Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

19.11.2018, 11:07 CET
Juliánské datum: 2458441.92
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 4m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 13m UT
Max.délka pozorování: 13.2 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 13:49) Měsíc (↓ 01:15)

Stáří (dny): 11.5

(↑ 06:14) Slunce (↓ 15:03)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÁ LUPA ODHALILA PLANETU U VZDÁLENÉ HVĚZDY


Zjasňující se hvězda v souhvězdí Střelce - pomocí gravitační mikročočky byla objevena první extrasolární planeta.Podobně jako Sherlock Holmes používal lupu k hledání neviditelných stop, použili i moderní astronomové efekt kosmického zvětšovacího skla k objevu planety, obíhajících kolem vzdálené hvězdy.

Toto je první objev planety obíhající kolem vzdálené hvězdy, nacházející se mimo sluneční soustavu, s použitím metody gravitační mikročočky. Hvězda nebo planeta může sloužit jako kosmická lupa, která zvětšuje a zjasňuje vzdálenější hvězdu, která leží přesně v přímce za ní. Gravitační pole hvězdy v popředí ohýbá a fokusuje světlo, podobně jako funguje skleněná čočka v astronomickém dalekohledu. Tento efekt předpověděl Albert Einstein ve své teorii obecné relativity a objev byl potvrzen s pomocí našeho Slunce.

"Skutečná síla mikročoček je schopnost, touto metodou detekovat nízko hmotné planety," říká Dr. Ian Bond z Institute for Astronomy z Edinburgh, Skotsko, vedoucí autor článku, který vyjde 10. května v Astrophysical Journal Letters. Tento objev byl možný jen díky spolupráci mezinárodních týmů: Microlensing Observations in Astrophysics (Moa) a Optical Gravitational Lensing Experiment (Ogle).

Tuto metodu objevování může využít také dobře vybavený astronom amatér, učinit také svůj objev a nebo pomoci potvrdit existenci planet kolem jiných hvězd. Nově objevený planetární systém je od nás vzdálen 17000 světelných let a leží v souhvězdí Střelce. Planeta obíhající kolem mateřské hvězdy, červeného trpaslíka, je přibližně jedno a půlkrát větší než Jupiter.

Planeta a hvězda jsou od sebe třikrát dále než je vzdálenost Země - Slunce. Společně vytvořili gravitační čočku pro další hvězdu, která se nacházela v pozadí, někde ve vzdálenosti 24000 světelných let v blízkosti centra Mléčné dráhy.

Ve většině pozorování jevů mikročoček vědci spatřili typický charakter světelné křivky, který naznačoval deformaci světla vzdáleného objektu gravitačním protažením. Nedávná pozorování ukázala mimořádně ostrou špičku jasnosti, což naznačovalo na existenci dvou hmotných objektů. Analýzou přesného tvaru světelné křivky Bond spolu se svým týmem určili, že menší objekt je pouze 0.4 procentem hmoty primární složky.

Z toho vyplývá, že menší objekt musí být planeta obíhající kolem mateřské hvězdy. Dr. Bohdan Paczynski z Princeton University, Princeton, N.J., člen týmu OGLE metodu gravitačních mikročoček v roce 1986 poprvé navrhnul k detekci skryté hmoty. V roce 1991 Paczynski a jeho student, Shude Mao, navrhli použití gravitačních mikročoček k hledání extrasolárních planet. O dva roky později oznámili tři skupiny první detekci gravitačních mikročoček hvězdami. Hledači planet metodou gravitačních mikročoček nebyli v minulosti příliš úspěšní. Bylo tomu tak proto, protože bylo k dispozici velmi málo pozorování světelných změn způsobených přítomností planety.

"Když jsem uviděl první jistou detekci planety metodou gravitační čočky, byl jsem velmi š?astný," řekl Paszynski. Spolu se svými kolegy se domnívá, že v několika dalších letech může dojít k objevu planet u vzdálených hvězd, jejichž velikost bude srovnatelná s Neptunem nebo Zemí.

Efekt mikročočky může snadno detekovat extrasolární planety, protože planeta velmi významně ovlivňuje jasnost hvězdy v pozadí. Protože tento efekt se uplatní pouze ve zřídkavých případech, kdy jsou obě hvězdy v naprosto perfektním zákrytu, musí být sledovány miliony hvězd. Nedávné zdokonalení kamer a metody zpracování snímků splnění tohoto úkolu velmi usnadnilo. Nové metody zahrnují přístroj s velmi velkým zorným polem Ogle-III, byl postaven Moa-II 1.8-m teleskop a existuje spolupráce mezi týmy zabývajícími se mikročičkami.

"Kritický okamžik je zachytit hvězdu právě v době, kdy je v přesném zákrytu. Naše data musíme tudíž sdílet tak nejrychleji, jen jak je to možné," říká vedoucí týmu Ogle Dr. Andrzej Udalski z Polské Warsaw University Observatory. Udalski v Polsku a Paczynski v U.S.A jsou vedoucími představiteli Polsko-Amerického projektu. Projekt pracuje na stanici Las Campanas Observatory v Chile, spolupracuje s Carnegie Institution of Washington a používá největší přístroj na světě určený ke studiu mikročoček, 1.3-m Warsaw Telescope.
NASA a National Science Foundation v U.S.A. založili Optical Gravitational Lensing Experiment. V Polsku byl založen Polish State Committee for Scientific Research a Foundation for Polish Science.

Mezi světové vedoucí skupiny v oblasti gravitačních mikročoček patří skupina New Zealand/Japonsko, ve které jsou i spolupracovníci z Anglie a U.S. New Zealand's Marsden Fund, NASA a National Science Foundation, Japanského Ministry of Education, Culture, Sports, Science a Technology, a Japan Society for the Promotion of Science.

Snímky a informace o posledních výzkumech v této oblasti jsou dostupné na Internetu na adrese: http://www.jpl.nasa.gov/releases/2004/103a.cfm.
Více informací o hledání planet v rámci NASA naleznete na:
http://planetquest.jpl.nasa.gov.

(podle informací JPL z 15. 4. 2004 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 24. 04. 2004, 08:26
Další články v kategorii Stelarni :
 •   OSUDNÉ SETKÁNÍ KOMETY ISON SE SLUNCEM
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST NABÍDL OSLNIVÝ POHLED NA MLHOVINU "NÁHRDELNÍK"
 •   SUPERNOVA 2011dh V GALAXII M51 CVn
 •   POZOROVÁNÍ ZÁKRYTU EPSILON AURIGAE 2009-2011
 •   POHLED NA PROBOUZEJÍCÍ SE SLUNCE NABÍZÍ VELKÉ SKVRNY
 •   HORKÉ SKVRNY NA POVRCHU SLUNCE MOHOU POMOCI ODHALIT TAJEMSTVÍ TEPLOTY KORÓNY
 •   11. 8. 1999: VÝROČÍ “NAŠEHO” ZATMĚNÍ SLUNCE ANEB POČASÍ BYLO STEJNĚ NEJISTÉ I PO DESETI LETECH
 •   EPSILON AURIGAE : ZAČAL ZÁKRYT DESETILETÍ
 •   22. ČERVENCE 2009 NASTANE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ SLUNCE V TOMTO STOLETÍ
 •   SLEDUJTE PRSTENCOVÉ ZATMĚNÍ SLUNCE PO INTERNETU
 •   V ZÁŘÍ MŮŽEME SPATŘIT DVA TRANZITY EXOPLANETY S NEJDELŠÍ ZNÁMOU PERIODOU

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaktická kupa kolem NGC 507. Fotografovano: 11. 10. 2018 0h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS