury a složení kometárních jader,“ říká hlavní výzkumník projektu Deep Impact Michael A'Hearn, profesor astronomie z University of Maryland, College Park, Md. "Naše datové analýzy měření sondy Deep Impact velkou část zodpověděly a mnohé z nich byly překvapující,“

Kometa Tempel 1 má například velmi „prachovou“ strukturu, která je řidší než závěj z prachovitého sněhu. Tento jemný kometární prach drží pohromadě vlivem gravitace. Nicméně gravitace je tak slabá, že pokud bychom se na tento oblak prachu postavili a udělali skok, vylétli bychom do otevřeného vesmíru.
Dalším překvapením pro A'Hearna a jeho kolegy bylo nalezení svědectví o existenci impaktních kráterů na povrchu této komety. V minulosti jsme měli k dispozici pozorování dvou kometárních jader, ale žádné z nich nepřineslo důkazy o existenci impaktních kráterů.

„Jádro komety Tempel 1 tvoří různé vrstvy. Tyto vytváří topografický reliéf od velmi plochých oblastí až po oblasti, které splňují všechna kritéria pro impaktní krátery různých velikostí,“ dodává A'Hearn.

„Problém vyvstal v okamžiku, kdy jsme si uvědomili, že neznáme mechanismus, jak by mohly jedny komety kolidovat s volně pohybujícími se a nebo letícími objekty sluneční soustavy a jiné ne,“ dodává. Podle A'Hearna je jedním z nejzajímavějších objevů detekce značného zvýšení obsahu uhlíku v molekulách vyvrženého oblaku. Toto měření prováděl palubní přístroj určený pro spektrální analýzu. Tento objev naznačuje, že komety obsahují značné množství organického materiálu a tudíž takový materiál mohli přinést i na Zemi v ranných fázích planetárního vývoje, kdy byly velmi časté srážky asteroidů a meteoroidů.

Dalším objevem je zjištění, že kometární jádro je dobrým štítem před slunečním zářením. Data z přístrojů naznačují, že jádro komety Tempel 1 je velmi porézní. Jeho pórovitost povrchu usnadňuje odvod tepla a téměř soustavné ochlazování v době, kdy na něj dopadá sluneční světlo. To naznačuje, že teplo není snadno vedeno do nitra a tedy led a další materiál nacházející se hluboko v jádře může být uchován v původním a nezměněném stavu od dob ranných dnů existence sluneční soustavy. K tomuto se přiklání mnoho vědců.

„Palubní infračervený spektrometr nám poskytl první teplotní mapu komety, což nám umožňuje změřit které části povrchu jsou teplotně odolné či schopné vést teplo do nitra,“ říká Olivier Groussin, výzkumník z University of Maryland, který je také tvůrcem teplotní mapy.

Pečlivá a časově náročná analýza spektrálních dat vědcům z Deep Impact týmu poskytne mnohé z „kostiček mozaiky“ či „barev“ ve vykreslování prvního detailního snímku komety. Vědci například nedávno prohlásili, že emisní pásy vodní páry vzniklé při impaktu, po několika sekundách vystřídaly absorpční pásy podpovrchových ledových částic, které se již netavily a nevypařovaly.

„Během několika sekund po vytvoření horkého oblaku tvořeného vodní parou ji přestal palubní spektrometr registrovat a náhle se objevily známky vyvrženého podpovrchového ledu a prachu,“ říká Deep Impact co-investigator Jessica Sunshine, Science Applications International Corporation, Chantilly, Va. "Jednalo se o nejvýraznější spektrální změnu, kterou kdy v životě viděla.“

Tyto objevy budou publikovány 9. září ve vědeckém časopise Science a také prezentovány na setkání Division for Planetary Sciences v Cambridge, Anglie. Přestože vědci doplnili další část výsledného obrazu, pohled na kometu ještě stále nemáme kompletní a ucelený.

Více informací o projektu Deep Impact naleznete na Internetu na: http://www.nasa.gov/deepimpact. Informace o programech NASA jsou na Internetu na: http://www.nasa.gov/home
(podle 05-248 z 6. 9. 2005 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 07. 09. 2005, 09:12