Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

24.02.2018, 17:01 CET
Juliánské datum: 2458174.17
Brno - soumrak (9° ↓): 17h 20m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 52m UT
Max.délka pozorování: 11.5 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 10:23) Měsíc (↓ 01:00)

Stáří (dny): 9.5

(↑ 05:48) Slunce (↓ 16:25)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

POUZDRO HUYGENS SE ODDĚLILO OD MATEŘSKÉ SONDY A SMĚŘUJE NA POVRCH TITANU


Pouzdro Huygens, jak jej v čase asi 12 hodin po oddělení vyfotografovala kamera z mateřské sondy Cassini. Foto: NASAKosmická sonda, pouzdro Huygens European Space Agency se úspěšně oddělilo od sondy NASA Cassini. Toto je snímek modulu Huygens, jak jej asi 12 hodin po oddělení, vyfotografovala kamera z mateřské sondy Cassini.

Tímto okamžikem začíná tří týdenní cesta k Saturnově měsíci Titanu. Pozemní řídící systém NASA Deep Space Network se stanicemi v Madridu, Španělsko a Goldstone, Calif., přijal signál od pouzdra v 19h24m PST. Všechny systémy pracují dobře a dosud nebyly hlášeny žádné problémy ani s kosmickou sondou Cassini.

Pouzdro Huygens bylo postaveno v European Space Agency a dosud cestovalo jako jedno plavidlo se sondou Cassini. S mateřskou sondou letělo téměř celých sedm let, tj. celou cestu k planetě Saturn. Dosud bylo většinou v módu "spánku". Pouzdro Huygens se stane v historii prvním objektem, který sestoupí do jedinečného prostředí měsíce Titan a prvním objektem v tomto prostředí, který postavil člověk. Předpokládá se, že chemické podmínky na tomto tělese jsou velmi podobné těm, jaké panovaly v ranných dobách na Zemi. Huygens nám řekne, jestli tyto naše předpoklady jsou správné.
Umělecká kresba modulu Huygens a jeho kosmického cíle. Kredit: NASA
"Rádi bychom pogratulovali našim Evropským partnerům a modulu popřáli š?astnou cestu a a? dopadne dobře celá sestupná fáze k Titanu," říká Robert T. Mitchell, Cassini program manager z NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif. "Úspěšné oddělení pouzdra je pro nás velkým okamžikem, tato část práce dopadla dobře. Nyní jsme připraveni náš díl práce dokončit. Budeme přijímat a relátkovat data z Huygensu zpět na Zemi."

"Dnešní oddělení pouzdra je dalším úspěšným milníkem v projektu Cassini-Huygens," řekl Dr. David Southwood, ředitel vědeckého programu European Space Agency. "Bylo to jako přátelské rozdělení po sedmi letech společného života. Velmi bychom chtěli poděkovat našim partnerům v NASA za podporu tohoto života. Každá z kosmických sond nyní pokračuje svoji vlastní cestou. Doufáme, že i v dalším průběhu mise budou tyto sondy vzájemně spolupracovat. Nyní se veškeré naše úsilí a očekávání soustřeďuje na získání prvních dat ze zcela nepoznaného povrchu cizího tělesa, z nového světa o kterém jsme snili celá desetiletí."

Pouzdro Huygens ještě stále zůstává ve stavu "spánku", dokud ho neprobudí palubní časovač. Stane se tak těsně před dosažením horní atmosféry Titanu, 14. ledna 2005. Od tohoto okamžiku začne dramatický sestup Titanovou atmosférou, testovaní jejího chemického složení a pozvolné přibližování se k povrchu tohoto tělesa.

Data, získaná během doby sestupu (2.5 hodiny) bude pouzdro vysílat do mateřské sondy Cassini. Potom Cassini svoji anténu namíří na Zemi a znovu tyto data odvysílá do pozemského systému NASA Deep Space Network do JPL a také se dostanou do European Space Agency's Space Operations Center, Darmstadt, Německo. Toto středisko slouží jako řídící centrum mise Huygens. Z řídícího střediska inženýři ESA budou pouzdro sledovat a vědci budou připraveni zpracovávat data ze šesti palubních přístrojů.

V pondělí 27. prosince vykoná Cassini manévr, kterým se odchýlí od pouzdra Huygens. Pouzdro samotné bude dále směřovat do atmosféry Titanu. Tento manévr také vytvoří požadovanou geometrii mezi pouzdrem a orbiterem, která je nutná pro vedení rádiové komunikace během sestupu Huygense.

Další informace o projektu Cassini-Huygens jsou dostupné na adresách: http://saturn.jpl.nasa.gov a http://www.nasa.gov/cassini.

Mise Cassini-Huygens je projektem mezinárodní spolupráce mezi NASA, European Space Agency a Italian Space Agency. JPL je oddělení California Institute of Technology, Pasadena a provádí řízení mise pro NASA Science Mission Directorate, Washington, D.C. V JPL byla sonda Cassini navržena, vyvinuta a sestavena. European Space Agency postavila a řídí modul Huygens a je odpovědná za provádění jeho operací. Italian Space Agency poskytla vysoce ziskovou anténu a většinu rádiového systému a prvků, na několika přístrojích, které jsou používány na sondě Cassini.

(podle informací JPL z 24. 12. 2004 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 25. 12. 2004, 10:13
Další články v kategorii Kosmonautika :
 •   K MEZINÁRODNÍ KOSMICKÉ STANICI ZAMÍŘÍ PRVNÍ SOUKROMÁ LOĎ
 •   JURIJ GAGARIN NÁS VŠECHNY PŘED PADESÁTI ROKY POZVAL DO VESMÍRU
 •   14. DUBNA 2010 UPLYNE 40 LET OD KATASTROFY NA PALUBĚ KOSMICKÉ LODI APOLLO 13
 •   ATLANTIS SE VYDAL K HUBBLEOVU TELESKOPU
 •   VIDEO: SOJUZ S AMERICKÝM TURISTOU ZPĚT NA ZEMI
 •   KAMERA NA SONDĚ MARS ORBITER ZACHYTILA PHOENIX BĚHEM SESTUPU
 •   KOSMICKÁ SONDA PHOENIX PŘISTÁLA U PÓLU PLANETY MARS
 •   KOSMICKÁ SONDA PHOENIX PŘISTÁVÁ NA MARSU
 •   PŘED ČTYŘICETI ROKY ZAHYNUL PRVNÍ KOSMONAUT SVĚTA JURIJ GAGARIN
 •   UNIKÁTNÍ EVROPSKÁ LOĎ JULES VERNE SE VYDALA DO VESMÍRU
 •   PŘED PĚTI ROKY HAVAROVAL RAKETOPLÁN COLUMBIA

 • Hlavní zprávy:
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • SUPERÚPLNĚK 14. LISTOPADU 2016
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • V PÁTEK 16. ZÁŘÍ NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • KDY LETOS NASTANOU MAXIMA METEORICKÉHO ROJE PERSEID?

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaxie NGC 891. Fotografovano: 29. 9. 2017 1h 57m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @seznam.cz, @atlas.cz. Od roku 2018 je obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován. Zahazuje se každý e-mail, který obsahuje některý ze zatím asi 200 názvů režimu nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizí beze stopy. Vytvořte si svůj účet raději tam, kde se ještě necenzuruje. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod.

  ISSN 1214-7095, RSS