18.12.2018, 13:56 CET

ŘÍDÍCÍ STŘEDISKO JIŽ KOMUNIKUJE SE SONDOU SPIRIT

Komplex antén DSN Canberra v Austrálii. Foto: NASA.Kosmické vozítko Spirit dnes nešlo spát. Řídící středisko poslalo ze Země dvakrát příkazy, kterými jeho režim "spánku" zakázalo.

Krátce před půlnocí, byli pracovníci řídícího střediska překvapeni, protože obdrželi sérii dat od Spiritu, kterou přeposlala kosmická sonda Mars Odyssey.
Spirit poslal 73 megabitů dat, rychlostí 128 kilobitů za sekundu. Jednalo se o inženýrská data ohledně systému napájení a několik rámců "vycpávky". Spirit neposlal žádná vědecká data. Datovou "vycpávkou" se rozumí série úmyslně generovaných náhodných čísel, které nenesou žádnou informaci.

Od středečních problémů rover Spirit ještě úspěšně přes sondu Odyssey nekomunikoval.

Jeho dvojče, kosmická sonda Opportunity přiletí k Marsu 25. ledna ve 5h 5m UT a přistane na přibližně protilehlé polokouli Marsu od místa, kde se nyní nachází Spirit.

Řízení misí Mars Exploration Rover provádí JPL, oddělení California Institute of Technology, Pasadena, pro NASA Office of Space Science, Washington, D.C. Originální snímky a další informace o projektu jsou dostupné na www JPL http://marsrovers.jpl.nasa.gov a z Cornell University, Ithaca, N.Y. na http://athena.cornell.edu.

(podle informací JPL z 23. 1. 2004 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 24. 01. 2004, 16:14