Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

18.12.2018, 13:44 CET
Juliánské datum: 2458471.03
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 56m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 44m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 12:38) Měsíc (↓ 01:11)

Stáří (dny): 11.1

(↑ 06:48) Slunce (↓ 14:52)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

NAPÍNAVÝ PŘÍBĚH SE Š?ASTNÝM KONCEM


Snímky 21 novy Kamila Hornocha. Vlevo - 2./3. 9. 2004 Ondřejov, vpravo - 3./4.9. 2004 Lelekovice.Čekání na jubilejní dvacátou extragalaktickou novu netrvalo příliš dlouho, nebo? se ji podařilo objevit na snímcích pořízených Peterem Kušnirákem pomocí 0.65-m ondřejovského reflektoru v noci 6./7. srpna. Od objevu předchozí novy tedy uběhly pouze 4 dny.

Nova byla zachycena těsně u okraje snímku, ale byla velice nápadná. Zpětně jsem její velice slabý předobjevový obraz nalezl na svých snímcích pořízených z Lelekovic pomocí 0.35-m reflektoru v nocích 3./4. a 4./5. srpna. Jak se ukázalo později, jedná se o novu s neobvyklým chováním (viz přiložená aktuální světelná křivka).

Právě toto neobvyklé chování novy ve mě podnítilo snahu pokusit se požádat Dr. Alexe Filippenka z UCLA o pořízení jejího spektra. Připravil jsem detailní vyhledávací mapku jednak zachycující novu (dosah kolem 22 mag) a také snímek pořízený rok před výbuchem novy pomocí 1.82-m teleskopu na observatoři Asiago s dosahem kolem 23.5 mag.

Mapky spolu s přesně změřenými offsety novy od dvojice blízkých relativně jasných hvězd (relativně jasnými hvězdami myslím jasnější 16 mag) jsem tedy poslal Dr. Filippenkovi spolu s prosbou o pořízení spektra. Odpověď přišla téměř okamžitě a zněla velice nadějně - "V noci 23./24. srpna pozoruji na třímetrovém dalekohledu na Lickově observatoři a pokusím se pořídit její spektrum".
Snímky 20 novy Kamila Hornocha. Vlevo - 6./7. 8. 2004 Ondřejov, vpravo - 7./8. 8. 2004 Lelekovice.
Vzhledem k tomu, že za poslední 3 týdny, co neměl na tomto dalekohledu pozorovací čas byly objeveny jen 2 nové supernovy, viděl jsem tuto možnost velice reálně. Domluvili jsme se na tom, že ještě v tutéž noc (noc u nás nastává o zhruba čtvrt dne dříve než na Lickově observatoři v USA) změřím aktuální jasnost novy a pošlu mu ji. V ČR bylo jasno a tak jsme pořídili snímky jak já, tak i Peter Kušnirák. Získali jsme jasnosti v R a V filtru (ukázalo se, že nova je stejně jasná v R i V filtru, tedy není červená, jak novy obvykle bývají) a ty jsem mu ihned po změření odeslal.
Světelá křivka 20 novy Kamila Hornocha podle Ondřejovských a Lelekovských dat.
Filippenko odepsal, že děkuje a že se připravuje na pozorování. Získání spektra tedy mohla zabránit jen nepřízeň počasí či technický problém. Další ráno jsem netrpělivě očekával zprávu od Filippenka, která přišla krátce před polednem - "Bohužel se nám nepodařilo pořídit spektrum novy, protože celou noc nás provázely technické problémy se spektrografem a nic jsme nenapozorovali".

Zklamání bylo velké – měli jsme k dispozici detailní světelnou křivku, vše bylo dokonale připraveno, ale ukázalo se, že i na velkých dalekohledech občas něco nefunguje tak jak má.

Další pozorování s tímto přístrojem měl mít Filippenko až v noci 9./10. září a to hrozilo jednak zeslábnutí novy pod únosnou mez pro pořízení spektra třímetrovým dalekohledem (19 mag) a bylo jasné, že do té doby bude objeveno několik supernov, kterým dá při pořizování spekter přednost, protože právě supernovy jsou hlavním oborem jeho studia.

Nehledě na tuto smolnou událost jsme pokračovali v pořizování snímků a získávání dalších dat do světelné křivky. Při prohlížení snímků pořízených v noci 3./4. září Markem Wolfem v Ondřejově jsem si všiml další novy, která se nacházela na rozdíl od předchozí velice blízko jasného jádra galaxie M31. I tuto novu jsem zpětně nalezl na svých snímcích, které byly pořízeny 31. srpna. Nachází se však v místě s velmi nerovnoměrným pozadím a příliš blízko jádra na to, aby se dala objevit na snímcích pořízených mým dalekohledem s kamerou SBIG T-6 ve fázi, kdy teprve zjasňuje do maxima. V noci následující po objevové už však byla i pro 0.35-m dalekohled poměrně snadným objektem jasnějším 18 mag.

Pro jistotu jsem připravil detailní vyhledávací mapku tak jak jsem ji popsal výše a odeslal ji Filippenkovi s vysvětlením, že vím, že asi nebude mít čas na pořízení jejího spektra, ale že mu ji pro jistotu posílám. Mezi tím předchozí nova začala potřetí zjasňovat a tak jsem mu poslal aktuální jasnosti obou nov v předvečer jeho pozorování na Licku. Poděkoval mi za mapku a informace o jasnostech s dovětkem, že s největší pravděpodobností nebude mít čas pořídit jejich spektra, protože má měřit příliš mnoho supernov a už teď ví, že ani ty nestihne naměřit tak jak by potřeboval. Popřál jsem mu úspěšné pozorování a sám se věnoval jejich fotometrii.

Jaké však bylo moje překvapení, když mi před polednem následujícího dne přišel e-mail, že se mu nakonec podařilo pořídit rychlá spektra obou nov a že mám poslat do Centrály pro astronomické telegramy (CBAT) Mezinárodní astronomické unie zprávu o objevu těchto dvou nov s informací, že výsledky spektrální analýzy jim dodá později týž den!

Poděkoval jsem mu za spektra, připravil zprávu o objevu a odeslal ji do CBAT. Z následné odpovědi od Filippenka jsem se dozvěděl, že se nakonec pokusil o pořízení spekter proto, že se mu líbily vyhledávací mapky a slibovaly rychlé nalezení obou nov. I jeho samotného překvapilo, jak snadno a velice rychle se mu podařilo novy nastavit do úzké štěrbiny spektrografu díky detailním mapkám a velice přesným offsetům od blízkých hvězd...

Pravděpodobně se nebudete divit, že mi nedalo nerozdělit se s vámi o tento příběh, který psal sám život astronomů-pozorovatelů by? za situace, kdy mám minimum času a spoustu nezpracovaných pozorování komet z letošního léta...

V současné době je tedy k pěti z jednadvaceti zde objevených nov v M31 k dispozici i jejich spektrum. Přiložené dva snímky (zpracované jako obvykle v softwaru SIMS) pro každou novu jsou objevové a potvrzovací pořízené z Ondřejova a Lelekovic. V obrázku ukazujícím aktuální světelnou křivku pro první z dvojice nov je vyznačen čárkou a písmenem "S" okamžik pořízení jejího spektra.

(Kamil Hornoch, 12. 9. 2004)


Dalibor Hanžl, 12. 09. 2004, 21:20
Další články v kategorii Stelarni :
 •   OSUDNÉ SETKÁNÍ KOMETY ISON SE SLUNCEM
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST NABÍDL OSLNIVÝ POHLED NA MLHOVINU "NÁHRDELNÍK"
 •   SUPERNOVA 2011dh V GALAXII M51 CVn
 •   POZOROVÁNÍ ZÁKRYTU EPSILON AURIGAE 2009-2011
 •   POHLED NA PROBOUZEJÍCÍ SE SLUNCE NABÍZÍ VELKÉ SKVRNY
 •   HORKÉ SKVRNY NA POVRCHU SLUNCE MOHOU POMOCI ODHALIT TAJEMSTVÍ TEPLOTY KORÓNY
 •   11. 8. 1999: VÝROČÍ “NAŠEHO” ZATMĚNÍ SLUNCE ANEB POČASÍ BYLO STEJNĚ NEJISTÉ I PO DESETI LETECH
 •   EPSILON AURIGAE : ZAČAL ZÁKRYT DESETILETÍ
 •   22. ČERVENCE 2009 NASTANE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ SLUNCE V TOMTO STOLETÍ
 •   SLEDUJTE PRSTENCOVÉ ZATMĚNÍ SLUNCE PO INTERNETU
 •   V ZÁŘÍ MŮŽEME SPATŘIT DVA TRANZITY EXOPLANETY S NEJDELŠÍ ZNÁMOU PERIODOU

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS