Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

16.12.2018, 06:38 CET
Juliánské datum: 2458468.73
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 42m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 11:53) Měsíc (↓ )

Stáří (dny): 8.8

(↑ 06:47) Slunce (↓ 14:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

VĚDCI NASA OBJEVILI VZDÁLENÝ SVĚT SE TŘEMI SLUNCI


Umělecká představa systému tří sluncí na planetě u soustavy HD 188753. Kredit: NASA.Astronomové NASA objevili svět, kde nad horizontem zapadají postupně tři slunce. Nová planeta, která nese označení HD 188753 Ab, je prvním známým světem se třemi Slunci.

"Pohled na oblohu na této planetě může být kouzelný. Jednou za čas tam můžeme spatřit trojitý západ slunce," říká Dr. Maciej Konacki (MATCH-ee Konn-ATZ-kee) z California Institute of Technology, Pasadena, Calif., jež planetu objevil na Keck I teleskopu, operujícího na vrcholu Mauna Kea na Hawaii. "Až dosud jsme vůbec nevěděli, zda mohou planety vznikat i v takto gravitačně složitých systémech."

Tento objev byl oznámen v tomto týdnu v časopise Nature. Ukazuje, že planety jsou mnohem odolnější tělesa než se dříve předpokládalo.

"Pro planety je to dobrá zpráva," říká Dr. Shri Kulkarni, který dozoruje na Konackiho výzkum z Caltechu. "Planety mohou vznikat ve všech různě zajímavých sousedních oblastech, včetně těch, jež jsme dosud příliš neprozkoumali."

Kulkarni je interdisciplinární specialista, pracující pro tým NASA, který připravuje projekt SIM PlanetQuest. Tato mise si klade za cíl vyhledávání planet pozemského typu ve vesmíru.

Systémy s více hvězdami jsou ve vesmíru velmi rozšířené, představují více než polovinu všech hvězd. Členem do trojice je našemu Slunci nebližší hvězda, Alpha Centaury.

Konacki říká: "Vícehvězdné systémy zatím nebyly pro vyhledávání planet příliš časté. Jsou obtížně pozorovatelné a dosud panovala představa, že tam jsou pro planety nehostinné podmínky."

Nové planety náleží k velmi rozšířené skupině extrasolárních planet nazývaných "horcí Jupiteři," což jsou plynné obří koule, obíhající v těsné blízkosti mateřských hvězd. V tomto případě planeta kolem centrální hvězdy oběhne jednou za 3.3 dne. Centrální hvězdu potom hvězdný pár oběhne jednou za 25.7 roků. Samotný hvězdný pár má vzájemnou 156 denní rotaci.

Trojice hvězd je velmi těsně u sebe. Vyplňují prostor, jež bychom si mohli přirovnat ke vzdálenosti mezi Saturnem a naším Sluncem. Tak malý životní prostor je z hlediska vzniku horkého Jupitera velkým otazníkem. Astronomové dosud předpokládali, že horcí Jupiteři vznikají ve velkých vzdálenostech od mateřských hvězd a teprve až poté se dostávají do jejich blízkostí.

"V takto těsném systému, není pro zrod nových hvězd místo ani v okrajových místech hvězdného systému," dodává Konacki.

Astronomové již dříve identifikovali planety kolem asi 20 binárních hvězd, ale ještě nikdy neobjevili planetu v trojhvězdném systému. Ale v těchto systémech existuje i na planetu mezi hvězdami dostatečný prostor. Většina vícenásobných hvězdných soustav je velmi "přeplněná" a proto je jejich studium velmi obtížné.

Konacki k tomuto objevu dospěl užitím metody modifikované verze radiálních rychlostí, neboli techniky "viklající se" planety. Při tradiční metodě "viklání" se na existenci planety usuzuje na základě gravitačního vlečení nebo kmitání. Tato technika je velmi účinná v jednohvězdných systémech nebo ve velkých vzdálenostech u binárních či trojitých hvězdných systémů. V těsných hvězdných systémech však nemůže být aplikována, protože světlo hvězdy splývá se světlem planety.

Konacki vytvořil detailní modely těsných hvězdných systémů a pomocí nich byl schopen separovat světlo od planety i v těsném hvězdném systému. Tato technika mu umožnila poprvé v historii detekovat metodou "rozkmitání" planetu i ve spleti světla od okolních hvězd. Astronom až dosud prozkoumal na 20 hvězdných systémů. Teprve až u hvězdy HD 188753, nacházející se ve vzdálenosti 149 světelných let od Země, hledanou planetu objevil.

Astronomové se domnívají, že horcí Jupiteři vznikají z tenkých disků, jakýchsi "koblih," materiálu, které obíhají kolem vnějších okrajů mladých hvězd. Materiál disku obtáčí pevné hvězdné jádro, ze kterého vytahuje plyn.

Objev planety uvnitř trojhvězdného systému je s tímto scénářem v úplném rozporu. V případě HD 188753 mohlo dojít k tomu, že se planeta v mládí oddělila od disku. Mohlo se tak stát díky rozrušujícím účinkům hvězdných složek. Která ze hvězd uvolnila prostor pro život planety u HD 188753? Tato a mnoho dalších otázek zůstává nezodpovězeno.

Hmoty tří hvězd v systému HD 188753 se pohybují od dvou třetin do přibližné stejné hmoty jako má naše Slunce. Samotná planeta je nepatrně hmotnější než Jupiter.

Umělecká představa a další grafy poměrů na vzdálené planetě jsou k dispozici na http://planetquest.jpl.nasa.gov/. Pro informaci o NASA a agenturních programech navštivte: http://www.nasa.gov/home/index.html.

(podle informací 2005-115 z 13. 7. 2005 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 17. 07. 2005, 11:24
Další články v kategorii Stelarni :
 •   OSUDNÉ SETKÁNÍ KOMETY ISON SE SLUNCEM
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST NABÍDL OSLNIVÝ POHLED NA MLHOVINU "NÁHRDELNÍK"
 •   SUPERNOVA 2011dh V GALAXII M51 CVn
 •   POZOROVÁNÍ ZÁKRYTU EPSILON AURIGAE 2009-2011
 •   POHLED NA PROBOUZEJÍCÍ SE SLUNCE NABÍZÍ VELKÉ SKVRNY
 •   HORKÉ SKVRNY NA POVRCHU SLUNCE MOHOU POMOCI ODHALIT TAJEMSTVÍ TEPLOTY KORÓNY
 •   11. 8. 1999: VÝROČÍ “NAŠEHO” ZATMĚNÍ SLUNCE ANEB POČASÍ BYLO STEJNĚ NEJISTÉ I PO DESETI LETECH
 •   EPSILON AURIGAE : ZAČAL ZÁKRYT DESETILETÍ
 •   22. ČERVENCE 2009 NASTANE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ SLUNCE V TOMTO STOLETÍ
 •   SLEDUJTE PRSTENCOVÉ ZATMĚNÍ SLUNCE PO INTERNETU
 •   V ZÁŘÍ MŮŽEME SPATŘIT DVA TRANZITY EXOPLANETY S NEJDELŠÍ ZNÁMOU PERIODOU

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS