11.12.2017, 18:13 CET

NASA A FRANCIE PŘIPRAVUJÍ PROJEKT CALIPSO

Elvia H. Thompson, Headquarters, Washington
Chris Rink, Langley Research Center, Hampton

Satelit Aura se připravuje ke startu. Foto: NASA.NASA satelitní zařízení, které zlepší celosvětovou podnební předpověď, přispěje k lepšímu pochopení jak částice vznikající leteckým provozem a mraky působí na naši atmosféru bude nasměrováno na svoji oběžnou dráhu.

The Cloud - Aerosol Lidar and Infrared Pathfinder Satellite Observations (CALIPSO) zařízení jsou úspěšně dokončena a prošla řadou úspěšných testů v Ball Aerospace & Technologies Corp., Boulder, Colo.CALIPSO přístroje byly dopraveny lodí na Alcatel Space facility in Cannes, France, kde U.S. a francouzské užitečné zatížení bude integrováno do Proteus kosmické mise.

CALIPSO mezinárodní vědou očekávaný projekt, který umožní lépe pochopit vztlak mraků a atmosférických aerosolů na zemské klima. Data z CALIPSO budou napomáhat tvorbě podnebních předpovědí pro národní a mezinárodní potřeby, které nám pomohou dokladovat globální změny klimatu.

"Jeden z hlavních cílů NASA je pochopit systém zemského klimatu a očekávané změny do budoucna," řekl David Winker, hlavní odborník projektu CALIPSO.
"Zatím nejsou jasné souvislosti s ohledem na úlohu mraků a aerosolu v podnebném systému, nebo? je velmi obtížné provádět potřebná měření v prostoru. Projekt CALIPSO nabízí novou cestu ve zkoumání atmosféry, která překoná hranice měření pasivními zařízeními. Je to jako rozdíl mezi rtg fotografií a CAT skenováním," dodal Winker.

Základním přístrojem projektu CALIPSO je tříkanálový polarizační lidar (zařízení detekující a roztřiďující světelné záření), který bude získávat unikátní informace o mracích a aerosolu. Satelitní zařízení jsou pasivní. Sledují rozptýlené sluneční světlo nebo emitované záření související s nadmořskou výškou množstvím aerosolů a mraků.

CALIPCO bude používat laseru pro aktivní citlivé lokalizování částeček podobně jako když pracuje radar. CALIPSO aktivně testoval laser na začátku prosince 2003 v Ball Aerospace's facilities. "Atmosférický test byl neobyčejně úspěšný," řekl Jim Wells, ředitel atmosférických testů. "Díky těmto testům NASA získala důvěru vědeckých schopností projektu CALIPSO."

Podobně jako NASA Earth System Science Pathfinder program, je CALIPSO program spolupracující s French space agency Centre National d'Etudes Spatiales (CNES), Ball Aerospace, Hampton University and France Institut Pierre Simon Laplace.
Ball Aerospace je organizace odpovědná za CALIPSO vědecká zařízení a komunikační soubor včetně lidaru a širokoúhlé kamery. CNES obstarává tříkanálový obrazový infračervený radiometr, který bude monitorovat a řídit CALIPSO na 36 měsíční misi.

Výsledné testování před letem bude v Vandenberg Air Force Base, Calf. Satelit CALIPSO bude vypuštěn raketou Delta II v duální konfiguraci s NASA CloudSatem, který bude milimetrovým radarem měřit rozložení mraků v prostoru. Vypuštění se plánuje na začátek roku 2005. CALIPSO a CloudSat vletí do orbitální formace jako část sítě pozorující Zemi včetně satelitů Aquq, PARASOL a Aura, která se kolektivně nazývá "A - train."

(podle relace 04-104 z 29.3.2004 připravil PH)

Dalibor Hanžl, 22. 04. 2004, 17:30