KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
Astronomové z NASA použili ke studiu polárních září Hubble Space Telescope. Polární záři pozorovali jako ohromnou světelnou show v atmosféře největší planety ve sluneční soustavě, planetě Jupiter. Pozorovací program byl podpořen měřeními kosmické sondy Juno, která právě v těchto dnech k planetě Jupiter doletěla.
Jupiter je největší planeta ve sluneční soustavě a je znám svými barevnými bouřemi, zejména velkou rudou skvrnou. Nyní se astronomové zaměřili na další krásný jev na planetě, který může být pozorovatelný díky ultrafialovým schopnostem NASA Kosmického teleskopu.
Nová pozorování zachycují mimořádné polární záře v živých barvách. Tyto záře vznikají, když částice vysoce energetického záření vstupují v blízkosti magnetických pólů do atmosféry obří planety a kolidují s atomy plynu. Kromě nádherných obrázků je tento výzkumný program zaměřen na určování jak různé složky polární záře odpovídají různým podmínkám slunečního větru, proudu nabitých částic vyvrhovaných ze Slunce.
Tento pozorovací program byl perfektně načasován s projektem kosmické sondy Juno, která se nyní u Jupitera nachází a v červenci 2016 vstoupí na jeho oběžnou dráhu. Zatímco HST pozoroval a měřil polární záři sonda Juno měřila vlastnosti samotného slunečního větru - perfektní spolupráce mezi dalekohledem a kosmickou sondou.
Tyto polární záře jsou velmi dramatické a zatím nejaktivnější jaké jsem kdy viděl," řekl Jonathan Nichols z University of Leicester, UK, hlavní výzkumník studie. "Téměř to vypadá jako když Jupiter prolétá ohňostrojnou párty, která byla uspořádána na počet příletu sondy Juno."
Ke zvýraznění změn v polárních zářích pozoroval HST Jupiter po několik měsíců téměř denně. S pomocí těchto dalekých ultrafialových snímků z HST Space Telescope Imaging Spectrograph bude vytvořeno video, které demonstruje pohyby v živé polární záři, které na Jupiteru pokrývají oblast větší než Země.
Polární záře na Jupiteru jsou nejen větší, ale také stokrát energetičtější než na Zemi. A na rozdíl od pozemských nikdy nepřestanou. Na Zemi jsou nejintenzívnější polární záře způsobené slunečními bouřemi - kdy nabité částice prší do horní atmosféry, excitují molekuly plynu a způsobují červenou, zelenou a nachovou záři - Jupiter má ještě další zdroj polárních září.
Silné magnetické pole plynného obra zachycuje nabité částice z okolí. To zahrnuje nejen částice slunečního větru, ale také částice vymrštěné do prostoru z měsíce Io, který je známý velkým počtem vulkánů.
Nová pozorování a měření HST a sondy Juno pomohou lépe pochopit jaký vliv má na polární záře Slunce a další zdroje. Pozorování z HST se stále zpracovává a analýza dat bude trvat několik měsíců. První snímky a videa jsou však již k dispozici a ukazují polární záře na severním pólu planety Jupiter v celé její kráse. V rámci podpory mise Juno, bude HST i nadále monitorovat polární záře na Jupiteru několikrát měsíčně v průběhu trvání celé mise Juno.