Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

05.04.2020, 02:56 CEST
Juliánské datum: 2458944.54
Brno - soumrak (9° ↓): 18h 25m UT
Brno - svítání (9° ↓): 3h 26m UT
Max.délka pozorování: 9 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 13:54) Měsíc (↓ 03:35)

Stáří (dny): 12.1

(↑ 04:24) Slunce (↓ 17:28)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

LASEROVÉ REFLEKTORY NA MĚSÍCI OVĚŘUJÍ TEORIE EINSTEINA, GALILEA A NEWTONA


Astronaut mise Apollo instaluje laserový odražeč na Měsíci. Foto: NASAPo pětatřiceti letech od doby, kdy astronauté na měsíčním povrchu umístili speciální odražeče, vědci tyto zařízení znovu použili k otestování Einsteinovy obecné teorie relativity s mimořádnou přesností. Nové poznatky také potvrdí teorie, které publikovali Galileo Galileo a Isaac Newton, pomohou vysvětlit vesmírné fyzikální zákony a budou užitečné pro pozdější kosmické mise.

"Výsledky naší práce v rámci projektu Lunar Laser Ranging experiment testují s velmi vysokou přesností princip ekvivalence, jež Eistein zavedl ve své obecné teorii relativity," říká Dr. James Williams, vědecký pracovník z NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif. Galileo svou teorii formuloval v r. 1604, kdy ze známé šikmé věže v italské Pise pouštěl k zemi objekty různé hmotnosti. Všechna tělesa ve stejném gravitačním poli se pohybují stejnou rychlostí.

Newton ve svém díle Principia publikoval v r. 1687 podporující teorii a Einstein za dalších 100 let teorii zobecnil. Einsteinovy předpoklady, nazývané silný princip ekvivalence říkají, že všechny formy hmoty urychlované stejnou rychlostí vytvářejí gravitaci. Tento princip se stal základem Einsteinovy obecné teorie relativity.

Lunar Laser Ranging experiment potvrzuje, že Měsíc a Země "padají na Slunce" stejnou rychlostí, dokonce i přes to, že Země má pod hornatou kúrou velké železné jádro, zatímco Měsíc je zejména hornatý a má mnohem menší jádro. Tyto poznatky publikovali Williams a Dr. Slava Turyshev a Dr. Dale Boggs (všichni z JPL) v časopise Physical Review Letters.

"V rámci experimentu Lunar laser ranging můžeme provádět velmi přesná měření gravitace a testy fundamentální fyziky," říká Williams, jež ukázal, že malé gravitační změny je velmi obtížné studovat když se jedná o malé síly. Pro jejich studium musíme použít velké hmoty. Nové výsledky v rámci tohoto experimentu mohou přispět moderní fyzice.

"Důležitou vlastností gravitace je její všeobecné působení na hmotné objekty, bez ohledu na jejich velikost a složení. A to je cesta, jak můžeme více pochopit záležitosti kolem gravitace v naší sluneční soustavě a dozvědět se mnohem více o gravitačních a kosmologických procesech v celém vesmíru," dodává Turyshev.

"Náš experiment nám poskytuje dosud nejpřesnější test silného principu ekvivalence a také limity všech možných změn v Newtonově gravitační konstantě," říká Turyshev. Gravitační konstanta se týká vzájemné přitažlivosti mezi vesmírnými objekty a některé teorie předpokládají, že tato přitažlivost se může během doby měnit. Pokud tomu tak je, bylo by třeba modifikovat obecnou teorii relativity.

"Tyto poslední výsledky vědeckých výzkumů žádnou změnu nenaznačují. Oba výsledky - týkající se silného principu ekvivalence a gravitační konstanty - podporují Einsteinovu teorii," dodává Turyshev.

"V posledním desetiletí byl v oblasti ověřování Einsteinovy, Galileovy a Newtonovy teorie učiněn velký pokrok. Nejnovější měření jsou dvakrát přesnější než předcházející výsledky v experimentech týkající se silného principu ekvivalence. V případě změny Newtonovy gravitační konstanty jsou nynější výsledky desetkrát přesnější oproti předcházejícím.

Pracovníci JPL teorie testovali tak, že vysílali laserové pulsy na čtyři měsíční odražeče. Vysíláno bylo z McDonald Observatory v západním Texasu a z observatoře v jižní Francii. Lunární odražeče laserový paprsek poslali zpět na Zemi, kde přístroje zaznamenávali čas, který potřeboval k překonání této vzdálenosti. Trojici odažečů instalovali na Měsíci posádky Apolla 11, 14 a 15. Jeden odražeč, vyrobený ve Francii byl na Měsíc dopraven na nepilotovaném sovětském Lunochodu 2.

Odražeče na Měsíci nevyžadují žádné napájení a i dnes po 35 letech pracují perfektně. NASA zvažuje opětovný návrat člověka na Měsíc a později na Mars a do vzdálenějšího vesmíru. Nyní tedy bude možné umístit na Měsíc a poději na Mars ještě přesnější laserová měřící zařízení. Tato měření budou sloužit kosmickým sondám k přesnému určování polohy na Měsíci, navigaci při vycházkách po Měsíci, určování měsíční dráhy, stejně jako pro určení rotace a orientace sondy. Projekt Lunar laser ranging measurements bude pomáhat budoucím lidským a robotickým misím k Měsíci.

Více informací o tomto výzkumu je k dispozici online na http://arxiv.org/abs/gr-qc/0411113 nebo http://funphysics.jpl.nasa.gov/physics/index.html.

Výzkum byl prováděn v rámci programu NASA Astronomy and Physics Research and Analysis, což je součást Science Mission Directorate, Washington, D.C. JPL je oddělení California Institute of Technology, Pasadena.

(podle informací 2004-39 ze 4. 3. 2005 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 06. 03. 2005, 15:43
Další články v kategorii Astronomie :
 •   HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 •   V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 •   ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 •   V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 •   METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 •   KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 •   METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 •   V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) MŮŽE BÝT KONCEM KVĚTNA VIDITELNÁ POUHÝM OKEM
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 • KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 • HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  C/2019 Y4 (ATLAS). Fotografovano: 2. 4. 2020 0h 48m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS