23.05.2018, 18:59 CEST

Stáří (dny): 9

MISE MESSENGER K PLANETĚ MERKUR ZAČALA

Raketa typu Delta 2 vynáší na oběžnou dráhu kosmickou sondu. Foto: Boeing.Dnes ráno odstartovala kosmická sonda Messenger na svoji cestu k planetě Merkur. Sondu Messenger na svoji vesmírnou pou? vynesla raketa Boeing Delta 2 v plánovaném čase 3. srpna v 7h15m56s UT ze startovací rampy Pad 17B na Cape Canaveral Air Force na Floridě. Startovací okno trvalo 12s. Po vypuštění Messenger potřeboval 56 min. a 43.7 sekund k dosažení únikové rychlosti aby mohl opustit gravitační pole Země a začít cestu k Merkuru.

Hlavní představitel projektu Messenger Sean Solomon v sobotu reportérům řekl, že kosmická sonda představuje novou možnost pro astronomy, kteří mohou lépe pochopit pohled na naši sluneční soustavu.

„Rodina našich čtyř vnitřních planet má společný původ. Vznikly stejnými procesy ale vypadají odlišně,“ řekl Solomon z Carnegie Institution of Washington, na sobotním předletovém briefingu.“ Planeta Merkur je z nich nejextrémnější.“

Messenger je zkratkou MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry, and Ranging mission a na své cestě k cíli stráví sedm let. Teprve až březnu 2011 bude naveden na oběžnou dráhu kolem Merkura. Vědci předpokládají, že kosmická sonda za $427 miliónů, která na své palubě nese sedm vědeckých přístrojů, přinese odpověď na velké množství otázek týkajících se Merkurova povrchu, nitra a magnetického pole. Během prvního roku stráveného na oběžné dráze sonda patrně přinese nový pohled na formaci sluneční soustavy.

Tento projekt je také první misí NASA k planetě Merkur od doby Merineru 10, který kolem Merkura mezi roky 1974 a 1975 třikrát prolétl. Mariner 10 dal astronomům první pohled na Merkur, nasnímkoval jen asi polovinu povrchu planety a mnoho otázek např. o hustotě a magnetickém poli zůstalo dosud nezodpovězeno.

„Je tomu 30 let, co jsme naposledy navštívili Merkur,“ řekl na briefingu Orlando Figueroa, ředitel NASA pro výzkum sluneční soustavy. “Naše návštěva má velké zpoždění.”

Životnost Messengeru bude záviset i na jeho odolnosti vůči vysokým teplotám. Sonda byla navržena tak, aby odolala teplotám vyšším než 426o C v prostředí, kde intenzita slunečního záření je 11 krát vyšší než na Zemi. Mise je projektem spolupráce mezi NASA, Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory a Carnegie Institution of Washington.

„Letíme do velmi obtížného prostředí,“ řekl Robert Strom, vědecký člen týmu Messanger z University of Arizona, jež se podílel také na misi Mariner 20. Strom dále prohlásil, že mise k Merkuru byla vždy plánována jako pokračování éry Marineru 10, ale nejvíce je nadšen robustností a odolností Messengeru.

„Ve svých dlouholetých vzpomínkách si nevzpomínám na žádnou kosmickou sondu, která by se podobala této misi k Merkuru,“ dodává Strom.

Inženýři mise Messenger plánují, že po několik následujících dnů po startu bude probíhat kontrola systémů. Je to potřeba k tomu, aby si byli jisti, že je sonda naprosto v pořádku.

„Chceme si být jisti, že všechny systémy jsou zapnuty a jsou funkční,“ řekl James Leary, inženýr pro projektu.

Průlet a gravitační ovlivnění Zemí v srpnu 2005 je prvním z mnoha pomocných manévrů, které pomohou Messengeru dostat se do srdce sluneční soustavy. Po prvním průletu kolem Země budou následovat těsné průlety kolem Venuše (dokonce dvakrát – v říjnu 2006 a červnu 2007. Očekává se, že kosmická sonda poprvé spatří Merkur v lednu 2008 při prvním ze tří těsných průletů kolem vnitřní planety. Poté budou následovat průlety v říjnu a konečně poslední v září 2009. A konečně v roce 2011 bude sonda navedena na oběžnou dráhu kolem Merkura.

(podle informací space.com z 31. 7. a 3. 8. 2004 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 03. 08. 2004, 09:56