14.12.2017, 01:27 CET

KOSMICKÁ SONDA NASA DEEP IMPACT ZÍSKALA UNIKÁTNÍ SNÍMKY SRÁŽKY IMPAKTORU S KOMETOU

Palubní kamera mateřské sondy Deep Impact pořizuje snímek impaktu pět minut před těsným průletem kolem komety. Foto: NASA.Tento veliký světelný záblesk vytvořil modul kosmické sondy NASA Deep Impact pohybující se obrovskou rychlostí, kterou narazil do povrchu komety. Situaci zachytily dvě palubní kamery mateřské sondy Deep Impact. Vědci se domnívají, že 370 kg impaktor se hluboko pod povrchem komety vypařil. Ke srážce došlo 4. července 2005 v 7h 52m SELČ při rychlosti asi 10 km/s.

"Nic nenaděláte, při rychlosti 36800 km/h při srážce dostanete obrovský záblesk," říká pracovník projektu Deep Impact Dr. Pete Schultz z Brown University, Providence, R.I. "Teplo, které při impaktu vznikne, dosahuje nejméně několik tisíc Kelvina. Tyto extrémní teploty způsobují, že se jakýkoli materiál začíná tavit. Záblesk vznikne na méně než sekundu, podobně jako u fotoblesku."

Záblesk vytvořený impaktem byl jedním z pozorovatelských překvapení, který nyní musí vytvětlit vědecký tým Deep Impact. Předběžné odhady ze snímků a dat, které byly z palubního média sondy dosud přeneseny na Zemi nám přináší naprosto unikátní nový pohled do života komet.

"Vědci říkají, že snímek je výmluvnější než tisíce slov," říká Deep Impact Project Manager Rick Grammier z NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif. "A pokud se podíváte na něco takového, co jsme zachytili 4. července 2005, myslím, že by se o tom dala napsat celá encyklopedie."
Situace 67 sekund po dopadu impaktoru pořízená kamerou s vysokým rozlišením z mateřské sondy. Foto: NASA
Na news konferenci, která se konala 4. července členové týmu Deep Impact prezentovali animace zachycující poslední okamžiky krátkého života impaktoru. Poslední snímek z impaktoru byl vyslán pouhé tři sekundy před jeho ohnivou zkázou.

"Poslední snímek byl pořízen ze vzdálenosti asi 30 km od povrchu komety," říká Deep Impact Principal Investigator Dr. Michael A'Hearn z University of Maryland, College Park. "Z takto těsné vzdálenosti jsme schopni rozlišit povrchové detaily o velikosti méně než 4m. Když jsem se připojoval k této misi, chtěl jsem pořídit co nejdetailnější pohled na kometu ale tehdy to vypadalo nepředstavitelně."
Kometa Tempel 1 na večerní obloze 3. a 4. 7. Vidíme zjasnění komety ještě asi 15. hodin po impaktu. Foto: D. Hanžl,
Vědci projektu Deep Impact nezískali jen detailní data. Letový inženýři analyzují poslední hodiny letu impaktoru. První telemetrická data od zapálení raketových motorů impaktoru ukázala, že se impaktor pohybuje na dráze komety.
"Je úžasné, že jsme mohli monitorovat letovou dráhu impaktoru tak zblízka," dodává Deep Impact navigator Shyam Bhaskaran z JPL. Díky letovému software nás první manévr dostal sedm kilometrů mimo kurs. Nebylo to nic nepředvídatelné, ale v tom okamžiku jsme si uvědomili, že možná nic neuvidíme. Ale druhý a třetí manévr dopadly dobře a přesně tak jak jsme chtěli."

Projekt Deep Impact byl vytvořen za účelem poskytnutí nových poznatků o složení povrchu komet, o němž se vědci domnívají, že obsahuje materiál z doby vzniku naší sluneční soustavy v relativně nezměněné formě. Vědci doufají, že projekt přinese odpovědi na základní otázky o vzniku sluneční soustavy a poskytne detailní pohledy na původ a složení ledových kosmických cestovatelů, jakými jsou komety nazývány.

Za celkovou vědeckou část mise Deep Impact je odpovědná University of Maryland, řízení probíhá z JPL. Kosmická sonda byla postavena pro NASA v Ball Aerospace & Technologies Corporation, Boulder, Colo. Poslední snímky a informace o projektu Deep Impact naleznete na Internetu na: www.nasa.gov/deepimpact.

(podle informací JPL 2005-110 z 4. 7. 2005 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 06. 07. 2005, 07:58