14.12.2017, 01:36 CET

KOSMICKÁ SONDA DEEP IMPACT ZAMĚŘILA SVOJI KOŘIST

První snímek komety Tempel 1, jak jej vyfotografovala kosmická sonda Deep Impact. Kredit: NASA.Šedesát devět dnů před těsným setkáním s kometou, kosmická sonda NASA Deep Impact svůj cíl úspěšně vyfotografovala. Na titulní stránce vidíte snímek komety Tempel 1, pořízený ze vzdálenosti 64 milionů kilometrů.

Snímek je prvním z mnoha portrétů komety plánovaných v následujících deseti týdnech a navigátorům, inženýrům i vědcům mise Deep Impact má pomoci v modelování přesné finální dráhy pro setkání. "Je to nádherné, získat první pohled na kometu z naší sondy," řekl Deep Impact Principal Investigator Dr. Michael A'Hearn of the University of Maryland, College Park, Md.

"Od května začne denní pozorování komety Tempel 1 a když se bude sonda ke kometě přibližovat a vzdálenost od komety se zmenšovat, pohled se stane ještě působivější. Co je dnes na snímku malé a pokrývá jen několik pixelů, stane se od 4. července nejlepším a nejdetailnějším snímkem komety v historii."

Kouli ze špinavého ledu a hornin detekoval palubní přístroj na Deep Impact ve středním rozlišení na první pokus. Jakmile byla nalezena kometa, začala expozice a kamera zachytila hvězdy až do 11 mag, tedy 100 krát slabší než může na jasné noční obloze zachytit lidské oko.

"Toto je první z doslova tisíců snímků komety Tempel 1, které budou podle předpokladů pořízeny jak k navigačním, tak vědeckým účelům," řekl Deputy Program Manager Keyur Patel z NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif. "Našim cílem je impakt přibližně jeden metr dlouhé sondy do 6.5 kilometru velké komety. Impaktor dopadne rychlostí 10.2 km/s a vše se odehraje 133.6 milionů kilometrů od Země. Čím dřív kometu najdeme, tím lepší bude navigace na navedení na cíl."

Snímek komety je k dispozici na Internetu na adrese: http://www.nasa.gov/deepimpact nebo http://deepimpact.jpl.nasa.gov/.

Kosmická sonda Deep Impact sestává ze dvou částí, "letové" kosmické sondy a malého "impaktoru". Impaktor bude vystřelen na dráhu komety a k plánované kolizi dojde 4. července. Na kometě od srážky může vzniknout kráter, jehož šířka může být od malého domu až po fotbalový stadion a hloubka odpovídající 2 až 14 patrům domu. Z kráteru budou vyvrženy ledové a prachové zbytky, čím dojde k obnažení materiálu v nižších vrstvách.

Na sondě Deep Impact budou sledovat efekty srážky čtyři datové snímače. Kamera a infračervený spektrometr zahrnují přístroj s vysokým rozlišením, přístroj se středním rozlišením a dvojník této komety umístěný na impaktoru (nazývá se senzor pro zaměření cíle) budou zaznamenávat poslední okamžiky před setkáním s kometou Tempel 1 letící rychlostí 37000 km/h.

Celá mise Deep Ipmact je řízena pro Discovery class program pod vedením University of Maryland. Projekt Deep Impact řídí Jet Propulsion Laboratory. Kosmickou sondu pro NASA postavily Ball Aerospace & Technologies Corporation, Boulder, Colo.

Další informace o projektu Deep Impact získáte na Internetu na www: http://deepimpact.jpl.nasa.gov/. Další informace o NASA jsou na Internetu: http://www.nasa.gov.

(podle informací JPL z 27. 4. 2005 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 28. 04. 2005, 06:08