21.08.2019, 17:51 CEST
Max.délka pozorování: 8 hod.

Stáří (dny): 21

SONDA CASSINI OBJEVILA ZNÁMKY NEDÁVNÉ GEOLOGICKÉ AKTIVITY NA MĚSÍCI ENCELADUS

Erica Hupp/Dolores Beasley, Headquarters, Washington
Carolina Martinez, Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.
Preston Dyches, Space Science Institute, Boulder, Colo.

Celkový pohled na měsíc Enceladus (vlevo) a detail povrchu s geologickou aktivitou přetvořenými velkými krátery (vpravo). Foto: Cassini, NASA.Kosmická sonda Cassini pořídila nové detailní snímky jižní polární oblasti Saturnova měsíce Enceladus. Data odhalují významné geologické rysy a většinou mladý terén. Tento objev naznačuje velmi složitou vývojovou historii tohoto Saturnova nejjasnějšího a nejbělejšího satelitu.

Kosmická sonda Cassini 14. července prolétla pouhých 174 km nad povrchem tohoto ledového měsíce. Těsný průlet sondy ukázal, že krajina v oblasti jižního pólu měsíce je téměř celá bez impaktních kráterů. Tato oblast je také poseta ledovými balvany, velikostí srovnatelnými s malým domem. Na balvanech jsou vyryty tektonické vzory, jež jsou typické pouze pro Enceladus. Tyto útvary činí oblast jižního pólu zcela odlišnou od zbývajícího povrchu měsíce.

Měsíc Enceladus má povrch bílý jako čerstvý sníh. Jedná se o měsíc s největší odrazivostí ve sluneční soustavě. Už předcházející průlety sondy Cassini ukázaly Enceladus v ostrém kontrastu vůči ostatním ledovým měsícům Saturova systému. Na jeho povrchu se vyskytují málo kráterované oblasti, zlomové planiny a zvrásněný terén.
Na povrchu geologicky aktivního měsíce Enceladus jsou velké krátery zcela přetvořeny rýhami a brázdami. Foto: Cassini, NASA
Nové objevy tento satelit řadí k těm, které během svého života prodělávaly mnoho epizod geologické aktivity. Zdá se, že v jižních šířkách měsíce byla geologická aktivita ještě nedávno aktivní. A tyto oblasti mohou být také odpovědné za změnu spinové rotace měsíce. Pokud jsou naše představy správné, mohou nové objevy vědcům pomoci pochopit, proč povrch Enceladu je tolik zvrásněný křižujícími se brázdami, záhyby a lemy. Nejpozoruhodnější jsou snímky, na kterých vidíme rozházené ledové bloky o velikosti asi 10 - 100 m.

Charakter těchto oblastí je značně odlišný od zbývajícího povrchu měsíce Enceladus, který pokrývá velmi jemný zrnitý materiál a tak obrovské ledové bloky tam zcela chybí.

"Povrch pokrytý tak ohromnými ledovými bloky jsme vůbec nečekali", říká Dr. Peter Thomas, člen obrazového týmu z Cornell University, Ithaca, N.Y. "Minimální množství jemného materiálu a zachování malých zkřížených povrchových útvarů v okolí naznačuje, že tato oblast je ve srovnání se zbývajícím povrchem mladá."

Z nejnovějších snímků tým vytvořil složené snímky této oblasti ve falešných barvách. Tyto záběry ukazují, že větší zmrzlá zrna se nacházejí na celém povrchu satelitu, což podporuje již výše zmíněnou představu, že povrch v jižních šířkách tohoto měsíce je velmi mladý. Některé z posledních snímků mohou přinést náznak odpovědí. Snímky dokumentují ještě další příklady dobře rozeznatelných tektonických rysů, jako např. "Y tvarů". V okolí jižního pólu měsíce můžeme v těchto neobvyklých útvarech, paralelních rýhách a údolích spatřit symetrické záhyby a deformace.

"Tyto tektonické útvary definují hranici, která odděluje mladý povrch jižní oblasti od staršího povrchu na Enceladu," poznamenává Dr. Paul Helfenstein, spolupracovník obrazového týmu, který pracuje také na Cornell University. "Jejich umístění a orientace nám může říci mnohé o zajímavé historii měsíce, týkající se změn rotace s časem a také, kde se bere energie na povrchové geologické aktivity, které takto přetvořily povrch měsíce."

Očividný nedostatek velkých impaktních kráterů naznačuje, že jižní pól je mladší než zbývající povrch měsíce. Tyto identifikační znaky mladého povrchu jsou nyní středem zájmu vědců. Vědci dlouho hledali možný zdroj matriálu, jež ve velkém množství proudí do prstence E a dobře odpovídá dráze měsíce. K tomu, aby vznikal mladý povrch, je potřebný nějaký zdroj tepla, který může povrch přetvářet. Tým používá i další přístroje na sondě Cassini a snaží se získat data o teplotě, složení, částicích a magnetickém poli. Data mohou spolu se snímky poskytnout ještě ucelenější obraz o poměrech panujících na tomto vzdáleném světě.

Mise Cassini-Huygens je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA European Space Agency a the Italian Space Agency. Jet Propulsion Laboratory, jako oddělení California Institute of Technology Pasadena, misi Cassini-Huygens řídí pro NASA's Science Mission Directorate, Washington, D.C. Cassini orbiter a jeho dvě palubní kamery byly navrženy, vyvinuty a sestaveny v JPL. Obrazový tým tvoří pracovníci z Space Science Institute, Boulder, Colo.

Více informací o projektu Cassini-Huygens mission naleznete na http://saturn.jpl.nasa.gov. Web stránka obrazového týmu je na http://ciclops.org.

(podle informací NASA 05-2001 z 26. 7. 2005 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 27. 07. 2005, 15:02