Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

19.11.2018, 10:40 CET
Juliánské datum: 2458441.9
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 4m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 13m UT
Max.délka pozorování: 13.2 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 13:49) Měsíc (↓ 01:15)

Stáří (dny): 11.5

(↑ 06:14) Slunce (↓ 15:03)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

PODLE VĚDCŮ MOHOU TŘI X-RAY ZÁBLESKY SOUVISET S VÝBUCHY SUPERNOV

Gretchen Cook-Anderson, Headquarters, Washington
Nancy Neal, Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md.
Elizabeth Thomsonm, Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, Mass.

Umělecká představa exploze supernovy (nahoře) a družice HETE (dole). Kredit: NASA.Vědci nedávno pozorovali tři mohutné exploze, jež se odehráli ve třech zcela odlišných oblastech vesmíru. Záblesk, který trvá pouze několik sekund může být systémem pro včasné varování před explozí hvězdy, zvané supernova. K explozi supernovy by mělo dojít v rámci jednoho dne po záblesku.

První dva výbuchy, které vědci nazývají x-ray záblesky, nastaly 12. a 16. září. Po nich následoval ještě mohutnější výbuch 24. září. Zdá se, že výbuchy mohou být pojítkem mezi X-ray záblesky a záblesky gama. Jestliže tyto výbuchy pochází od supernov (a to vědci předpokládají) budeme mít nástroj k předpovídání explozí a vědci mohou exploze sledovat od začátku až do konce.

Tým pod vedením Dr. George Rickera z Massachusetts Institute of Technology (MIT), Cambridge, exploze detekoval pomocí družice NASA High-Energy Transient Explorer (HETE-2). Vědecké týmy na celém světě, které pořizují astronomická pozorování pozemskými i kosmickými teleskopy se k projektu přidali a jsou připraveni ihned zaměřit své přístroje na oblast pozorovaného výbuchu.

"Každý ze záblesků byl nádherný," řekl Ricker. "Podle toho, jak se záblesk vyvíjel, podpořil vědecké teorie ohledně spojitosti supernov a gama vzplanutí. Poslední dva týdny byly jako "nabít, vypálit, a znovu nabít." Příroda nezklamala ale také náš satelit HETE-2 pracuje bezvadně," dodává.

Vzplanutí gama jsou nejmohutnější známé exploze po Velkém třesku. Zdá se, že mnoho z nich má spojitost s umírajícími hmotnými hvězdami, které kolabují v černou díru. Jiné mohou vznikat procesem slučování černých děr nebo neutronových hvězd. V obou případech vzniká v protilehlých směrech dvojice jetů, které unáší nesmírné množství energie. Jestliže je jeden z jetů namířen na Zemi, spatříme tuto energii jako gama záblesk.

X-ray záblesky nízkých energií mohou odpovídat vzplanutím gama, které pozorujeme nepatrně mimo úhel směru jetu. Je to podobná situace, jako když na Zemi zábleskové světlo pozorujeme pod nějakým úhlem a zdá se nám tak méně oslepující. Většina světelných částic z X-ray záblesků se nazývá protony, což jsou X-ray vysoce energetické částice. Částice gama jsou však ještě energetičtější. Oba typy vzplanutí trvají od několika milisekund přibližně do minuty. Družice HETE-2 vzplanutí detekuje, studuje jejich částice, poskytuje souřadnice, které jsou pak předávány pozorovatelům, a ti mohou detailně studovat dosvity.

Trojice záblesků z posledních několika týdnů může vyřešit dlouho trvající debaty. Někteří vědci tvrdí, že X-ray záblesky jsou zcela odlišné od všech ostatních a nesouvisí se vzplanutími gama a explosemi hmotných hvězd. Detekce supernovy v místě, kde se objevil X-ray záblesk však může vyvrátit či dokonce potvrdit, že mezi nimi je přímá spojitost. Objekt, který byl následně pozorován při případu z 24. září dostal označení GRB040924 (označení vychází z data pozorování), a ten podporuje teorii kontinua kosmických explozí od X-ray záblesků až po vzplanutí gama.

Hledači supernov by nyní měli zbystřit. Je známo, že X-ray záblesky jsou k Zemi blíže než vzplanutí gama. Spojitost mezi záblesky gama a supernovami byla již prokázána. Supernova, která se váže ke gama záblesku je pro detailní studium ale příliš vzdálená. Také X-ray záblesky mohou být signálem o nové supernově. V tomto případě však vědci mohou zaznamenat jejich detailní charakteristiky.

"V minulém roce HETE-2 prokázala spojitost mezi zábleskem gama a hmotnými supernovami," řekl Prof. Stanford Woosley of the University of California, Santa Cruz, který je známý několika teoriemi týkajícími se fyziky hvězdných explozí. "Tyto dva zářiové výbuchy nám mohou poprvé v historii přinést důkaz o tom, že X-ray záblesky pochází také od supernov."

"Velké naděje ohledně této bouřlivě se rozvíjející vědní disciplíny vkládáme do startu satelitu Swift," řekla Dr. Anne Kinney, ředitelka NASA's Universe Division. Start sondy Swift je plánován na konec října. Na palubě ponese tři dalekohledy (pro záření gama, X-ray a UV/optický). Tím bude možné rychle detekovat záblesk a bezprostředně pozorovat dosvit.

Sonda HETE byla postavena na MIT jako mise v rámci NASA Explorer Program. Vznikla ve spolupráci s mnoha U.S. univerzitami, Los Alamos National Laboratory, N.M., vědci a organizacemi v Brazílii, Francii, Indii, Itálii a Japonsku.

Další informace o výsledcích HETE a animace k textu naleznete na Internetu na: http://www.gsfc.nasa.gov/topstory/2004/0930grb.html

(podle informací 04-324 z 30. 9. 2004 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 03. 10. 2004, 20:51
Další články v kategorii Stelarni :
 •   OSUDNÉ SETKÁNÍ KOMETY ISON SE SLUNCEM
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST NABÍDL OSLNIVÝ POHLED NA MLHOVINU "NÁHRDELNÍK"
 •   SUPERNOVA 2011dh V GALAXII M51 CVn
 •   POZOROVÁNÍ ZÁKRYTU EPSILON AURIGAE 2009-2011
 •   POHLED NA PROBOUZEJÍCÍ SE SLUNCE NABÍZÍ VELKÉ SKVRNY
 •   HORKÉ SKVRNY NA POVRCHU SLUNCE MOHOU POMOCI ODHALIT TAJEMSTVÍ TEPLOTY KORÓNY
 •   11. 8. 1999: VÝROČÍ “NAŠEHO” ZATMĚNÍ SLUNCE ANEB POČASÍ BYLO STEJNĚ NEJISTÉ I PO DESETI LETECH
 •   EPSILON AURIGAE : ZAČAL ZÁKRYT DESETILETÍ
 •   22. ČERVENCE 2009 NASTANE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ SLUNCE V TOMTO STOLETÍ
 •   SLEDUJTE PRSTENCOVÉ ZATMĚNÍ SLUNCE PO INTERNETU
 •   V ZÁŘÍ MŮŽEME SPATŘIT DVA TRANZITY EXOPLANETY S NEJDELŠÍ ZNÁMOU PERIODOU

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaktická kupa kolem NGC 507. Fotografovano: 11. 10. 2018 0h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS