Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

14.12.2018, 03:43 CET
Juliánské datum: 2458466.61
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 41m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 11:08) Měsíc (↓ 21:52)

Stáří (dny): 6.7

(↑ 06:45) Slunce (↓ 14:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

ASTRONOMOVÉ OBJEVILI RODÍCÍ SE 'MINI' SLUNEČNÍ SOUSTAVU


Umělecká představa systému hnědého trpaslíka s protoplanetárním diskem. Kredit: NASAMěsíce obíhají kolem planet a planety obíhají kolem hvězd. Nyní astronomové zjiš?ují, že planety mohou také obíhat vesmírná tělesa tak malá, že svou velikostí připomínají planety.

Kosmický dalekohled NASA, Spitzer Space Telescope zachytil prachový disk, jež tvoří stavební materiál planet. Tento disk se nachází u mimořádně nízko hmotného hnědého trpaslíka či jinak řečeno "nepodařené hvězdy". Hnědý trpaslík má označení OTS 44 a jeho hmota se rovná pouze patnáctinásobku Jupitera. Dříve byl za nejmenšího hnědého trpaslíka považován objekt obklopený planetárním diskem o hmotě rovnající se 25 až 30 násobku Jupitera.

Nový objev astronomům velmi pomůže lépe pochopit jak a kde planety (včetně planet terestrického typu) vznikají.

"Kolem hnědého trpaslíka může existovat miniaturní planetární systém, ve kterém kolem trpaslíka obíhají planety," říká Dr. Kevin Luhman, vedoucí autor nové studie z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, Cambridge, Mass. "Tím vzniká mnoho nových otázek, jako např. Může na takových planetách existovat život?, Co vyvolalo to, že planety obíhají kolem tak malých těles? Jedná se o měsíce a nebo o planety?"

Hnědí trpaslíci jsou někdy v astronomickém světě nazýváni "zatracenci". Tyto chladné plynové koule můžeme zařadit do skupiny nepodařených hvězd a superplanet. Podobně jako planety, nemají dostatečnou hmotu k zapálení jaderných reakcí v nitru. Podobně jako hvězdy je často nalézáme osamocené ve vesmíru s absencí mateřského tělesa, kolem kterého by obíhaly.

"V tomto případě navíc pozorujeme stavební prvky planet, které obíhají kolem hnědého trpaslíka, který je dělící čarou mezi planetou a hvězdami. Z toho vyvstává pravděpodobnost, že planety mohou vznikat kolem objektů, které samy mají hmoty planet," říká Dr. Giovanni Fazio, astronom z Harvard Smithsonian Center for Astrophysics a také spoluautor nové studie.

Výsledky práce byly prezentovány 7. 2. na setkání s názvem Planet Formation and Detection meeting v Aspen Center for Physics, Aspen, Colo. Práce také bude 10. února publikována v The Astrophysical Journal Letters.

Formující se planety či protoplanetární disky jsou předchůdci planet. Astronomové se domnívají, že disk kolem objektu OTS 44 má dostatečně velkou hmotu k tomu, aby se vytvořily plynové obří planety a několik planet zemského typu. To přináší otázku: Může na běžné planetě zemského typu obíhající kolem hnědého trpaslíka vzniknout život?

"Pokud by v tomto systému život existoval, musel by se neustále přizpůsobovat snižující se teplotě hnědého trpaslíka," říká Luhman. "Pro život v tekuté vodě by tato planeta musela být mnohem blíže hnědému trpaslíku než je vzdálenost Země - Slunce."

"Je vzrušující spekulovat o možnostech života v takovém systému. Samozřejmě v tomto bodu jsme pouze v začátku a teprve se snažíme pochopit neobvyklé okolnosti za kterých planety vznikají," dodává.

Hnědí trpaslíci jsou málo a obtížně zkoumáni. Jsou totiž příliš slabí.
Přestože astronomové nedávno oznámili, že pravděpodobně získali historicky první snímek planety obíhající kolem hnědého trpaslíka s názvem 2M1207, není o procesech planetární formace kolem těchto těles mnoho známo. Ještě méně víme o nízko hmotných hnědých trpaslících, kterých známe velmi málo.

Objekt OTS 44 poprvé detekoval před půl rokem Luhman se svými kolegy. Pro pozorování využívali Gemini Observatory v Chile. Objekt se nachází 500 světelných let od Země ve směru souhvězdí Chameleon. Později tým použil velmi citlivé infračervené přístroje Spitzer teleskopu a u objektu OTS 44 spatřil slabý žhavý prachový disk. Tyto pozorování zabraly pouze 20s. Další pozorování se Spitzer teleskopem může odhalit disky kolem hnědých trpaslíků o hmotách pod 10 hmot Jupitera.

Další autoři této studie jsou: Dr. Paola D'Alessia z Universidad Nacional Autonoma de Mexico, Drs. Nuria Calvet, Lori Allen, Lee Hartmann, Thomas Megeath a Philip Myers z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif., misi Spitzer Space Telescope řídí pro NASA Science Mission Directorate, Washington, D.C. Vědecké operace jsou řízeny z Spitzer Science Center, Pasadena, Calif. JPL je oddělení Caltechu. Infračervenou kameru, kterou byl protoplanetární disk kolem OTS 44 objeven byla postavena NASA Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md.. Vedoucí vývojového týmu byl Fazio.

Snímky a další informace o Spitzer Space Telescope jsou k dispozici na http://www.spitzer.caltech.edu.

(podle informací JPL z 7. 2. 2005 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 12. 02. 2005, 16:47
Další články v kategorii Stelarni :
 •   OSUDNÉ SETKÁNÍ KOMETY ISON SE SLUNCEM
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST NABÍDL OSLNIVÝ POHLED NA MLHOVINU "NÁHRDELNÍK"
 •   SUPERNOVA 2011dh V GALAXII M51 CVn
 •   POZOROVÁNÍ ZÁKRYTU EPSILON AURIGAE 2009-2011
 •   POHLED NA PROBOUZEJÍCÍ SE SLUNCE NABÍZÍ VELKÉ SKVRNY
 •   HORKÉ SKVRNY NA POVRCHU SLUNCE MOHOU POMOCI ODHALIT TAJEMSTVÍ TEPLOTY KORÓNY
 •   11. 8. 1999: VÝROČÍ “NAŠEHO” ZATMĚNÍ SLUNCE ANEB POČASÍ BYLO STEJNĚ NEJISTÉ I PO DESETI LETECH
 •   EPSILON AURIGAE : ZAČAL ZÁKRYT DESETILETÍ
 •   22. ČERVENCE 2009 NASTANE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ SLUNCE V TOMTO STOLETÍ
 •   SLEDUJTE PRSTENCOVÉ ZATMĚNÍ SLUNCE PO INTERNETU
 •   V ZÁŘÍ MŮŽEME SPATŘIT DVA TRANZITY EXOPLANETY S NEJDELŠÍ ZNÁMOU PERIODOU

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS