KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) MŮŽE BÝT KONCEM KVĚTNA VIDITELNÁ POUHÝM OKEM
Překvapením letošního jara se může stát kometa C/2019 Y4 (ATLAS). Kometa byla objevena 28. prosince 2019 automatizovaným systémem Asteroid Terrestrial-impact Last Alert Systém operujícím na Hawaii. Jedná se o systém včasného varování, zaměřující se na detekci potenciálně nebezpečných blízkozemních objektů.
Jakmile byla pro kometu pořízena první pozorovací data a byly spočítány dráhové elementy, ukázalo se, že se jedná o kometu s téměř parabolickou dráhou, která je podobná dráze Velké komety z r. 1844. Od té doby se vedou spekulace, že toto těleso může být úlomkem od mateřského tělesa komety 1844.
Kometa C/2019 Y4 (ATLAS) by se tak koncem května 2020 mohla svou jasností zařadit mezi jasné komety posledních let, jako byly např. komety PanSTARRS z r. 2013 a nebo Hale-Bopp z roku 1997.
V době psaní tohoto článku (22.3.2020) se kometa nachází po celou noc vysoko nad severním obzorem. Její jasnost se nyní pohybuje kolem 8. mag a je tak pozorovatelná i v běžných dalekohledech amatérských astronomů. Během dubna by již měla být pozorovatelná i v binokulárech.
Od prosince 2019, kdy se jednalo o drobnou kometu 20mag, dochází neustále k velmi slibnému a dá se říci i prudkému zjasňování komety. Potvrzují to odhady jasnosti, které každou jasnou noc určují desítky pozorovatelů na celém světě. Zjasňování komet během přibližování se Slunci není nic neobvyklého. Ale podle původních propočtů kometa C/2019 Y4 (ATLAS) měla v maximu dosáhnout pouze 9 mag. Podle dosavadních pozorovacích dat už nyní je kometa asi 600 krát jasnější než by měla být podle výpočtu.
Dalším mimořádným faktorem je průměr její komy na obloze v současné době, který činí 20’ (přičemž průměr Měsíce na obloze je asi 30’). To znamená, že už nyní má kometa velmi rozsáhlou komu.
Kometa z roku 1844 má oběžnou dobu více než 5000 let, takže pokud se skutečně jedná o její úlomek, bude to těleso složené hlavně z čerstvého a nevyčerpaného materiálu, který během přibližování se ke Slunci bude mimořádně aktivní.
Kometa C/2019 Y4 (ATLAS) prolétne periheliem (nejtěsnějším bodem kolem Slunce) 31. 5. 2020 ve vzdálenosti pouhých 0.25 AU. To znamená, že kometa prolétne pouhých 38 milionů kilometrů od Slunce, a to je na astronomické vzdálenosti mimořádně blízko. Kolem Země prolétne nejblíže 23. 5. 2020 a to ve vzdálenosti 115 milionů kilometrů.
Vědci očekávají, že se jasnost komety v době kolem perihelu může pohybovat kolem +2 mag (pesimistické odhady) až po -11 mag (optimistické odhady).
Polohy komety během dubna až května 2020 jsou vyneseny na obrázku č. 2. Kromě označení polohy datem je u každé pozice v závorce uvedena i předpokládaná jasnost. Poloha souhvězdí odpovídá konci května těsně před svítáním při pohledu na severovýchodní obzor. Kometa bude mimořádně dobře pozorovatelná ze severní polokoule a po většinu času bude cikumpolární.
Na prvním obrázku je fotografie komety z rána 22.3.2020, kdy se nacházela ve výšce 40o nad severozápadním obzorem a měla jasnost kolem 8 mag. Foto: DATEL (0.2-m RL + CCD, Expozice 85 min. v LRGB oborech).
(podle http://www.cometwatch.co.uk/ a dalších zdrojů připravil D. Hanžl)