27.05.2018, 03:18 CEST

VĚDCI OBJEVELI NEJVZDÁLENĚJŠÍ OBJEKT VE SLUNEČNÍ SOUSTAVĚ

Porovnání velikosti nově objeveného tělesa. Kredit: NASA.Vědci pravděpodobně objevili nejvzdálenější objekt ve sluneční soustavě. Od Slunce je ve více než třikrát větší vzdálenosti než Pluto.

Nový objekt se nachází ve vzdálenosti 12.8 miliard kilometrů od Země a dostal již předběžné jméno Sedna po eskymácké bohyni oceánu, která stvořila postavy Arctic a vládne moři a všem jeho tvorům. Žije, mezi velrybami a mořskou faunou na dně oceánu a Inuité v Grónsku se jí bojí.

"Slunce je z této vzdálenosti již tak malé, že bychom jej úplně celé zastínili špendlíkovou hlavičkou," říká Dr. Mike Brown z California Institute of Technology, který se podílel na objevu.

Michael Brown z California Institute of Technology spolu se svým týmem k objevu Sedny využili školní Palomarský teleskop. K vlastnímu objevu došlo v listopadu v rámci tříletého projektu výzkumu vnějších oblastí sluneční soustavy. Následující den se na tento objekt zaměřil velmi výkonný Spitzer Space Telescope.

Sedna je pravděpodobně největší objekt, který byl objeven ve sluneční soustavě od doby objevu Pluta v r. 1930. Objev vyvolal debatu o původu této planety.

Předběžné údaje naznačují, že Sedna je složena z ledu a skal a je menší než Pluto. Její průměr astronomové odhadují na 1700 km a teploty na jejím povrchu se pohybují kolem -240o C.
Objevový snímek tělesa Sedna. Foto: NASA.
Mnoho astronomů říká, že Pluto se svým průměrem pouze 2300 km je příliš malé těleso na to, abychom jej mohli řadit mezi planety. Svými rozměry se podobá spíše mnoha planetkám, které se nachází ve vnějších částech sluneční soustavy.

Nicméně, zastánci Pluta budou patrně vyvíjet tlak na to, aby i Sedna byla považována za desátou planetu sluneční soustavy.

(podle informací CNN z 16. 3. 2004 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 16. 03. 2004, 06:34