Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

16.02.2019, 01:01 CET
Juliánské datum: 2458530.5
Brno - soumrak (9° ↓): 17h 8m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 7m UT
Max.délka pozorování: 12 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 12:18) Měsíc (↓ 03:32)

Stáří (dny): 11.5

(↑ 06:03) Slunce (↓ 16:11)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

JAK JSEM OBJEVIL KOMETU C/2004 Q2

Don Machholz

Objevitel komety C/2004 Q2 (Machholz) u svého dalekohledu.Když jsem se v pátek ráno 27. srpna 2004 vzbudil již ve 3h20m, asi jsem věděl proč. S postele jsem vstával o tři hodiny dříve než obvykle. Toho rána jsem začal hledat nové komety ze všech mých pozorovacích míst, včetně pozorovacího místa vzadu za domem.

Stává se tak zřídka kdy. Asi 25m od mého domu jsem si postavil pozorovatelnu a používám ji hlavně pro hledání nových komet. Mám tam 25cm reflektor, se kterým jsem již objevil 4 komety. Také jsem si sám vyrobil 12cm binokulár (objevil také čtyři komety) a 12cm refraktor, který je v rohu (není na montáži) a se kterým jsem objevil jednu kometu.

Dříve, abych pokryl co nejvíce ranní oblohy, jsem pro vyhledávání komet používal 25cm reflektor a 12cm binokulár. Nyní jsem z mého zadního pozorovacího místa použil jiný přístroj abych mohl pokrýt i jižní oblohu.

Toho rána jsem pozoroval z 15cm f/8 Criterion Dynascope reflektorem, který jsem si koupil o vánocích roku 1968. Stál $200 a ze svého jsem za něj zaplatil $50, zbytek dodala rodina. Je to dalekohled s velmi dobrou optikou a hlavní zrcadlo má stále původní vrstvu. Dalekohled má hodinový pohon (je to jediný můj dalekohled s hodinovým pohonem) a každoročně jej používám na různých soukromých i veřejných star party.
První zákres polohy komety Machholz během objevového pozorování.
Toto ráno jsem použil 2" okulár, jehož průměr je větší a nepasuje na okulárový konec dalekohledu. Takže jsem ho musel upravit tak, aby u dalekohledu držel a poskytl mi zorné pole kolem 1.8o. Zvětšení bylo kolem 35x. Tuto kombinaci často používám k pozorování M42, když se naše star party odehrává na temných místech. Naši hosté často říkají, že to co touto optikou spatřili je ta nejlepší věc, co v té noci viděli. Tuto sestavu jsem používal také na Messierův Maraton. Loni, když se toto klání odehrávalo na poušti v Jižní Kalifornii jsem z paměti vyhledal všech 110 objektů katalogu. Tato kombinace dalekohledu a okuláru mi velmi vyhovuje. V předcházejících dvou ránech jsem prohledal první polovinu oblasti. Nyní jsem se vrátil k dokončení hledání.
Pozorovací místo, odkud D. Machholz objevil svoji kometu.
Poté, co jsem z rohu pozorovacího místa odnesl Americkou vlajku a trochu slehnul rostliny, aby mi to nepřekáželo ve výhledu, jsem v 3h35m AM zamířil dalekohled na jižní oblohu. Pravým okem se dívám do okuláru a na levé jsem si nasadil stínítko. Dalekohled pomalu mířím k jižnímu obzoru. Jakmile jsem s dalekohledem u obzoru, znovu jej zvednu do výchozí polohy, mírně posunu východním směrem a opět natáčím dolů k obzoru. V oblasti je mnoho galaxií, vidím například NGC 1316, 1398, 1395, 1399, 1404 a planetární mlhovinu NGC 1360 (tu jsem v roce 1977 dokonce omylem nahlásil jako novou kometu).

Každý z těchto objektů vypadá jako slabá kometa. Pozorování konfrontuji s hvězdným atlasem, jehož mapy mám vždy při sobě u dalekohledu. Postupně vylučuji, že se nejedná o komety. Většina z galaxií a mlhovin je v atlase zakreslena. Takto obvykle proběhne celé moje hledání nových komet.

Ve 4h12m AM jsem narazil na slabý difúzní objekt, který se zdál být poněkud malý. Podívám se podrobněji, zda se nejedná o dvojhvězdu a nebo malou skupinku hvězd, která by se také mohla jevit difúzně. Nejsou to hvězdy. Popadnu hvězdnou mapu, abych se přesvědčil jestli v této oblasti není nějaká galaxie nebo mlhovina. Několik minut mi zabralo vůbec zorientovat se, ve které části oblohy na mapě se nacházím. Na mapě nebylo v tom místě zakresleno vůbec nic.

Detailnější atlas mám ve své pozorovatelně. Spolu s naším psem Shadowem se vracíme do pozorovatelny. Beru atlas "Uranometria 2000". Ani v něm na tom místě není nic zakresleno. Vyznačil jsem pozici nového objektu na mapě a připojil datum a čas. Od této chvíle začínám oblast zakreslovat, abych mohl porovnat pozici komety vůči okolním hvězdám. Jestliže se jedná o kometu, projeví se během doby vlastním pohybem. Detailní kresba mě pomůže určit rychlost i směr pohybu. Tuto kresbu dělám tak, jak jsem vše viděl v dalekohledu, od jihu nahoru.

Doma na počítači mám ještě detailnější atlas hvězdné oblohy. Proto jdeme domů (můj pes mě všude následuje). Zapínám počítač a spouštím program s názvem "The Sky". Atlas v této oblasti oblohy zobrazuje mnoho slabých hvězd (až do 15 mag), jsou tak slabé, že je ani v dalekohledu nemohu spatřit.
Je zde šance, že se jedná o novou kometu. Ale vždy je na obloze vidět také několik dříve objevených komet. Možná se bude jednat o nějakou z nich. Proto jdu na Internet na stránku o takových kometách (http://www.aerith.net/). Žádná kometa v této oblasti není.

Jsou 4h37m AM. Objekt jsem poprvé pozoroval před 25 minutami. Do svítání zbývá 40min, po této době již bude svítat a kometu bude stále obtížnější postřehnout.
Jdu zpět do pozorovatelny a odkrývám 25cm reflektor. Rychle nalézám oblast a nasazuji okulár dávající zvětšení 64x. Vidím rozmazaný objekt kruhovitého charakteru. Snažím se postřehnout, jestli se vůči hvězdám pozadí nějak posunul. Zdá se, že se o malý kousek posunul. Vytahuji také 12cm binokulár a kometu znovu prohlížím. V tomto teleskopu ji bylo velmi obtížné spatřit, ale vidět byla.

Jdu domů a snažím se vzbudit rodinu. Moje žena nejprve nechce vstát, aby se šla podívat na kometu. Snažím se vzbudit také mé dva syny, ale ani jeden z nich ji nechce vidět... jsou velmi ospalí. Vrátil jsem se zpět na pozorovací místo. Přišla také moje žena a pokoušela se kometu pozorovat. Kometa ale byla velmi slabá, a tak ji moc dobře neviděla.

Vrátil jsem se zpět domů a začal psát zprávu, kterou je nutné poslat do Smithsonian Astrophysical Observatory, Central Bureau for Astronomical Telegrams (CBAT), aby byla kometa potvrzena a uznána. V této instituci se s konečnou platností rozhodne.

Během této doby jsem také navštívil jednu web stránku, abych si ověřil, zda tato část oblohy byla pokryta automatizovanými vyhledávacími programy. Nebyla.
Během několika posledních let velmi vzrostl počet velkých vládou sponzorovaných teleskopů, které patrolují oblohu a vyhledávají asteroidy a komety, které by mohli ohrozit Zemi. V rámci těchto automatizovaných přehlídek tyto přístroje objeví mnoho komet, které by za normálních okolností objevili amatérští astronomové. Komety jsou potom pojmenovávány po těchto projektech, například: LINEAR, NEAT, LONEOS, Spacewatch, Catalina.

Projekty hledají v oblastech vzdálených od Slunce a přesná vyhledávací místa, kde hledaly, jsou zakreslena na Internetu. A aby toho nebylo málo, tak kosmická sonda s názvem SOHO pokrývá oblast u Slunce. Tyto snímky posílá na Internet, kde si je může prohlédnout každý. Každý potom může objevit (obvykle) slaboučkou kometu, která se při průchodu kolem Slunce vypařuje. Tyto komety jsou pojmenovávány SOHO. Kosmická sonda SOHO má také kamerový systém (SWAN), jež pokrývá zbytek oblohy. Také tyto kamery objevují komety.

Za těchto podmínek již mnoho amatérů své vizuální hledání nových komet zastavilo. Jiní zkouší na svých dalekohledech používat CCD. Sledují tak sice malou oblast oblohy ale dostanou se k velmi slabým objektům. Tito amatéři se snaží konkurovat automatickým přehlídkám svým vlastním programem.

Já stále pokračuji ve vizuálním hledání komet. Nonstop hledám minimálně jednu hodinu měsíčně. Je tomu tak již od 1. ledna 1975. V minulosti jsem udělal až 553 hodin vyhledávání za rok. V současné době je to asi 100 vyhledávacích hodin ročně. Zaměřuji se na oblasti oblohy, ve kterých je nejpravděpodobnější výskyt komet. Kde hledám, záleží na mnoha faktorech, včetně znalosti kde vyhledávají automatické přehlídky.

Krátce po 5 hod ranní jsem ještě přes 25cm dalekohled udělal odhad jasnosti, velikosti a tvaru komety. Neměla ohon. Opět udělala určitý posuv k východu a možná, jak se mi zdálo, se nepatrně pohnula i severním směrem. Později jsem se dověděl, že její skutečný pohyb byl 20 obloukových minut za den východně a nepatrně jižně. Takže v rámci jedné hodiny pozorovacího času se kometa pohnula méně než o jednu obloukovou minutu. To je velmi malý pohyb. Konečně za svítání, které již bylo tak pokročilé, že jsem kometu dále nemohl spatřit, jsem šel odeslat zprávu.

Od mého posledního objevu (deváté komety) téměř před deseti lety jsem hledáním strávil 1458.25 hodin. To nepočítám můj nezávislý objev periodické komety de Vico z 18. září 1995, která nenese moje jméno). Za necelých třicet let, od 1. ledna 1975, kdy jsem začal s hledáním komet, jsem celkově strávil hledáním 7047.25 hodin.

Napsal jsem e-mail a odeslal do Central Bureau for Astronomical Telegrams (CBAT). Stejnou zprávu jsem jim ještě pro jistotu odfaxoval. Následně jsem si telefonicky ověřil, že zpráva byla přijata. Byl jsem připraven odejít do práce. Pracuji jako výzkumně-vývojový pracovník ve společnosti Coherent, která se zabývá lasery a optickými systémy. Ale také pracuji jako odhadce.

Asi po šesti hodinách jsem obdržel zprávu od Dana Greena z CBAT. Kometa byla potvrzena na snímku, který získali Robert McNaught a G. Garradd. Dostala označení kometa C/2004 Q2 a další den bylo přidáno jméno Machholz.

(podle WWW San Jose Astronomical Association z 26. 9. 2004 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 15. 12. 2004, 20:06
Další články v kategorii MPH :
 •   BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 •   MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 •   V RUSKU BYL POZOROVÁN DOPAD METEORITU
 •   KOLEM ZEMĚ 15. ÚNORA 2013 PROLÉTNE PLANETKA 2012 DA14
 •   GEMINIDY MAJÍ VELMI PŘÍZNIVÉ PODMÍNKY, V NOCI NA PÁTEK SPADNE PŘES 1000 METEORŮ.
 •   NA POZOROVÁNÍ LETOŠNÍCH PERSEID BUDOU DOBRÉ PODMÍNKY - NEBUDE RUŠIT MĚSÍC
 •   METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY VRCHOLÍ VE STŘEDU RÁNO
 •   DRAKONIDY V SOBOTU SLIBUJÍ MIMOŘÁDNOU PODÍVANOU
 •   NA OBLOZE UVIDÍME „ČESKOSLOVENSKOU“ KOMETU
 •   BUDE KOMETA PAN-STARRS SLADKOU ODPLATOU?
 •   V SOBOTU RÁNO VRCHOLÍ AKTIVITA PERSEID, RUŠÍ VŠAK MĚSÍC

 • Hlavní zprávy:
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto). Fotografovano: 5. 12. 2019 3h 34m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS