11.12.2017, 18:05 CET

(↑ ) Měsíc (↓ 12:00)

SATELIT SWIFT OBJEVIL NOVĚ NAROZENÉ ČERNÉ DIRY

Dolores Beasley, Headquarters, Washington
William Steigerwald, Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md.

Umělecká představa výbuchu hypernovy. Kredit: NASA.Vědci, kteří pracují se satelitem NASA Swift oznámili, že objevili nově zrozené černé díry, jejichž stáří je pouhé sekundy. Do černých děr padá materiál, který konzumují a který současně působí jako pohonný systém pro jiný materiál, jenž z černé díry tryská obrovskou rychlostí ven.

Tyto černé díry se rodí při mohutných hvězdných explozích. Ještě před tím, než mohutný výbuch zničí hvězdu, dojde k reenergizaci nově zrozené černé díry a exploze se během několika minut opětovně opakuje. Toto je zcela odlišný pohled na smrt hvězdy, než jaký jsme dosud měli. Dosud panovala představa jednoho výbuchu, ale zde máme výbuch několikanásobný.

"Tyto hvězdy explodují dvakrát, třikrát a někdy i čtyřikrát během prvních minut po primární explozi," říká Prof. David Burrows of Penn State, University Park, Pa. "Nejdříve přijde výbuch v gama oblasti, potom následují pulsy v X-ray oblasti. Dosahované energie jsou mnohem větší než se kdy předpokládalo," dodává.

Tento jev vědci pozorovali téměř v polovině případů dlouhých vzplanutí gama, které detekovala sonda Swift. Tyto vzplanutí gama jsou nejmohutnější známé exploze. Předchůdci těchto ohromných hvězdných explozí se nazývají hypernovy, tedy jedná se o ještě větší explozi než výbuch supernovy. Pomocí satelitu Swift jsou nyní vědci schopni sledovat vzplanutí gama, a to řádově během minut po výbuchu. Dříve to byly hodiny či dny. Nyní mohou sledovat přímo začátky zrodu černých děr.

Až do tohoto posledního objevu sondy Swift vědci uvažovali jednoduchý scénář exploze, po němž následuje dohasínání žhavých zbytků. Nový scénář výbuchů uvažuje, že po explozi následuje série mohutných "zaškytnutí", projevující se zejména jako vzplanutí gama pozorované 2. května 2005, jež dostalo označení GRB 050502B. Tento výbuch trval 17 sekund a odehrál se v ranních hodinách 2. 5. ve směru souhvězdí Lva. O přibližně 500 sekund později sonda Swift detekovala maximum X-ray záření, jež dosahovalo intenzity 100 krát vyšší než kdykoli před tím.

Dříve jsme měli jen náznaky "X-ray výbuchů" odehrávající se mezi výbuchem a dohasínáním . Dřívější gama vzplanutí přicházely v rámci minut po výbuchu. Sonda Swift zaznamenala více než tucet jasných případů vícenásobných explozí. Existuje několik teorií, které zrod nového tělesa při tomto procesu popisují. Většina z nich směřuje k nově rodícím se černým děrám.

"Nově narozené černé díry se hned dají do práce," říká Prof. Peter Meszaros z Penn State, vedoucí teoretického týmu Swift. "Ještě stále neznáme detaily, ale zdá se být něco v nepořádku. Hmota padá do černé díry, což uvolňuje ohromné množství energie. Další hmota je vystřelována mimo černou díru a vylévá se do interstelárního prostoru. To vše se děje bez jakéhokoli vlivu dalšího tělesa," dodává.

Další teorie uvažuje existenci jetu materiálu vystřelujícího podél mrtvé hvězdy a jeho začátek padá zpět sám do sebe. To vytváří rázové vlny v jádře jetu, jež naráží do částic plynu a vzniká X-ray záření.

"Nic z toho jsme si jednoduše nedovedli představit, protože jsme se nebyli schopni dostatečně rychle dostat na scénu," říká Dr. Neil Gehrels z NASA Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md., hlavní výzkumník Swift. "Sonda Swift nám dala jedinečnou příležitost detekovat výbuchy a ihned zamířit X-ray a ultrafialové optické přístroje na zárodečnou explozi. To vše v rámci minut. Swift má takové schopnosti detekce výbuchů, že může přepisovat teorie," dodává Gehrels.

Sonda Swift nese na palubě tři hlavní přístroje: Burst Alert Telescope (BAT); X-ray Telescope (XRT) a Ultraviolet/Optical Telescope (UVOT). Dnešní prohlášení je založeno na velkém množství dat z XRT. Přístroj XRT byl postaven v Penn State spolu s partnery Brera Astronomical Observatory, Itálie a University of Leicester, Anglie.

Sonda Swift byla vypuštěna v listopadu 2004. Jedná se o misi NASA ve spolupráci s Italian Space Agency a Particle Physics a Astronomy Research Council, United Kingdom. Řízení Swiftu probíhá z Goddardu. Penn State řídí vědecké operace a letové operace se řídí z Mission Operations Center in University Park, Pa.

Sonda byla postavena ve spolupráci s národními laboratořemi, univerzitami a mezinárodními partnery.

Článek diskutující tuto problematiku vyjde 9. září ve vědeckém časopise Science a 18. 8. vyšel v Science Express. Burrows je vedoucím autorem článku.

Více informací naleznete na webu na: http://www.nasa.gov/vision/universe/watchtheskies/double_burst.html.

(podle informací 05-229 z 18. 8. 2005 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 22. 08. 2005, 13:17