Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

23.02.2020, 08:42 CET
Juliánské datum: 2458902.82
Brno - soumrak (9° ↓): 17h 18m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 55m UT
Max.délka pozorování: 11.6 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 06:11) Měsíc (↓ 16:07)

Stáří (dny): 29.4

(↑ 05:51) Slunce (↓ 16:22)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

V SRPNU NASA VYŠLE K PLANETĚ MERKUR KOSMICKOU SONDU MESSENGER

Donald Savage, Headquarters, Washington
Michael Buckley, Johns Hopkins Univ. Applied Physics Laboratory, Laurel, Md.

Snímek Merkura z 29. 3. 1974 několik hodin před nejbližším průletem kolem planety.Foto: Mariner 10,NASA.NASA poprvé dosáhla Merkura před 30 lety. Byl to na dlouho dobu nejdetailnější pohled na planetu, která se nachází nejblíže Slunci. Ale již na srpen je z Cape Canaveral Air Force Station, Fla. plánován start kosmické sondy Messenger.
Messenger bude provádět hloubkovou studii Slunci nejbližší a nejmenší planety zemského typu (do této kategorie náleží také planety Venuše, Země a Mars).

Sondu vynese na oběžnou dráhu raketa Delta II 2. srpna v plánovaném čase 2h16m EDT (je to první den ze 13 denního startovacího okna). Potom budou následovat tři průlety kolem Merkura. První v r. 2008, dále v r. 2009 a konečně v r. 2011 bude sonda navedena na oběžnou dráhu kolem planety, kde stráví jeden rok.

"Naše mise k Marsu a Venuši daly vynikající výsledky, a na základě nových dat vznikají nové teorie o procesech, které formují nitra planet," řekl Orlando Figueroa, ředitel Solar System Exploration Division at NASA Headquarters, Washington. "Merkur zůstává stále jaksi stranou, ale je to planeta o níž koluje mnoho fascinujících příběhů. Messenger tím završí etapu výzkumu vnitřních planet sluneční soustavy (planet, nacházejících se v blízkosti Země). Jeho data nám pomohou pochopit síly, které vytvořily planety podobné naší Zemi," dodává.
Závěrečná kontrola sondy Messenger. Foto: NASA
Messenger (je to zkratka MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry, and Ranging) je pouze druhou kosmickou sondou, která dosáhne Merkura. Před třiceti lety se k této planetě (v letech 1974 a 1975) dostala sonda Mariner 10. Tehdy získala detailní data o méně než polovině povrchu.

Messenger ponese na palubě sedm vědeckých přístrojů. Rám sondy je vyroben z odolných kompozitních materiálů a celkově půjde o kompaktní a pro náročné podmínky konstruovanou sondu. Poprvé v historii nám Messinger přinese celkový snímek planety. Během mise bude také prováděn sběr detailních informací o složení a struktuře Merkurovy krusty, jeho geologické historii, původu jeho atmosféry, aktivitě magnetosféry a složení jeho jádra i polárních oblastí.

Vědecký tým projektu Messenger se zaměří na objasnění několika otázek, včetně: Proč je Merkur nehustší planetou ve sluneční soustavě a proč je složen převážně ze železa? Proč je jedinou vnitřní planetou kromě Země, která má globální magnetické pole? Jak je možné, že v polárních kráterech planety pozorujeme led? Přičemž se jedná o planetu nejbližší Slunci a teplota na jejím povrchu se v denní době pohybuje kolem 450oC.

"Téměř po 30. let tady existují otázky, na které neznáme odpověď. Tu nalezneme jen v případě, že se k této zajímavé planetě vrátíme zpět," řekl Dr. Sean C. Solomon, hlavní výzkumník projektu Messenger z Carnegie Institution of Washington. "Teď jsme připraveni. Odpověď na tyto otázky nám mnohé napoví nejen o Merkuru, ale ozřejmí nám i pochody, které ovlivňují všechny planety pozemského typu," dodává.

