13.12.2017, 15:48 CET

ASTRONOMŮM SE PODAŘILO OBJEVIT PRVNÍ NEVIDITELNOU GALAXII

Elipsa zobrazuje oblast, ve které se nachází neviditelná galaxie.Astronomové poprvé v historii objevili neviditelnou galaxii, která může být první z mnoha, jež astronomům umožní rozřešit jedno z největších kosmických tajemství.

Zdá se, že objekt tvoří zejména "temná hmota," materiál neznámého původu, který nemůžeme pozorovat.

Teoretici již dlouhou dobu předpokládali, že vesmír tvoří temná hmota. Její přítomnost je nutná pro vysvětlení dodatečné gravitační síly, která je pozorována v případě vazby běžných galaxií pospolu a která také dohromady váže velké kusy galaxií.

Teoretikové se také domnívají, že spojovacími články při vývoji prvních hvězd a galaxií byly uzly temné hmoty. V ranném vesmíru temná hmota kondenzovala podobně jako kapky vody na pavučině. Běžná hmota (zejména vodíkový plyn) byla gravitačně přitahována k těmto uzlům temné hmoty a v okamžiku dostatečné hustoty začaly vznikat hvězdy jako zárodky galaxií.

Z teorie vychází, že i dnes ve vesmíru zůstaly roztroušeny kusy čisté temné hmoty. V roce 2001 tým pod vedením Neila Trenthama z University of Cambridge také předpověděl existenci celých temných galaxií.

Jedna galaxie z mnoha možných

Nová galaxie byla detekována pomocí radioteleskopů. Podobné objekty mohou být velmi časté a nebo velmi zřídkavé, říká Robert Minchin z Cardiff University, UK.

"Jestliže u galaxií budou chybět hala temné hmoty, jejichž existence vychází ze simulací formace galaxií a jež nebyla objevena na optických přehlídkách, potom zde může být více temných galaxií než galaxií běžných," říká Minchin.

Minchin se svými kolegy hledal na rádiových vlnách na záření vodíku v kupě galaxií v Panně (nacházející se od nás ve vzdálenosti asi 50 milionů sv. let). Zde byla objevena první temná galaxie, která představuje hmotu stovky milionů hmoty Sluncí. Nyní nese jméno VIRGOHI21.

Většina materiálu rotuje tak rychle, že to nemůžeme vysvětlit pozorovaným množstvím plynu. V systému musí ještě něco sloužit jako gravitační klíh.
"Na základě spinové rotace jsme si uvědomili, že VIRGOHI21 je tisíckrát hmotnější než vychází ze samotných pozorovaných vodíkových atomů," říká Minchin. "Jestliže by byla normální galaxií, byla by docela jasná a dobře pozorovatelná v běžných amatérských dalekohledech."

Poměr temné hmoty ku běžné hmotě je nejméně 500:1, což je více než bych očekával pro běžnou galaxii," říká Minchin. "Nicméně, v případě takto unikátního objektu je velmi obtížné hovořit o tom co můžeme očekávat. Takto vysoký poměr však může být nutný k udržení plynu od kolabování po vznik hvězd."

Dlouhá cesta k objevu

Jiné potenciální temné galaxie již byly dříve objeveny. Nicméně detailní pozorování odhalilo hvězdy. V případě VIRGOHI21 ani intenzívní pozorování ve viditelném světle žádné hvězdy neodhalilo.

Domníváme se, že neviditelná galaxie nemá hvězdy, protože její hustota není dostatečně velká pro spuštění procesu zrodu hvězd, dodávají astronomové.

Objev byl učiněn v r. 2000 pomocí University of Manchester Lovell Telescope a astronomové od té doby pracovali na jeho ověření. Teprve 23. února byl oznámen.

"Vesmír nám stále ještě neodhalil všechna svá tajemství, ale nyní jsme asi na stopě způsobu, jak se k nim dostat," říká astronom Jon Davies, Cardiff University, UK. Jedná se opravdu o vzrušující objev."

Dodatečná rádiová pozorování byla prováděna na Arecibo Observatory, Puerto Rico. Následná optická pozorování byla uskutečněna na Isaac Newton Telescope, La Palma. V výzkumu přispěli astronomové z Anglie, Francie, Itálie a Austrálie. Projekt nyní pokračuje vyhledáváním dalších možných temných galaxií.

Temná hmota tvoří asi 23 procent celkové hmoty-energie vesmíru. Běžná hmota, hvězdný materiál, planety a lidé přispívají pouze 4 procenty. Zbytek vesmíru je poháněn ještě tajemnější silou, zvanou temná energie.

(podle space.com z 23. 2. 2005 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 24. 02. 2005, 19:16