18.11.2018, 09:22 CET

SLOŽENÝ A STEREO SNÍMEK KOMETY WILD 2

Kompozitní snímek povrchu a jetů z jádra u kometa Wild 2. Foto: Stardust, NASA.Druhého ledna 2004 úspěšně prolétla kosmická sonda NASA Stardust kómou (oblakem prachu a plynu) komety 81P/Wild 2. Během tohoto průletu sonda získala tisíce čerstvých kometárních částic, které se před několika hodinami uvolnily z kometárního povrchu. Nyní Stardust směřuje zpět k Zemi a její návrat bude očekáván v lednu 2006.

Vědci hodlají provádět hloubkovou analýzu vzorků, které mohou odhalit mnoho nových poznatků o kometách a nejrannější historii naší sluneční soustavy. Chemické a fyzikální informace uložené v částicích mohou nést informace o planetách a materiálů ze kterého byly stvořeny.

Během letu byly pořízeny snímky komety s nejvyšším rozlišením, jaké kdy lidstvo získalo. Po průletu byly záběry podrobeny detailnímu studiu.

Snímek s krátkou expozicí ukazuje nesmírně detailní pohled na povrch komety. Tento snímek byl vložen do záběru s delší expozicí, jež sonda pořídila o pouhých 10 sekund později (titulní snímek). "Tento unikátní složený snímek ukazuje povrchové útvary, které jsme ještě nespatřili na žádném jiném planetárním povrchu v naší sluneční soustavě", řekl Prof Donald Brownlee, Stardust Principal Investigator z University of Washington. "Mimo naše Slunce, je toto v současnosti snímek nejaktivnějšího povrchu ve sluneční soustavě. Do vesmíru tryskají jety prachu a plynu a zanechávají po sobě stopy o délkách miliónů kilometrů."
Stereoskopický pár a snímek s barevným reliéfem komety Wild 2. Foto: Stardust, NASA.
Další dva snímky ukazují stereoskopický pár a také červeno/zelený stereo reliéf. "Svým celkovým tvarem jádro připomíná tlustý pečený hamburger po několika kousnutích", přirovnává jádro Thomas Duxbury, Stardust Project Manager z JPL. "Po celém povrchu je vidět charakteristický reliéf, který odráží miliardy let přetváření povrchu impaktními krátery a výtrysky plynu".

Předběžné vědecké výsledky, které sonda během těsného průletu kolem komety Wild 2 získala, vědecký tým Stardustu prezentoval na konferenci Lunar and planetary Science Conference v Houston, Texas.

Stardust je součást NASA Discovery Program, stavby levných, velmi specializovaných vědeckých misí. Sonda postavila společnost Lockheed Martin Space Systems, Denver a je řízena JPL pro NASA Office of Space Science, Washington. JPL je součást California Institute of Technology in Pasadena, Calif. Hlavním vědeckým představitelem projektu je profesor Donald E. Brownlee z University of Washington v Seattle.

(podle informací JPL z 17. 3. 2004)

Dalibor Hanžl, 19. 03. 2004, 15:45