13.12.2017, 06:43 CET

KOSMICKÁ SONDA NASA DEEP IMPACT POZOROVALA VELKÝ KOMETÁRNÍ "OUTBURST"

Dolores Beasley, Headquarters, Washington
DC Agle, Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.
Lee Tune, University of Maryland, College Park

Umělecká kresba Deep Impact a trojice snímků z outburstu komety 22: června (nahoře). Kredit: NASA.Kosmická sonda NASA Deep Impact pozorovala mohutný, krátce trvající outburst či výtrysk částic z komety Tempel 1. Oblak prachu a plynu, kóma, jež obklopuje jádro komety, tak dočasně zvětšila svoji velikost a reflektivitu.

Outburst byl detekován jako značné zjasnění komety 22. června. Jedná se už o druhý podobný případ, pozorovaný za poslední dva týdny. Menší outburst již pozorovaly Deep Impact, Hubble Space Telescope a pozemské observatoře 14. června.

"Poslední outburst byl šestkrát větší než ten ze 14. června. Téměř všechen vyvržený materiál se oddělil během 12 hodin," řekl astronom Michael A'Hearn z University of Maryland College Park, hlavní výzkumník mise Deep Impact.

A'Hearn poznamenává, že data z palubního spektrometru během outburstu 22. června v kómě zaznamenala dvojnásobné množství vodní páry. Množství jiných plynů (včetně oxidu uhličitého) bylo ještě větší.

"Takové outbursty jsou u mnoha komet poměrně časté. Velmi zřídka se je však podaří pozorovat dostatečně detailně na to, abychom pochopili jejich podstatu. Za běžných podmínek je velmi obtížné získat pozorovací čas u velkých teleskopů právě k pozorování takového jevu," dodává A'Hearn. "Pokud bychom nyní neprováděli téměř kontinuální pozorování komety pomocí palubních obrazových a spektroskopických přístrojů je pravděpodobné, že bychom tento mimořádný úkaz promeškali.
Vyhledávací mapka komety 9P/Tempel v období kolem impaktu modulu Depp Space. Kredit: NASA.
Další z vědeckého týmu Deep Impact, Jessica Sunshine, z Science Applications International Corporation, Chantilly, Va., souhlasí s tím, že pozorování takové aktivity dvakrát za dva týdny naznačuje, že takové jevy jsou poměrně časté. "Nyní s nimi musíme uvažovat jako s významnými částmi procesu, kdy se kometa pohybuje u Slunce a její jádro se zahřívá.",dodává.
Kometa Tempel 1 je téměř v perihéliu, tedy v blízkosti bodu své dráhy, na kterém je nejblíže Slunci.

"Toto pozorování dále zvyšuje hladinu vzrušení, protože se tak děje v době několika posledních dnů před finálem mise," říká Rick Grammier, Deep Impact project manager z NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif. "Outburst si nicméně nevyžádá žádnou modifikaci letového plánu a ani nijak neovlivní bezpečnost sondy," dodává.

Vlastní kosmická sonda Deep Impact má rozměry malého auta, její druhá část, impaktor, je potom co do velikosti srovnatelná např. s automatickou pračkou. Dvojice kosmických sond nese tři zobrazovací přístroje, dva jsou na mateřské kosmické sondě a jeden na impaktoru. Spektrometr, umístěný na mateřské sondě používá stejný dalekohled jako přístroj high-resolution imager.

Slavné finále této mise začíná časně 3. července 2005. O den později 4. července v 1h 52m EDT (7h52m našeho času = SELČ), kosmická sonda vystřelí impaktor a ten narazí do komety. Setkání 370 kg impaktoru s kometou pohybující se rychlostí 37 000 km/h bude srovnatelné se situací kdy je mince vhozená před rychle se pohybující silný tahač (truck). Vědci očekávají, že impakt vytvoří kráter o velikosti několika stovek metrů. Z oblasti kráteru dojde k vyvržení ledu, prachu a plynu, čímž bude obnažen materiál ukrytý ve spodních vrstvách. Pro kometu Tempel 1 bude impakt neznatelný. Ke změně její dráhy nedojde a nebude ani žádnou hrozbou pro Zemi.

V průběhu těsného průletu sondy Deep Ipmact kolem komety budou pořizovány snímky ve středním a vysokém rozlišení. V činnosti bude infračervený spektrometr, jež bude sbírat a na Zemi posílat snímky a spektra. Na celou scenérii v době impaktu a v době, která bude následovat po něm, budou zaměřeny i Hubble, Spitzer Space Telescopes, Chandra X-ray Observatory, stejně jako velké množství malých pozemských teleskopů.

Bohužel, v České republice bude kometa Tempel 1 v době impaktu modulu hluboko pod obzorem. Pozorovací podmínky komety jsou nyní nepříznivé. Kometu bychom mohli spatřit hvězdářským dalekohledem nízko nad západním obzorem na dostatečně čisté večerní obloze (ve 23h SELČ je asi 20o nad obzorem). Pouhým okem kometa není pozorovatelná.

Celá mise probíhá za řízení University of Maryland, College Park. Mise Deep Impact se uskutečňuje v rámci Discovery class NASA programu. NASA Jet Propulsion Laboratory zajiš?uje management projektu a letové operace. Kosmická sonda byla postavena pro NASA v Ball Aerospace and Technologies Corporation, Boulder, Colo.

Na internetu si můžete prohlédnout i animaci zaznamenaného kometárního outburstu, naleznete ji na adrese: http://www.nasa.gov/deepimpact.

(podle informací JPL 05-167 z 28. 6. 2005 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 29. 06. 2005, 15:01