13.12.2017, 15:58 CET

PODLE VĚDCŮ MOHOU TŘI X-RAY ZÁBLESKY SOUVISET S VÝBUCHY SUPERNOV

Gretchen Cook-Anderson, Headquarters, Washington
Nancy Neal, Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md.
Elizabeth Thomsonm, Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, Mass.

Umělecká představa exploze supernovy (nahoře) a družice HETE (dole). Kredit: NASA.Vědci nedávno pozorovali tři mohutné exploze, jež se odehráli ve třech zcela odlišných oblastech vesmíru. Záblesk, který trvá pouze několik sekund může být systémem pro včasné varování před explozí hvězdy, zvané supernova. K explozi supernovy by mělo dojít v rámci jednoho dne po záblesku.

První dva výbuchy, které vědci nazývají x-ray záblesky, nastaly 12. a 16. září. Po nich následoval ještě mohutnější výbuch 24. září. Zdá se, že výbuchy mohou být pojítkem mezi X-ray záblesky a záblesky gama. Jestliže tyto výbuchy pochází od supernov (a to vědci předpokládají) budeme mít nástroj k předpovídání explozí a vědci mohou exploze sledovat od začátku až do konce.

Tým pod vedením Dr. George Rickera z Massachusetts Institute of Technology (MIT), Cambridge, exploze detekoval pomocí družice NASA High-Energy Transient Explorer (HETE-2). Vědecké týmy na celém světě, které pořizují astronomická pozorování pozemskými i kosmickými teleskopy se k projektu přidali a jsou připraveni ihned zaměřit své přístroje na oblast pozorovaného výbuchu.

"Každý ze záblesků byl nádherný," řekl Ricker. "Podle toho, jak se záblesk vyvíjel, podpořil vědecké teorie ohledně spojitosti supernov a gama vzplanutí. Poslední dva týdny byly jako "nabít, vypálit, a znovu nabít." Příroda nezklamala ale také náš satelit HETE-2 pracuje bezvadně," dodává.

Vzplanutí gama jsou nejmohutnější známé exploze po Velkém třesku. Zdá se, že mnoho z nich má spojitost s umírajícími hmotnými hvězdami, které kolabují v černou díru. Jiné mohou vznikat procesem slučování černých děr nebo neutronových hvězd. V obou případech vzniká v protilehlých směrech dvojice jetů, které unáší nesmírné množství energie. Jestliže je jeden z jetů namířen na Zemi, spatříme tuto energii jako gama záblesk.

X-ray záblesky nízkých energií mohou odpovídat vzplanutím gama, které pozorujeme nepatrně mimo úhel směru jetu. Je to podobná situace, jako když na Zemi zábleskové světlo pozorujeme pod nějakým úhlem a zdá se nám tak méně oslepující. Většina světelných částic z X-ray záblesků se nazývá protony, což jsou X-ray vysoce energetické částice. Částice gama jsou však ještě energetičtější. Oba typy vzplanutí trvají od několika milisekund přibližně do minuty. Družice HETE-2 vzplanutí detekuje, studuje jejich částice, poskytuje souřadnice, které jsou pak předávány pozorovatelům, a ti mohou detailně studovat dosvity.

Trojice záblesků z posledních několika týdnů může vyřešit dlouho trvající debaty. Někteří vědci tvrdí, že X-ray záblesky jsou zcela odlišné od všech ostatních a nesouvisí se vzplanutími gama a explosemi hmotných hvězd. Detekce supernovy v místě, kde se objevil X-ray záblesk však může vyvrátit či dokonce potvrdit, že mezi nimi je přímá spojitost. Objekt, který byl následně pozorován při případu z 24. září dostal označení GRB040924 (označení vychází z data pozorování), a ten podporuje teorii kontinua kosmických explozí od X-ray záblesků až po vzplanutí gama.

Hledači supernov by nyní měli zbystřit. Je známo, že X-ray záblesky jsou k Zemi blíže než vzplanutí gama. Spojitost mezi záblesky gama a supernovami byla již prokázána. Supernova, která se váže ke gama záblesku je pro detailní studium ale příliš vzdálená. Také X-ray záblesky mohou být signálem o nové supernově. V tomto případě však vědci mohou zaznamenat jejich detailní charakteristiky.

"V minulém roce HETE-2 prokázala spojitost mezi zábleskem gama a hmotnými supernovami," řekl Prof. Stanford Woosley of the University of California, Santa Cruz, který je známý několika teoriemi týkajícími se fyziky hvězdných explozí. "Tyto dva zářiové výbuchy nám mohou poprvé v historii přinést důkaz o tom, že X-ray záblesky pochází také od supernov."

"Velké naděje ohledně této bouřlivě se rozvíjející vědní disciplíny vkládáme do startu satelitu Swift," řekla Dr. Anne Kinney, ředitelka NASA's Universe Division. Start sondy Swift je plánován na konec října. Na palubě ponese tři dalekohledy (pro záření gama, X-ray a UV/optický). Tím bude možné rychle detekovat záblesk a bezprostředně pozorovat dosvit.

Sonda HETE byla postavena na MIT jako mise v rámci NASA Explorer Program. Vznikla ve spolupráci s mnoha U.S. univerzitami, Los Alamos National Laboratory, N.M., vědci a organizacemi v Brazílii, Francii, Indii, Itálii a Japonsku.

Další informace o výsledcích HETE a animace k textu naleznete na Internetu na: http://www.gsfc.nasa.gov/topstory/2004/0930grb.html

(podle informací 04-324 z 30. 9. 2004 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 03. 10. 2004, 20:51