To, že Merkur je tak blízko Slunci jej činí fascinujícím a mimořádným objektem výzkumné mise. Slunce je tam 11 krát jasnější než u nás na Zemi, povrchové teploty v rovníkových oblastech se pohybují kolem 450oC. Messenger bude pracovat v bezpečném, teplotně odolném obalu z keramického materiálu, který jej před slunečním zářením spolehlivě ochrání. Sonda o hmotnosti 1.2 t bude kromě systému na ochranu před tepelným zářením dodržovat přesné umístění - nad nejteplejšími oblastmi Merkura se bude zdržovat jen krátce. Tím se omezí na minimum vystavení sondy intenzivnímu žáru, který žhne směrem od rozpáleného povrchu planety zpět do vesmíru.

"Pokusíme se o něco, co jsme dosud ještě nikdy nezkusili," říká Project Manager Messengeru David G. Grant z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory (APL), Laurel, Md. "Po startu a absolvování dlouhé cesty vnitřními částmi sluneční soustavy budeme stále podstupovat riziko a obtížný manévr navedení sondy na oběžnou dráhu kolem planety. Tým si je jistý, že kosmická sonda byla dobře navržena, postavena a testována a je připravena pro tuto cestu a letu k Merkuru," dodává.

Na své 7.9 miliard kilometrů dlouhé cestě, která zahrnuje 15 oběhů kolem Slunce, prolétne sluncem napájený Messenger jednou kolem Země, dvakrát kolem Venuše a třikrát kolem Merkuru. Potom již snadno dosáhne svého cíle - oběžné dráhy kolem Merkura. Průlet kolem Země se uskuteční rok po startu, Venuši navštíví v říjnu 2006 a červnu 2007. Potom s využitím gravitačního praku planety bude nasměrován na Merkurovu dráhu. Kolem plenty Merkur budou následovat průlety v lednu 2008, říjnu 2008 a září 2009. To už bude fáze dolaďování a malých dráhových korekcí Messengeru tak, aby byl schopen z oběžné dráhy získávat unikátní data podle předem stanovaného plánu.

Projekt Messenger je sedmým z NASA Discovery Programu, levných, vědecky zaměřených kosmických misí. Vedoucím mise je Solomon. Řízením mise pro NASA Office of Space Science je pověřena APL, která také sondu navrhla, postavila a bude ji obsluhovat.

Další informace i projektu Messenger naleznete na Internetu na http://messenger.jhuapl.edu.

(podle informací NASA 04-215 z 15. 7. 2004 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 21. 07. 2004, 10:51
Další články v kategorii Kosmonautika :
 •   K MEZINÁRODNÍ KOSMICKÉ STANICI ZAMÍŘÍ PRVNÍ SOUKROMÁ LOĎ
 •   JURIJ GAGARIN NÁS VŠECHNY PŘED PADESÁTI ROKY POZVAL DO VESMÍRU
 •   14. DUBNA 2010 UPLYNE 40 LET OD KATASTROFY NA PALUBĚ KOSMICKÉ LODI APOLLO 13
 •   ATLANTIS SE VYDAL K HUBBLEOVU TELESKOPU
 •   VIDEO: SOJUZ S AMERICKÝM TURISTOU ZPĚT NA ZEMI
 •   KAMERA NA SONDĚ MARS ORBITER ZACHYTILA PHOENIX BĚHEM SESTUPU
 •   KOSMICKÁ SONDA PHOENIX PŘISTÁLA U PÓLU PLANETY MARS
 •   KOSMICKÁ SONDA PHOENIX PŘISTÁVÁ NA MARSU
 •   PŘED ČTYŘICETI ROKY ZAHYNUL PRVNÍ KOSMONAUT SVĚTA JURIJ GAGARIN
 •   UNIKÁTNÍ EVROPSKÁ LOĎ JULES VERNE SE VYDALA DO VESMÍRU
 •   PŘED PĚTI ROKY HAVAROVAL RAKETOPLÁN COLUMBIA

 • Hlavní zprávy:
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa 2I/Borisov. Fotografovano: 1. 10. 2019 2h 54m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS