27.03.2017, 16:31 CEST

Ondřejov ** Hradec Králové

ODBORNÍCI SIMULOVALI ZÁHADU ČERNÉ DÍRY

Snímek oblasti černé díry MGG11. Foto: Chandra, NASA.Nový výzkum, jehož základem je Royal Netherlands Academy of Science, Institute of Advanced Physical and Chemical Reseaech, NASA and the University of Tokyo, rozřešil záhadu, jak černá díra s hmotností několik stovek hmotnosti Slunce by mohla vytvořit výbuch v sousední galaxii M 82.

Pozorování získaná z Chandra rtg observatoře (Matsumoto et al., 2001 ApJ 547, L25) indikují přítomnost neobvykle jasného zdroje v hvězdokupě MGG11 ve vybuchující galaxii M 82. Získaná data z rtg zdroje se dají interpretovat černou dírou s hmotností okolo tisíc hmot slunečních, která se nachází někde mezi relativně malými hmotnostmi (hvězdné hmotnosti) černých děr v Mléčné dráze a superhmotnými černými děrami nalezenými v jádrech galaxií. Pro srovnání jsou hvězdné hmoty černých děr pouze několikrát hmotnější než naše Slunce, kdežto černá díra v centru naší Mléčné dráhy je mnohem hmotnější, zhruba má asi několik milión hmot slunečních.

Mezinárodní tým vědců použil světově nejrychlejší počítač GRAPE - 6 v Japonsku který řešil úlohu série simulací hvězdných kup, podobajících se MGG11. Počítač GRAPE - 6 provedl simulaci za pomocí dvou nezávislých programů (Starlab a NBODY4, které byly vyvinuty v Cambridge), které dospěly do zhruba stejných výsledků. K simulaci byla použita pozorování MGG11 s vysokým rozlišením, které provedl McCrady a kolektiv (2003 ApJ 596,240) za použití HST a Keckova teleskopu, dalším zdrojem byla pozorování Harashima a kol. (2001) za použití gigantického Subaru teleskopu.

Počítač detailně simuloval hvězdu po hvězdě a vytvářel model celé hvězdokupy. Poprvé byl použit počítač GRAPE odborníky k napodobení vývoje mladé a husté hvězdokupy s 600000 hvězdami; program počítá orbitální dráhu a vývoj každé hvězdy jednotlivě. Za použití tohoto jedinečného pracovního nástroje, tým odborníků mohl reprodukovat pozorovatelské charakteristiky hvězdokupy MGG11.

Jako prémie, k překvapení odborníků, byla programem nasimulována černá díra, která je produktem hvězdokupy s hmotností mezi 800 až 3000 hmotami Slunce.
Hvězdná díra byla vytvořena před 4 milióny léty v rané fázi evoluce hvězdokupy. Během této fáze hvězdná hustota v centru je tak vysoká že fyzikální srážky mezi hvězdami jsou stále častější. Jestliže hvězdné hustoty převyšují miliónkrát hustotu sousedícího Slunce srážky začínají ovládat další vývoj hvězdokupy.

V tomto hustém středu hvězdokupy se častěji opakují vzájemné hvězdné srážky, jednotlivé hvězdy nabírají na hmotnosti. Ve středu hvězdokupy dochází k vyčerpání paliva a celý tento střed se hroutí do černé díry o hmotnosti asi tisíc hmot slunečních.

Nové výsledky počítačové simulace byly publikovány v časopisu Nature, kde je ilustrováno, že na základě rtg pozorování je ve hvězdokupě zdroj odpovídající černé díře o hmotnosti asi 800 až 3000 hmot slunečních, která se vytvořila v relativně krátkém čase. Počítačová simulace je důkazem možného vytvoření černé díry.

GRAPE skupina své výsledky simulace publikovala 15. dubna 2004 ve vydání časopisu Nature. Další informace můžete získat na adrese: http:// carol.wins.uva.nl/~spz/act/press/Nature2004/index.html http:// www.astrogrape.org http:// www.manybody.org http:// www.manybody.org/manybody/starlab.html.

(podle informace z Chandra 10.4.2004 připravil PH)

Dalibor Hanžl, 27. 04. 2004, 06:42