Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

28.05.2018, 09:37 CEST
Juliánské datum: 2458266.82
Brno - soumrak (9° ↓): 19h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 1h 45m UT
Max.délka pozorování: 5.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 17:27) Měsíc (↓ 02:43)

Stáří (dny): 13.6

(↑ 03:00) Slunce (↓ 18:41)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

V SRPNU NASA VYŠLE K PLANETĚ MERKUR KOSMICKOU SONDU MESSENGER

Donald Savage, Headquarters, Washington
Michael Buckley, Johns Hopkins Univ. Applied Physics Laboratory, Laurel, Md.

Snímek Merkura z 29. 3. 1974 několik hodin před nejbližším průletem kolem planety.Foto: Mariner 10,NASA.NASA poprvé dosáhla Merkura před 30 lety. Byl to na dlouho dobu nejdetailnější pohled na planetu, která se nachází nejblíže Slunci. Ale již na srpen je z Cape Canaveral Air Force Station, Fla. plánován start kosmické sondy Messenger.
Messenger bude provádět hloubkovou studii Slunci nejbližší a nejmenší planety zemského typu (do této kategorie náleží také planety Venuše, Země a Mars).

Sondu vynese na oběžnou dráhu raketa Delta II 2. srpna v plánovaném čase 2h16m EDT (je to první den ze 13 denního startovacího okna). Potom budou následovat tři průlety kolem Merkura. První v r. 2008, dále v r. 2009 a konečně v r. 2011 bude sonda navedena na oběžnou dráhu kolem planety, kde stráví jeden rok.

"Naše mise k Marsu a Venuši daly vynikající výsledky, a na základě nových dat vznikají nové teorie o procesech, které formují nitra planet," řekl Orlando Figueroa, ředitel Solar System Exploration Division at NASA Headquarters, Washington. "Merkur zůstává stále jaksi stranou, ale je to planeta o níž koluje mnoho fascinujících příběhů. Messenger tím završí etapu výzkumu vnitřních planet sluneční soustavy (planet, nacházejících se v blízkosti Země). Jeho data nám pomohou pochopit síly, které vytvořily planety podobné naší Zemi," dodává.
Závěrečná kontrola sondy Messenger. Foto: NASA
Messenger (je to zkratka MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry, and Ranging) je pouze druhou kosmickou sondou, která dosáhne Merkura. Před třiceti lety se k této planetě (v letech 1974 a 1975) dostala sonda Mariner 10. Tehdy získala detailní data o méně než polovině povrchu.

Messenger ponese na palubě sedm vědeckých přístrojů. Rám sondy je vyroben z odolných kompozitních materiálů a celkově půjde o kompaktní a pro náročné podmínky konstruovanou sondu. Poprvé v historii nám Messinger přinese celkový snímek planety. Během mise bude také prováděn sběr detailních informací o složení a struktuře Merkurovy krusty, jeho geologické historii, původu jeho atmosféry, aktivitě magnetosféry a složení jeho jádra i polárních oblastí.

Vědecký tým projektu Messenger se zaměří na objasnění několika otázek, včetně: Proč je Merkur nehustší planetou ve sluneční soustavě a proč je složen převážně ze železa? Proč je jedinou vnitřní planetou kromě Země, která má globální magnetické pole? Jak je možné, že v polárních kráterech planety pozorujeme led? Přičemž se jedná o planetu nejbližší Slunci a teplota na jejím povrchu se v denní době pohybuje kolem 450oC.

"Téměř po 30. let tady existují otázky, na které neznáme odpověď. Tu nalezneme jen v případě, že se k této zajímavé planetě vrátíme zpět," řekl Dr. Sean C. Solomon, hlavní výzkumník projektu Messenger z Carnegie Institution of Washington. "Teď jsme připraveni. Odpověď na tyto otázky nám mnohé napoví nejen o Merkuru, ale ozřejmí nám i pochody, které ovlivňují všechny planety pozemského typu," dodává.

To, že Merkur je tak blízko Slunci jej činí fascinujícím a mimořádným objektem výzkumné mise. Slunce je tam 11 krát jasnější než u nás na Zemi, povrchové teploty v rovníkových oblastech se pohybují kolem 450oC. Messenger bude pracovat v bezpečném, teplotně odolném obalu z keramického materiálu, který jej před slunečním zářením spolehlivě ochrání. Sonda o hmotnosti 1.2 t bude kromě systému na ochranu před tepelným zářením dodržovat přesné umístění - nad nejteplejšími oblastmi Merkura se bude zdržovat jen krátce. Tím se omezí na minimum vystavení sondy intenzivnímu žáru, který žhne směrem od rozpáleného povrchu planety zpět do vesmíru.

"Pokusíme se o něco, co jsme dosud ještě nikdy nezkusili," říká Project Manager Messengeru David G. Grant z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory (APL), Laurel, Md. "Po startu a absolvování dlouhé cesty vnitřními částmi sluneční soustavy budeme stále podstupovat riziko a obtížný manévr navedení sondy na oběžnou dráhu kolem planety. Tým si je jistý, že kosmická sonda byla dobře navržena, postavena a testována a je připravena pro tuto cestu a letu k Merkuru," dodává.

Na své 7.9 miliard kilometrů dlouhé cestě, která zahrnuje 15 oběhů kolem Slunce, prolétne sluncem napájený Messenger jednou kolem Země, dvakrát kolem Venuše a třikrát kolem Merkuru. Potom již snadno dosáhne svého cíle - oběžné dráhy kolem Merkura. Průlet kolem Země se uskuteční rok po startu, Venuši navštíví v říjnu 2006 a červnu 2007. Potom s využitím gravitačního praku planety bude nasměrován na Merkurovu dráhu. Kolem plenty Merkur budou následovat průlety v lednu 2008, říjnu 2008 a září 2009. To už bude fáze dolaďování a malých dráhových korekcí Messengeru tak, aby byl schopen z oběžné dráhy získávat unikátní data podle předem stanovaného plánu.

Projekt Messenger je sedmým z NASA Discovery Programu, levných, vědecky zaměřených kosmických misí. Vedoucím mise je Solomon. Řízením mise pro NASA Office of Space Science je pověřena APL, která také sondu navrhla, postavila a bude ji obsluhovat.

Další informace i projektu Messenger naleznete na Internetu na http://messenger.jhuapl.edu.

(podle informací NASA 04-215 z 15. 7. 2004 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 21. 07. 2004, 10:51
Další články v kategorii Kosmonautika :
 •   K MEZINÁRODNÍ KOSMICKÉ STANICI ZAMÍŘÍ PRVNÍ SOUKROMÁ LOĎ
 •   JURIJ GAGARIN NÁS VŠECHNY PŘED PADESÁTI ROKY POZVAL DO VESMÍRU
 •   14. DUBNA 2010 UPLYNE 40 LET OD KATASTROFY NA PALUBĚ KOSMICKÉ LODI APOLLO 13
 •   ATLANTIS SE VYDAL K HUBBLEOVU TELESKOPU
 •   VIDEO: SOJUZ S AMERICKÝM TURISTOU ZPĚT NA ZEMI
 •   KAMERA NA SONDĚ MARS ORBITER ZACHYTILA PHOENIX BĚHEM SESTUPU
 •   KOSMICKÁ SONDA PHOENIX PŘISTÁLA U PÓLU PLANETY MARS
 •   KOSMICKÁ SONDA PHOENIX PŘISTÁVÁ NA MARSU
 •   PŘED ČTYŘICETI ROKY ZAHYNUL PRVNÍ KOSMONAUT SVĚTA JURIJ GAGARIN
 •   UNIKÁTNÍ EVROPSKÁ LOĎ JULES VERNE SE VYDALA DO VESMÍRU
 •   PŘED PĚTI ROKY HAVAROVAL RAKETOPLÁN COLUMBIA

 • Hlavní zprávy:
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • SUPERÚPLNĚK 14. LISTOPADU 2016

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Centrum mlhoviny Rozeta. Fotografovano: 21. 3. 2018 18h 26m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od roku 2018 je obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován. Zahazuje se každý e-mail, který obsahuje některý ze zatím více než 100 názvů režimu nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizí beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod.

  ISSN 1214-7095, RSS