Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

14.12.2018, 23:32 CET
Juliánské datum: 2458467.44
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 41m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 11:08) Měsíc (↓ 21:52)

Stáří (dny): 7.5

(↑ 06:45) Slunce (↓ 14:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

SATELIT SWIFT OBJEVIL NOVĚ NAROZENÉ ČERNÉ DIRY

Dolores Beasley, Headquarters, Washington
William Steigerwald, Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md.

Umělecká představa výbuchu hypernovy. Kredit: NASA.Vědci, kteří pracují se satelitem NASA Swift oznámili, že objevili nově zrozené černé díry, jejichž stáří je pouhé sekundy. Do černých děr padá materiál, který konzumují a který současně působí jako pohonný systém pro jiný materiál, jenž z černé díry tryská obrovskou rychlostí ven.

Tyto černé díry se rodí při mohutných hvězdných explozích. Ještě před tím, než mohutný výbuch zničí hvězdu, dojde k reenergizaci nově zrozené černé díry a exploze se během několika minut opětovně opakuje. Toto je zcela odlišný pohled na smrt hvězdy, než jaký jsme dosud měli. Dosud panovala představa jednoho výbuchu, ale zde máme výbuch několikanásobný.

"Tyto hvězdy explodují dvakrát, třikrát a někdy i čtyřikrát během prvních minut po primární explozi," říká Prof. David Burrows of Penn State, University Park, Pa. "Nejdříve přijde výbuch v gama oblasti, potom následují pulsy v X-ray oblasti. Dosahované energie jsou mnohem větší než se kdy předpokládalo," dodává.

Tento jev vědci pozorovali téměř v polovině případů dlouhých vzplanutí gama, které detekovala sonda Swift. Tyto vzplanutí gama jsou nejmohutnější známé exploze. Předchůdci těchto ohromných hvězdných explozí se nazývají hypernovy, tedy jedná se o ještě větší explozi než výbuch supernovy. Pomocí satelitu Swift jsou nyní vědci schopni sledovat vzplanutí gama, a to řádově během minut po výbuchu. Dříve to byly hodiny či dny. Nyní mohou sledovat přímo začátky zrodu černých děr.

Až do tohoto posledního objevu sondy Swift vědci uvažovali jednoduchý scénář exploze, po němž následuje dohasínání žhavých zbytků. Nový scénář výbuchů uvažuje, že po explozi následuje série mohutných "zaškytnutí", projevující se zejména jako vzplanutí gama pozorované 2. května 2005, jež dostalo označení GRB 050502B. Tento výbuch trval 17 sekund a odehrál se v ranních hodinách 2. 5. ve směru souhvězdí Lva. O přibližně 500 sekund později sonda Swift detekovala maximum X-ray záření, jež dosahovalo intenzity 100 krát vyšší než kdykoli před tím.

Dříve jsme měli jen náznaky "X-ray výbuchů" odehrávající se mezi výbuchem a dohasínáním . Dřívější gama vzplanutí přicházely v rámci minut po výbuchu. Sonda Swift zaznamenala více než tucet jasných případů vícenásobných explozí. Existuje několik teorií, které zrod nového tělesa při tomto procesu popisují. Většina z nich směřuje k nově rodícím se černým děrám.

"Nově narozené černé díry se hned dají do práce," říká Prof. Peter Meszaros z Penn State, vedoucí teoretického týmu Swift. "Ještě stále neznáme detaily, ale zdá se být něco v nepořádku. Hmota padá do černé díry, což uvolňuje ohromné množství energie. Další hmota je vystřelována mimo černou díru a vylévá se do interstelárního prostoru. To vše se děje bez jakéhokoli vlivu dalšího tělesa," dodává.

Další teorie uvažuje existenci jetu materiálu vystřelujícího podél mrtvé hvězdy a jeho začátek padá zpět sám do sebe. To vytváří rázové vlny v jádře jetu, jež naráží do částic plynu a vzniká X-ray záření.

"Nic z toho jsme si jednoduše nedovedli představit, protože jsme se nebyli schopni dostatečně rychle dostat na scénu," říká Dr. Neil Gehrels z NASA Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md., hlavní výzkumník Swift. "Sonda Swift nám dala jedinečnou příležitost detekovat výbuchy a ihned zamířit X-ray a ultrafialové optické přístroje na zárodečnou explozi. To vše v rámci minut. Swift má takové schopnosti detekce výbuchů, že může přepisovat teorie," dodává Gehrels.

Sonda Swift nese na palubě tři hlavní přístroje: Burst Alert Telescope (BAT); X-ray Telescope (XRT) a Ultraviolet/Optical Telescope (UVOT). Dnešní prohlášení je založeno na velkém množství dat z XRT. Přístroj XRT byl postaven v Penn State spolu s partnery Brera Astronomical Observatory, Itálie a University of Leicester, Anglie.

Sonda Swift byla vypuštěna v listopadu 2004. Jedná se o misi NASA ve spolupráci s Italian Space Agency a Particle Physics a Astronomy Research Council, United Kingdom. Řízení Swiftu probíhá z Goddardu. Penn State řídí vědecké operace a letové operace se řídí z Mission Operations Center in University Park, Pa.

Sonda byla postavena ve spolupráci s národními laboratořemi, univerzitami a mezinárodními partnery.

Článek diskutující tuto problematiku vyjde 9. září ve vědeckém časopise Science a 18. 8. vyšel v Science Express. Burrows je vedoucím autorem článku.

Více informací naleznete na webu na: http://www.nasa.gov/vision/universe/watchtheskies/double_burst.html.

(podle informací 05-229 z 18. 8. 2005 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 22. 08. 2005, 13:17
Další články v kategorii Stelarni :
 •   OSUDNÉ SETKÁNÍ KOMETY ISON SE SLUNCEM
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST NABÍDL OSLNIVÝ POHLED NA MLHOVINU "NÁHRDELNÍK"
 •   SUPERNOVA 2011dh V GALAXII M51 CVn
 •   POZOROVÁNÍ ZÁKRYTU EPSILON AURIGAE 2009-2011
 •   POHLED NA PROBOUZEJÍCÍ SE SLUNCE NABÍZÍ VELKÉ SKVRNY
 •   HORKÉ SKVRNY NA POVRCHU SLUNCE MOHOU POMOCI ODHALIT TAJEMSTVÍ TEPLOTY KORÓNY
 •   11. 8. 1999: VÝROČÍ “NAŠEHO” ZATMĚNÍ SLUNCE ANEB POČASÍ BYLO STEJNĚ NEJISTÉ I PO DESETI LETECH
 •   EPSILON AURIGAE : ZAČAL ZÁKRYT DESETILETÍ
 •   22. ČERVENCE 2009 NASTANE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ SLUNCE V TOMTO STOLETÍ
 •   SLEDUJTE PRSTENCOVÉ ZATMĚNÍ SLUNCE PO INTERNETU
 •   V ZÁŘÍ MŮŽEME SPATŘIT DVA TRANZITY EXOPLANETY S NEJDELŠÍ ZNÁMOU PERIODOU

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS