13.12.2017, 08:34 CET

KOSMICKÁ LUPA ODHALILA PLANETU U VZDÁLENÉ HVĚZDY

Zjasňující se hvězda v souhvězdí Střelce - pomocí gravitační mikročočky byla objevena první extrasolární planeta.Podobně jako Sherlock Holmes používal lupu k hledání neviditelných stop, použili i moderní astronomové efekt kosmického zvětšovacího skla k objevu planety, obíhajících kolem vzdálené hvězdy.

Toto je první objev planety obíhající kolem vzdálené hvězdy, nacházející se mimo sluneční soustavu, s použitím metody gravitační mikročočky. Hvězda nebo planeta může sloužit jako kosmická lupa, která zvětšuje a zjasňuje vzdálenější hvězdu, která leží přesně v přímce za ní. Gravitační pole hvězdy v popředí ohýbá a fokusuje světlo, podobně jako funguje skleněná čočka v astronomickém dalekohledu. Tento efekt předpověděl Albert Einstein ve své teorii obecné relativity a objev byl potvrzen s pomocí našeho Slunce.

"Skutečná síla mikročoček je schopnost, touto metodou detekovat nízko hmotné planety," říká Dr. Ian Bond z Institute for Astronomy z Edinburgh, Skotsko, vedoucí autor článku, který vyjde 10. května v Astrophysical Journal Letters. Tento objev byl možný jen díky spolupráci mezinárodních týmů: Microlensing Observations in Astrophysics (Moa) a Optical Gravitational Lensing Experiment (Ogle).

Tuto metodu objevování může využít také dobře vybavený astronom amatér, učinit také svůj objev a nebo pomoci potvrdit existenci planet kolem jiných hvězd. Nově objevený planetární systém je od nás vzdálen 17000 světelných let a leží v souhvězdí Střelce. Planeta obíhající kolem mateřské hvězdy, červeného trpaslíka, je přibližně jedno a půlkrát větší než Jupiter.

Planeta a hvězda jsou od sebe třikrát dále než je vzdálenost Země - Slunce. Společně vytvořili gravitační čočku pro další hvězdu, která se nacházela v pozadí, někde ve vzdálenosti 24000 světelných let v blízkosti centra Mléčné dráhy.

Ve většině pozorování jevů mikročoček vědci spatřili typický charakter světelné křivky, který naznačoval deformaci světla vzdáleného objektu gravitačním protažením. Nedávná pozorování ukázala mimořádně ostrou špičku jasnosti, což naznačovalo na existenci dvou hmotných objektů. Analýzou přesného tvaru světelné křivky Bond spolu se svým týmem určili, že menší objekt je pouze 0.4 procentem hmoty primární složky.

Z toho vyplývá, že menší objekt musí být planeta obíhající kolem mateřské hvězdy. Dr. Bohdan Paczynski z Princeton University, Princeton, N.J., člen týmu OGLE metodu gravitačních mikročoček v roce 1986 poprvé navrhnul k detekci skryté hmoty. V roce 1991 Paczynski a jeho student, Shude Mao, navrhli použití gravitačních mikročoček k hledání extrasolárních planet. O dva roky později oznámili tři skupiny první detekci gravitačních mikročoček hvězdami. Hledači planet metodou gravitačních mikročoček nebyli v minulosti příliš úspěšní. Bylo tomu tak proto, protože bylo k dispozici velmi málo pozorování světelných změn způsobených přítomností planety.

"Když jsem uviděl první jistou detekci planety metodou gravitační čočky, byl jsem velmi š?astný," řekl Paszynski. Spolu se svými kolegy se domnívá, že v několika dalších letech může dojít k objevu planet u vzdálených hvězd, jejichž velikost bude srovnatelná s Neptunem nebo Zemí.

Efekt mikročočky může snadno detekovat extrasolární planety, protože planeta velmi významně ovlivňuje jasnost hvězdy v pozadí. Protože tento efekt se uplatní pouze ve zřídkavých případech, kdy jsou obě hvězdy v naprosto perfektním zákrytu, musí být sledovány miliony hvězd. Nedávné zdokonalení kamer a metody zpracování snímků splnění tohoto úkolu velmi usnadnilo. Nové metody zahrnují přístroj s velmi velkým zorným polem Ogle-III, byl postaven Moa-II 1.8-m teleskop a existuje spolupráce mezi týmy zabývajícími se mikročičkami.

"Kritický okamžik je zachytit hvězdu právě v době, kdy je v přesném zákrytu. Naše data musíme tudíž sdílet tak nejrychleji, jen jak je to možné," říká vedoucí týmu Ogle Dr. Andrzej Udalski z Polské Warsaw University Observatory. Udalski v Polsku a Paczynski v U.S.A jsou vedoucími představiteli Polsko-Amerického projektu. Projekt pracuje na stanici Las Campanas Observatory v Chile, spolupracuje s Carnegie Institution of Washington a používá největší přístroj na světě určený ke studiu mikročoček, 1.3-m Warsaw Telescope.
NASA a National Science Foundation v U.S.A. založili Optical Gravitational Lensing Experiment. V Polsku byl založen Polish State Committee for Scientific Research a Foundation for Polish Science.

Mezi světové vedoucí skupiny v oblasti gravitačních mikročoček patří skupina New Zealand/Japonsko, ve které jsou i spolupracovníci z Anglie a U.S. New Zealand's Marsden Fund, NASA a National Science Foundation, Japanského Ministry of Education, Culture, Sports, Science a Technology, a Japan Society for the Promotion of Science.

Snímky a informace o posledních výzkumech v této oblasti jsou dostupné na Internetu na adrese: http://www.jpl.nasa.gov/releases/2004/103a.cfm.
Více informací o hledání planet v rámci NASA naleznete na:

(podle informací JPL z 15. 4. 2004 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 24. 04. 2004, 08:26