13.12.2017, 15:59 CET

KOMETA C/2004 Q2 (MACHHOLZ) - PŘIPRAVÍ NÁM NA ZIMNÍ OBLOZE PŘEKVAPENÍ?

Kometa C/2004 Q2 (Machholz) nízko nad jihovýchodním obzorem 25. 10.2004. Foto: KVT, D. Hanžl.Donald Machholz z Colfaxu, Kalifornie, je povoláním optik, který se od svých osmi let zajímá o astronomii a od roku 1978 do r. 1994 objevil devět komet. Po další vlasatici pátral celých 1457 hodin ale bez úspěchu.

Štěstí se na něj obrátilo až ráno 27. srpna 2004, kdy se v zorném poli objevila jeho desátá kometa. Může se stát čtvrtou kometou v tomto roce, jež si získá pozornost většiny astronomů.

Vše naznačuje tomu, že po třech slábnoucích jarních kometách - NEAT, LINEAR a Bradfield nás čeká další kometa, která je již nyní snadno pozorovatelná v binokulárech a malých dalekohledech. Během letošní zimy prolomí hranici pozorovatelnosti pouhým okem.

Je známo, že předpovědět jasnost komety je úkol velmi obtížný a nyní je ještě příliš brzy na predikce, zda se i tato kometa zapíše do naší paměti jako mimořádná podívaná.

Okolnosti objevu

Když Machholz poprvé kometu spatřil (později byla oficiálně označena jako C/2004 Q2) vypadala jako rozmazaný objekt 11 magnitudy, velmi pomalu se pohybující souhvězdím Eridanus směrem k jihovýchodu do souhvězdí Lepus (Zajíc). Machholz kometu zpozoroval v jeho 15-cm f/8 Criterion Dynascope Newtonian reflektoru při zvětšení 30x. Tento dalekohled si Machholz pořídil v roce 1968.
Vyhledávací mapky kometa C/2004 Q2 (Machholz) pro listopad 2004.
Několik hodin po Machholzově objevu nové komety, získali Australští pozorovatelé Gordon Garradd a Robert McNaught potvrzující pozorování. Kometu vyfotografovali pomocí dalekohledů na Siding Spring Mountain. Již tyto CCD snímky u komety ukazovaly krátký ohon.

Podle 38 pozorování z intervalu čtyř dnů, spočítal Brian Marsden z Minor Planet Center, Cambridge, Mass. dráhu nové komety Machholz.
Kometa míří do blízkosti Země a Slunce a během října a listopadu nám v projekci na obloze vykreslí malou smyčku. Bude se promítat do souhvězdí Lepus, Columba a Caelum. Do této doby bude kometa stále relativně daleko od Slunce i Země. Stejně tak její pohyb (relativní pohyb vůči hvězdám na noční obloze) bude velmi pomalý.
Mapka pro nelepší období pozorovatenosti. Kredit: Tony Hoffman.
Počátkem prosince letošního roku se navrátí do souhvězdí Eridanus a od této doby se začne pohybovat severním směrem. Relativní pohyb vůči hvězdám se bude stále zrychlovat až do ideálních pozorovacích podmínek pro pozorovatele na severní polokouli, které dosáhne v posledním prosincovém týdnu.

Jak bude jasná?

Podle výpočtů B.G. Marsdena kometa Machholz dosáhne čtvrté magnitudy. Podle předpokladu by si tuto jasnost měla udržet asi měsíc od Vánoc. Během této doby se kometa bude pohybovat severně od rovníku a bude procházet od jižní části souhvězdí Býka do souhvězdí Persea.

Pro pozorování je výhodnější zvolit místa, která nejsou kontaminována světelným znečištěním velkých měst. Čtvrtá magnituda ještě není dostatečná k tomu, aby kometa byla pozorovatelná i na světelně znečištěné obloze.

I přes to, činí tato jasnost kometu Machholz stále velmi jasnou a atraktivním objektem pro amatérské astronomy. Nejvýhodnější pozorovací podmínky nastanou zejména v lednu, kdy bude kometa procházet kolem Země a na obloze bude dobře pozorovatelná díky své výšce nad obzorem. Informace, které o kometě máme, nám v této chvíli ještě neumožňují s jistotou potvrdit, že se i tato kometa zařadí ke kometárním skvostům, kam patří např. kometa Hale-Bopp, která byla velmi populární i pro širokou veřejnost.

Težká předpověď.

Přestože kometa Machholz svůj kosmický scénář teprve připravuje, můžeme už nyní konstatovat, že komety mnohdy bývají špatní aktéři. Například u komety NEAT se předpokládalo, že dosáhne první magnitudy, což by znamenalo, že by byla viditelná i z velkých měst. Nakonec zazářila jen jako objekt třetí magnitudy.

U komety Machholz to může být jinak. Její zjasňování nám může přinést milé překvapení. Podle předpovědi se kometa přiblíží nejtěsněji Zemi 5-6. ledna 2005, kdy se bude nacházet ve vzdálenosti pouze 51 milionů kilometrů. Večer 7. ledna se bude nacházet jen dva stupně západně od známé otevřené hvězdokupy Plejády.

Perihelium (bod, kdy bude nejblíže Slunci) kometa dosáhne 24. ledna, kdy jí bude od Slunce dělit vzdálenost 179 milionů kilometrů.

Odhady celkové hvězdné velikosti a průměru kómy: září 16.70 UT, 9.9, 2' (S. T. Rae, Hamilton, New Zealand, 0.20-m reflektor); říjen 11.71, 8.8, 3'.5 (K. Yoshimoto, Yamaguchi, Japonsko, 20x100 binokulár); 22.82, 7.7, 7' (A. Pearce, Noble Falls, W. Australia, 8x40 binokulár).

(podle informací space.com z 17. 9. 2004, IAUC 8423 z 24. 10. 2004 a dalších zdrojů přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 31. 10. 2004, 09:41