Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

05.08.2020, 21:31 CEST
Juliánské datum: 2459067.31
Brno - soumrak (9° ↓): 19h 28m UT
Brno - svítání (9° ↓): 2h 30m UT
Max.délka pozorování: 7 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 19:45) Měsíc (↓ 05:03)

Stáří (dny): 16.8

(↑ 03:36) Slunce (↓ 18:22)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

NASA POZOROVALA JEDNU Z NEJJASNĚJŠÍCH KOSMICKÝCH EXPLOZÍ

Dolores Beasley, Headquarters, Washington
Nancy Neal Jones, Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md.

Umělecká představa gigantického hvězdného výbuchu.Vědci detekovali obrovský světelný záblesk. Záblesk prošel naší Galaxií, odrazil se od Měsíce a zasáhl zemskou horní atmosféru. Jednalo se o dosud nejjasnější záblesk mimo Sluneční soustavu. Trval více než desetinu sekundy.

Evropské a NASA satelity a mnoho radioteleskopů následek záblesku zachytily 27. prosince 2004. Dva vědecké týmy o pozorování informovali na speciální tiskové konferenci 18. 2. 2005 v NASA, Headquarters, Washington.

Satelit NASA Swift a přístroj National Science Foundation-funded Very Large Array (VLA) byly dvě z mnoha observatoří, které záblesk od neutronové hvězdy SGR 1806-20 pozorovaly. Jedná se o unikátní neutronovou hvězdu zvanou magnetar, nacházející se 50000 sv. let od Země ve směru souhvězdí Sagittarius.

Zdánlivá jasnost záblesku předčila jasnost Měsíce v úplňku i všechny historické hvězdné exploze. Světlo bylo nejjasnější v gama oboru, pro lidské oko neviditelné oblasti spektra, tedy vzdálenějším energetičtějším oboru než vizuální oblast či X-ray záření.

"Takový jev mohou astronomové pozorovat jednou za život, stejně jako je to jednorázová událost pro neutronovou hvězdu," říká Dr. David Palmer of Los Alamos National Laboratory, N.M. Palmer je vedoucím autorem článku ve kterém popisuje pozorování satelitu Swift. "Zatím víme jen o dvou podobných obřích záblescích v posledních 35 letech. Ten prosincový byl 100 krát silnější," dodává.

Dr. Bryan Gaensler z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, Cambridge, Mass., je vedoucím autorem článku popisující pozorování v VLA. Tento přístroj sledoval vyvržený materiál jak postupuje mezihvězdným prostorem.

Další klíčové vědecké týmy jsou vědci pracující s radioteleskopy v Austrálii, Holandsku, Anglii, Indii a Spojených státech. V neposlední řadě je to též tým přístroje NASA High Energy Solar Spectroscopic Imager (RHESSI).

Neutronové hvězdy vznikají z kolabovaných hvězd. Jsou to husté, rychle rotující, vysoce magnetické objekty o průměru kolem 20 km. V naší Galaxii a sousedních galaxiích je z milionů řádných neutronových hvězd známo asi 12 magnetarů.

SGR 1806-20 je také tzv. měkký gama repeater (SGR), protože vykazuje náhodná zjasnění a vysílá záření gama. Mohutný záblesk objektu SGR 1806-20 byl milion až miliardkrát silnější než typické záblesky SGR. Během desetiny sekundy objekt vyzářil více energie než jaké by Slunce vyzařovalo po 150 000 let. Za vzplanutí SGR jsou zodpovědná magnetické pole kolem magnetarů. Podrobnosti o tomto mechanismu jsou zatím nejasné.

"I ten největší záblesk z měkkého gama repeateru (SGR), který jsme dříve zaznamenali, se vůbec nemůže srovnávat s neuvěřitelným výbuchem z 27. prosince," říká Gaensler. "Kdyby k výbuchu došlo ve vzdálenosti 10 světelných let, mohl by znatelně poškodit naši atmosféru. Naštěstí všechny magnetary o kterých víme jsou od nás mnohem dále než tento," dodává.

Během osmdesátých let vědci zkoumali, zda vzplanutí gama pochází od hvězdných explozí nacházejících se za naší Galaxií nebo od sousedních neutronových hvězd. Od konce devadesátých let jsme si jisti, že vzplanutí gama pochází z velmi vzdálených končin vesmíru. Nicméně mimořádně obrovský záblesk objektu SGR 1806-20 debatu znovu otevřel, poznamenává Dr. Chryssa Kouveliotou z NASA Marshall Space Flight Center, Huntsville, Ala., jež koordinuje následná multispektrální pozorování. Značné procento "krátkých" výbuchů (záblesků) záření gama, trvajících méně než dvě sekundy, by mohlo být erupcemi SGR.


"Vyřešení záhady krátkých záblesků gama může přijít kdykoli od dnešního dne, kdy se na oběžné dráze pohybuje sonda Swift", říká vedoucí mise Swift Neil Gehrels.

Na záblesk z 27. prosince se zaměřili vědci na celém světě. Záření gama a X zachytil přístroj RHESSI. Dr. Kevin Hurley a Dr. Steven Boggs z University of California, Berkeley, jsou vedoucími týmů analyzující data.

Další informace o tomto jevu naleznete na Internetu na: http://www.nasa.gov/vision/universe/watchtheskies/swift_nsu_0205.html.

(podle informací NASA 05-051 z 18. 2. 2005 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 19. 02. 2005, 22:01
Další články v kategorii Stelarni :
 •   OSUDNÉ SETKÁNÍ KOMETY ISON SE SLUNCEM
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST NABÍDL OSLNIVÝ POHLED NA MLHOVINU "NÁHRDELNÍK"
 •   SUPERNOVA 2011dh V GALAXII M51 CVn
 •   POZOROVÁNÍ ZÁKRYTU EPSILON AURIGAE 2009-2011
 •   POHLED NA PROBOUZEJÍCÍ SE SLUNCE NABÍZÍ VELKÉ SKVRNY
 •   HORKÉ SKVRNY NA POVRCHU SLUNCE MOHOU POMOCI ODHALIT TAJEMSTVÍ TEPLOTY KORÓNY
 •   11. 8. 1999: VÝROČÍ “NAŠEHO” ZATMĚNÍ SLUNCE ANEB POČASÍ BYLO STEJNĚ NEJISTÉ I PO DESETI LETECH
 •   EPSILON AURIGAE : ZAČAL ZÁKRYT DESETILETÍ
 •   22. ČERVENCE 2009 NASTANE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ SLUNCE V TOMTO STOLETÍ
 •   SLEDUJTE PRSTENCOVÉ ZATMĚNÍ SLUNCE PO INTERNETU
 •   V ZÁŘÍ MŮŽEME SPATŘIT DVA TRANZITY EXOPLANETY S NEJDELŠÍ ZNÁMOU PERIODOU

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2020 F3 (NEOWISE)
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) SE ROZPADLA, ALE O JASNOU KOMETU LETOS MOŽNÁ NEPŘIJDEME
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) MŮŽE BÝT KONCEM KVĚTNA VIDITELNÁ POUHÝM OKEM
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  C/2020 F3 (NEOWISE). Fotografovano: 10. 7. 2020 1h 5m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS