Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

14.12.2018, 23:25 CET
Juliánské datum: 2458467.43
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 41m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 11:08) Měsíc (↓ 21:52)

Stáří (dny): 7.5

(↑ 06:45) Slunce (↓ 14:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÁ SONDA NASA DEEP IMPACT POZOROVALA VELKÝ KOMETÁRNÍ "OUTBURST"

Dolores Beasley, Headquarters, Washington
DC Agle, Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.
Lee Tune, University of Maryland, College Park

Umělecká kresba Deep Impact a trojice snímků z outburstu komety 22: června (nahoře). Kredit: NASA.Kosmická sonda NASA Deep Impact pozorovala mohutný, krátce trvající outburst či výtrysk částic z komety Tempel 1. Oblak prachu a plynu, kóma, jež obklopuje jádro komety, tak dočasně zvětšila svoji velikost a reflektivitu.

Outburst byl detekován jako značné zjasnění komety 22. června. Jedná se už o druhý podobný případ, pozorovaný za poslední dva týdny. Menší outburst již pozorovaly Deep Impact, Hubble Space Telescope a pozemské observatoře 14. června.

"Poslední outburst byl šestkrát větší než ten ze 14. června. Téměř všechen vyvržený materiál se oddělil během 12 hodin," řekl astronom Michael A'Hearn z University of Maryland College Park, hlavní výzkumník mise Deep Impact.

A'Hearn poznamenává, že data z palubního spektrometru během outburstu 22. června v kómě zaznamenala dvojnásobné množství vodní páry. Množství jiných plynů (včetně oxidu uhličitého) bylo ještě větší.

"Takové outbursty jsou u mnoha komet poměrně časté. Velmi zřídka se je však podaří pozorovat dostatečně detailně na to, abychom pochopili jejich podstatu. Za běžných podmínek je velmi obtížné získat pozorovací čas u velkých teleskopů právě k pozorování takového jevu," dodává A'Hearn. "Pokud bychom nyní neprováděli téměř kontinuální pozorování komety pomocí palubních obrazových a spektroskopických přístrojů je pravděpodobné, že bychom tento mimořádný úkaz promeškali.
Vyhledávací mapka komety 9P/Tempel v období kolem impaktu modulu Depp Space. Kredit: NASA.
Další z vědeckého týmu Deep Impact, Jessica Sunshine, z Science Applications International Corporation, Chantilly, Va., souhlasí s tím, že pozorování takové aktivity dvakrát za dva týdny naznačuje, že takové jevy jsou poměrně časté. "Nyní s nimi musíme uvažovat jako s významnými částmi procesu, kdy se kometa pohybuje u Slunce a její jádro se zahřívá.",dodává.
Kometa Tempel 1 je téměř v perihéliu, tedy v blízkosti bodu své dráhy, na kterém je nejblíže Slunci.

"Toto pozorování dále zvyšuje hladinu vzrušení, protože se tak děje v době několika posledních dnů před finálem mise," říká Rick Grammier, Deep Impact project manager z NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif. "Outburst si nicméně nevyžádá žádnou modifikaci letového plánu a ani nijak neovlivní bezpečnost sondy," dodává.

Vlastní kosmická sonda Deep Impact má rozměry malého auta, její druhá část, impaktor, je potom co do velikosti srovnatelná např. s automatickou pračkou. Dvojice kosmických sond nese tři zobrazovací přístroje, dva jsou na mateřské kosmické sondě a jeden na impaktoru. Spektrometr, umístěný na mateřské sondě používá stejný dalekohled jako přístroj high-resolution imager.

Slavné finále této mise začíná časně 3. července 2005. O den později 4. července v 1h 52m EDT (7h52m našeho času = SELČ), kosmická sonda vystřelí impaktor a ten narazí do komety. Setkání 370 kg impaktoru s kometou pohybující se rychlostí 37 000 km/h bude srovnatelné se situací kdy je mince vhozená před rychle se pohybující silný tahač (truck). Vědci očekávají, že impakt vytvoří kráter o velikosti několika stovek metrů. Z oblasti kráteru dojde k vyvržení ledu, prachu a plynu, čímž bude obnažen materiál ukrytý ve spodních vrstvách. Pro kometu Tempel 1 bude impakt neznatelný. Ke změně její dráhy nedojde a nebude ani žádnou hrozbou pro Zemi.

V průběhu těsného průletu sondy Deep Ipmact kolem komety budou pořizovány snímky ve středním a vysokém rozlišení. V činnosti bude infračervený spektrometr, jež bude sbírat a na Zemi posílat snímky a spektra. Na celou scenérii v době impaktu a v době, která bude následovat po něm, budou zaměřeny i Hubble, Spitzer Space Telescopes, Chandra X-ray Observatory, stejně jako velké množství malých pozemských teleskopů.

Bohužel, v České republice bude kometa Tempel 1 v době impaktu modulu hluboko pod obzorem. Pozorovací podmínky komety jsou nyní nepříznivé. Kometu bychom mohli spatřit hvězdářským dalekohledem nízko nad západním obzorem na dostatečně čisté večerní obloze (ve 23h SELČ je asi 20o nad obzorem). Pouhým okem kometa není pozorovatelná.

Celá mise probíhá za řízení University of Maryland, College Park. Mise Deep Impact se uskutečňuje v rámci Discovery class NASA programu. NASA Jet Propulsion Laboratory zajiš?uje management projektu a letové operace. Kosmická sonda byla postavena pro NASA v Ball Aerospace and Technologies Corporation, Boulder, Colo.

Na internetu si můžete prohlédnout i animaci zaznamenaného kometárního outburstu, naleznete ji na adrese: http://www.nasa.gov/deepimpact.

(podle informací JPL 05-167 z 28. 6. 2005 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 29. 06. 2005, 15:01
Další články v kategorii MPH :
 •   BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 •   MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 •   V RUSKU BYL POZOROVÁN DOPAD METEORITU
 •   KOLEM ZEMĚ 15. ÚNORA 2013 PROLÉTNE PLANETKA 2012 DA14
 •   GEMINIDY MAJÍ VELMI PŘÍZNIVÉ PODMÍNKY, V NOCI NA PÁTEK SPADNE PŘES 1000 METEORŮ.
 •   NA POZOROVÁNÍ LETOŠNÍCH PERSEID BUDOU DOBRÉ PODMÍNKY - NEBUDE RUŠIT MĚSÍC
 •   METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY VRCHOLÍ VE STŘEDU RÁNO
 •   DRAKONIDY V SOBOTU SLIBUJÍ MIMOŘÁDNOU PODÍVANOU
 •   NA OBLOZE UVIDÍME „ČESKOSLOVENSKOU“ KOMETU
 •   BUDE KOMETA PAN-STARRS SLADKOU ODPLATOU?
 •   V SOBOTU RÁNO VRCHOLÍ AKTIVITA PERSEID, RUŠÍ VŠAK MĚSÍC

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS