Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

17.12.2018, 00:11 CET
Juliánské datum: 2458469.47
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 56m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 43m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 12:15) Měsíc (↓ 00:03)

Stáří (dny): 9.5

(↑ 06:47) Slunce (↓ 14:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÁ SONDA NASA DEEP IMPACT PŘIDÁVÁ DALŠÍ ČÁST DO VÝSLEDNÉHO OBRAZU KOMETY

Dolores Beasley, Headquarters, Washington
Lee Tune, University of Maryland, College Park, Md.

Složený snímek komety Tempel 1 s plochými a kráterovanými oblastmi. Foto: Deep Impact, NASA.K vybarvování černobílého snímku nebo skládání mozaiky se dá přirovnat činnost, jak si vědci vytvářejí obrazy všech objektů, počínajíc atomy v našem těle až po asteroidy nebo komety v naší sluneční soustavě. Právě takovou činnost vědci prováděli během mise NASA Deep Impact, která se 4. července setkala s kometou Tempel 1.

„Před naším projektem Deep Impact měli vědci spousty otázek a neověřených hypotéz týkající se struktury a složení kometárních jader,“ říká hlavní výzkumník projektu Deep Impact Michael A'Hearn, profesor astronomie z University of Maryland, College Park, Md. "Naše datové analýzy měření sondy Deep Impact velkou část zodpověděly a mnohé z nich byly překvapující,“

Kometa Tempel 1 má například velmi „prachovou“ strukturu, která je řidší než závěj z prachovitého sněhu. Tento jemný kometární prach drží pohromadě vlivem gravitace. Nicméně gravitace je tak slabá, že pokud bychom se na tento oblak prachu postavili a udělali skok, vylétli bychom do otevřeného vesmíru.
Dalším překvapením pro A'Hearna a jeho kolegy bylo nalezení svědectví o existenci impaktních kráterů na povrchu této komety. V minulosti jsme měli k dispozici pozorování dvou kometárních jader, ale žádné z nich nepřineslo důkazy o existenci impaktních kráterů.

„Jádro komety Tempel 1 tvoří různé vrstvy. Tyto vytváří topografický reliéf od velmi plochých oblastí až po oblasti, které splňují všechna kritéria pro impaktní krátery různých velikostí,“ dodává A'Hearn.

„Problém vyvstal v okamžiku, kdy jsme si uvědomili, že neznáme mechanismus, jak by mohly jedny komety kolidovat s volně pohybujícími se a nebo letícími objekty sluneční soustavy a jiné ne,“ dodává. Podle A'Hearna je jedním z nejzajímavějších objevů detekce značného zvýšení obsahu uhlíku v molekulách vyvrženého oblaku. Toto měření prováděl palubní přístroj určený pro spektrální analýzu. Tento objev naznačuje, že komety obsahují značné množství organického materiálu a tudíž takový materiál mohli přinést i na Zemi v ranných fázích planetárního vývoje, kdy byly velmi časté srážky asteroidů a meteoroidů.

Dalším objevem je zjištění, že kometární jádro je dobrým štítem před slunečním zářením. Data z přístrojů naznačují, že jádro komety Tempel 1 je velmi porézní. Jeho pórovitost povrchu usnadňuje odvod tepla a téměř soustavné ochlazování v době, kdy na něj dopadá sluneční světlo. To naznačuje, že teplo není snadno vedeno do nitra a tedy led a další materiál nacházející se hluboko v jádře může být uchován v původním a nezměněném stavu od dob ranných dnů existence sluneční soustavy. K tomuto se přiklání mnoho vědců.

„Palubní infračervený spektrometr nám poskytl první teplotní mapu komety, což nám umožňuje změřit které části povrchu jsou teplotně odolné či schopné vést teplo do nitra,“ říká Olivier Groussin, výzkumník z University of Maryland, který je také tvůrcem teplotní mapy.

Pečlivá a časově náročná analýza spektrálních dat vědcům z Deep Impact týmu poskytne mnohé z „kostiček mozaiky“ či „barev“ ve vykreslování prvního detailního snímku komety. Vědci například nedávno prohlásili, že emisní pásy vodní páry vzniklé při impaktu, po několika sekundách vystřídaly absorpční pásy podpovrchových ledových částic, které se již netavily a nevypařovaly.

„Během několika sekund po vytvoření horkého oblaku tvořeného vodní parou ji přestal palubní spektrometr registrovat a náhle se objevily známky vyvrženého podpovrchového ledu a prachu,“ říká Deep Impact co-investigator Jessica Sunshine, Science Applications International Corporation, Chantilly, Va. "Jednalo se o nejvýraznější spektrální změnu, kterou kdy v životě viděla.“

Tyto objevy budou publikovány 9. září ve vědeckém časopise Science a také prezentovány na setkání Division for Planetary Sciences v Cambridge, Anglie. Přestože vědci doplnili další část výsledného obrazu, pohled na kometu ještě stále nemáme kompletní a ucelený.

Více informací o projektu Deep Impact naleznete na Internetu na: http://www.nasa.gov/deepimpact. Informace o programech NASA jsou na Internetu na: http://www.nasa.gov/home
(podle 05-248 z 6. 9. 2005 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 07. 09. 2005, 09:12
Další články v kategorii MPH :
 •   BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 •   MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 •   V RUSKU BYL POZOROVÁN DOPAD METEORITU
 •   KOLEM ZEMĚ 15. ÚNORA 2013 PROLÉTNE PLANETKA 2012 DA14
 •   GEMINIDY MAJÍ VELMI PŘÍZNIVÉ PODMÍNKY, V NOCI NA PÁTEK SPADNE PŘES 1000 METEORŮ.
 •   NA POZOROVÁNÍ LETOŠNÍCH PERSEID BUDOU DOBRÉ PODMÍNKY - NEBUDE RUŠIT MĚSÍC
 •   METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY VRCHOLÍ VE STŘEDU RÁNO
 •   DRAKONIDY V SOBOTU SLIBUJÍ MIMOŘÁDNOU PODÍVANOU
 •   NA OBLOZE UVIDÍME „ČESKOSLOVENSKOU“ KOMETU
 •   BUDE KOMETA PAN-STARRS SLADKOU ODPLATOU?
 •   V SOBOTU RÁNO VRCHOLÍ AKTIVITA PERSEID, RUŠÍ VŠAK MĚSÍC

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS