Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

16.12.2018, 07:25 CET
Juliánské datum: 2458468.77
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 42m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 11:53) Měsíc (↓ )

Stáří (dny): 8.8

(↑ 06:47) Slunce (↓ 14:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

SLUNEČNÍ ERUPCE ODFOUKLA PLASMOVÝ OHON KOMETY - OHLÉDNUTÍ ZA KOMETOU C/2004 Q2 MACHHOLZ


Změna vzhledu komety C/2004 Q2 Machholz. Nahoře v klidovém stavu 11. 1. 2005 , dole ve stadiu počínající diskonexe 18. 1. 2005 Foto: Libor Vyskočil , Hvězdárna Úpice .V časných ranních hodinách 18. ledna 2005 se mi podařilo sledovat zajímavý úkaz. Od komety Machholz se odpojil plasmový ohon a během několika desítek minut odletěl ze zorného pole.

Večer ze 17. na 18. ledna nebyl zrovna ideální pro fotografování komet. Vál silný vítr, který lomcoval dalekohledem, a nad severním obzorem se do výšky třiceti stupňů táhla hustá souvislá oblačnost, která hrozila zakrýt i zbytek oblohy. Krátká animace satelitních snímků ale ukázala, že oblačnost se vytváří ve vlnovém proudění nad hřebeny Krkonoš a zatímco se táhne daleko na sever do Polska na návětrné české straně zůstává stát způsobně na místě, jak se na oblačnost typu altocumulus lenticularis sluší a patří. Po tomto zjištění jsem se rozhodl pořídit další sérii snímků komety Machholz.

S elongací skoro 120 stupňů a vysokou deklinací byla kometa dobře pozorovatelná dlouhé hodiny, než se ponořila do zákalu nad horizontem.

Pozorovací podmínky tak omezoval hlavně svit Měsíce. Ten zapadl v 00 h 32 m UT v době, kdy kometa byla ještě 30 stupňů nad západním obzorem a k jejímu sledování zbývaly zhruba dvě hodiny času . Během nich se mi podařilo získat několik desítek CCD snímků.

Hned na prvních obrázcích byla vidět změna proti dvěma předcházejícím pozorovacím nocím, kdy se daleko za okraj zorného pole táhl široký, zato však plošně velmi slabý ohon, jen s náznaky paprskové struktury. Tentokrát byl ohon podstatně výraznější, užší a děly se v něm věci ! Už při komparaci snímků s časovým odstupem několika minut bylo vidět zřetelný pohyb a vývoj struktury ohonu, který na posledních snímcích zmizel úplně a v zorném poli zůstala jen rozsáhlá koma. První odhad ukazoval, že se vrchol odtrženého iontového ohonu vzdaluje od hlavy komety rychlostí řádu desítek kilometrů za sekundu.

Šířka zorného pole dalekohledu představovala ve vzdálenosti komety asi 400 000 km. Polovinu této vzdálenosti urazil vrchol odtrženého ohonu přibližně za hodinu. Odtud vyšel první odhad rychlosti kolem 50 – 60 km/s (resp. složky rychlosti tečné k nebeské sféře).

Poruchy plasmových ohonů komet bývají spojovány se dvěma příčinami – s průchodem komety tzv. heliosférickou proudovou mezivrstvou, která odděluje oblasti opačné magnetické polarity a se zásahem komety tzv. CME - koronální ejekcí – oblakem plasmy vyvrženým sluneční erupcí. To byl velmi pravděpodobně i náš případ.

Silná erupce třídy X3 vzplanula na Slunci o dva dny dříve v sobotu 15. I. 2005 pozdě večer. Pokládám za pravděpodobné, že právě ta souvisí s pozorovaným odtržením ohonu. Další erupce mohutnosti X4 následovala v pondělí 17. ledna dopoledne . Tu v celém průběhu nasnímal můj spolupracovník Jan Klimeš st. a po zkušenostech, které jsme oba získali v případě komet Hale-Bopp a Ikeya-Zhang mě upozornil, že by se erupce mohla projevit na stavu iontového ohonu komety.

V případě pondělní erupce by se ale musel oblak plasmy šířit rychlostí minimálně 3000 km/s a to mi připadá jako příliš vysoká hodnota. Pro sobotní erupci mohutnosti X3 vychází naopak velmi přijatelná hodnota minimální rychlosti kolem 1000 km/s. Sobotní erupci navíc ještě předcházela asi o 16 hodin slabší erupce třídy M9.

Která z uvedených erupcí mohla být příčinou změn v ohonu komety C/2004 Q2 bude předmětem dalšího bádání.

Proti průchodu komety proudovou mezivrstvou svědčí dobrá časová korelace se zmíněnou erupcí a hlavně to , že magnetografy na Zemi , která se nacházela blízko spojnice Slunce – kometa a o 34 mil. km blíž ke Slunci než kometa , zaznamenaly silné poruchy geomagnetického pole. Ty začaly asi 12 hodin před pozorovaným odtržením iontového ohonu . Jejich příčinou mohl být stejný oblak plasmy, který později zasáhl kometu.

Kdo dočetl až sem , může se podívat na animaci vzniklou mnohonásobnou časovou i prostorovou kompresí z původních 100 MB na 4.8 MB, která bohužel dost poznamenala kvalitu záznamu. Animace (5 MB) zachycuje časový úsek mezi 00 h 42 m a 01 h 36 m UT. Poněkud kratší animace v pozitivním provedení je zde (2.5 MB). Kometa je orientována jako v převracejícím dalekohledu – západ je vlevo, sever dole. Snímky komety byly pořizovány kamerou ST-7 v ohnisku SCT o průměru 300 mm na hvězdárně v Úpici.

Libor Vyskočil, Hvězdárna Úpice

Dalibor Hanžl, 14. 04. 2005, 08:43
Další články v kategorii MPH :
 •   BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 •   MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 •   V RUSKU BYL POZOROVÁN DOPAD METEORITU
 •   KOLEM ZEMĚ 15. ÚNORA 2013 PROLÉTNE PLANETKA 2012 DA14
 •   GEMINIDY MAJÍ VELMI PŘÍZNIVÉ PODMÍNKY, V NOCI NA PÁTEK SPADNE PŘES 1000 METEORŮ.
 •   NA POZOROVÁNÍ LETOŠNÍCH PERSEID BUDOU DOBRÉ PODMÍNKY - NEBUDE RUŠIT MĚSÍC
 •   METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY VRCHOLÍ VE STŘEDU RÁNO
 •   DRAKONIDY V SOBOTU SLIBUJÍ MIMOŘÁDNOU PODÍVANOU
 •   NA OBLOZE UVIDÍME „ČESKOSLOVENSKOU“ KOMETU
 •   BUDE KOMETA PAN-STARRS SLADKOU ODPLATOU?
 •   V SOBOTU RÁNO VRCHOLÍ AKTIVITA PERSEID, RUŠÍ VŠAK MĚSÍC

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS