14.12.2017, 01:38 CET

IMPAKTOR KOSMICKÉ SONDY DEEP IMPACT ČTVRTÉHO ČERVENCE ZASÁHL KOMETU

Počáteční fáze impaktu impaktoru na kometu Tempel 1. Kredit: JPL, NASA.Po 172 dnech letu a 431 milionu kilometrů dosáhla kosmická sonda Deep Impact svého cíle - komety Tempel 1. Impaktor o velikosti konferenčního stolku se střetl s kometou o velikosti většího města v 7h52m SELČ. (1h52m EDT).

"Výzkumníci a celý tým této mise je velmi pyšný na to, že projekt skončil naprostým úspěchem", říká Rick Grammier, Deep Impact Project Manager z NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.

"Tato mise je skutečně úspěšným krachem," dodává Andy Dantzler, ředitel NASA Solar System Division. "Zítra a v nadcházejících dnech již budeme vědět mnohem více o původu naší sluneční soustavy."

Oficiální potvrzení impaktu přišlo 5 minut po dopadu. V 1h 57m dopoledne EDT poslala palubní kamera snímek se středním rozlišením. Bezprostředně následující snímek po tomto čase, který byl přijat a zobrazen na obrazovkách členů vědeckého týmu ukazoval zcela přesvědčivé známky vysoce rychlého impaktu.

"Snímek zřetelně ukázal nádherný impakt," říká hlavní vědecký pracovník projektu Deep Impact Dr. Michael A'Hearn z University of Maryland, College Park. "Získali jsme tak obrovské množství dat, že nás dnes čeká dlouhá noc. Nicméně je to právě to, v co jsme doufali."
Kometa 9P/Tempel 1 před a po dopadu impaktoru sondy Deep Impact. Foto: HST, NASA
Kosmickou kolizí a následným sběrem dat mateřskou sondou Deep Impact vyvrcholilo období velmi aktivních 24 hodin této mise, jež začalo uvolněním impaktoru 3. července ve 2h 07m EDT. V dalších 22 hodinách následoval letový manévr Deep Impact, poslední korekce obou sond a snímkování komety. Nakonec již zbývaly impaktoru už jen poslední dvě hodiny života.

"Přesně v plánovaném čase se Impaktor přepnul do vlastního autonomního navigačního módu," říká Deep Impact navigator Shyam Bhaskaran z JPL. "Naše předběžná analýza naznačuje, že impaktor provedl tři korekční manévry a to v časech 90, 35 a 12.5 minuty před impaktem."

"V čase střetu s kometou se impaktor vypařil. S kometou Tempel 1 se střetnul rychlostí 10 km/s. Celou událost monitorovala mateřská sonda Deep Impact. V následujících 14 minutách letu se sonda stále více přibližovala ke kometě a pečlivě shromažďovala data. V předem plánovaném čase 2h 05m dopoledne EDT pracovníci řídícího střediska sběr dat zastavili a vydali povel k zaujmutí obranného postoje sondy. Před prachovými částicemi kosmickou sondu chránil štít, protože v nejtěsnějším přiblížení ke kometě sonda prolétala vnitřní kómou komety. Ochranný mód štítem skončil ve 2h 32m dopoledne EDT, kdy řídící středisko znovu navázalo komunikaci se sondou.

"Kosmická sonda těsný průlet přežila a ochranný mód štít završil úspěšný den," řekl Grammier. "V krátké době začneme proces přehrávání všech získaných informací, tak abychom je měli všechny pohromadě a k využívání vědeckým týmem."

Hlavním cílem projektu Deep Impact je poskytnout pohled pod povrch komety, kde podle vědců je ukryt materiál z doby, kdy byla formována naše sluneční soustava. Tento materiál se časem nijak nezměnil a je tam uložen v původním stavu. Vědci očekávají, že jim projekt odpoví na základní otázky týkající se vzniku sluneční soustavy, stejně jako přesnější pohled na původ a složení ledových kosmických cestovatelů, kterými jsou komety.

Odpovědnost za misi Deep Impact má University of Maryland, řízení letu je svěřeno JPL. Kosmická sonda byla postavena pro NASA v Ball Aerospace & Technologies Corporation, Boulder, Colo.

Další informace o projektu Deep Impact naleznete na Internetu na http://www.nasa.gov/deepimpact.

(Připravujeme: videozáznam okamžiků dopadu Impaktoru, jak jej vysílala TV NASA)

(podle informací JPL 05-250 z 5. 7. 2005 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 04. 07. 2005, 14:43